A Debreceni Járásbíróság a hivatalos minőség színlelésével elkövetett zsarolás bűntette miatt gyorsított eljárás keretében döntött a vádlott büntetőjogi felelősségéről.
A debreceni férfi a korábbiakban ismerte a sértettet, így tudta mobiltelefonszámát. A gyanúsított 2016. május 19-én a délelőtti órákban mobiltelefonon felhívta a sértettet és közölte vele, hogy ő egy fogyasztói jogokat védő szervezetnél dolgozik és a nő ellen masszőri tevékenysége kapcsán fogyasztói panasz érkezett.
A debreceni férfi magát hivatalos személyként feltüntetve, valótlanul arról tájékoztatta a sértettet, hogy a panasz kivizsgálását követően 100-200 ezer forint közötti bírság kiszabására számíthat, azonban az eljárást elkerülheti azzal, ha átad részére 20.000,- forintot.
A sértett tartva a nagy összegű bírságtól 2016. május 19-én a gyanúsítottól mobiltelefonon kapott instrukciónak megfelelően az összeget átadta egy ismeretlen személynek. A készpénz átadását követően a bevásárlóközpontban a közelben rejtőző gyanúsított odament az ismeretlen férfihoz, a kezében lévő 20.000,- forintot kivette, majd eltávozott a helyszínről.
A gyanúsított által a pénz átvételére felkért ismeretlen személyazonosságú férfinak nem volt tudomása arról, hogy bűncselekmény elkövetéséhez nyújt segítséget.
A gyanúsított által a sértettnek okozott kár nem térült meg, a debreceni férfi a 20.000,- forintot elköltötte.
A Debreceni Járásbíróság az előzetes letartóztatásban lévő, a bűncselekmény elkövetését beismerő vádlottat hivatalos minőség színlelésével elkövetett zsarolás bűntette miatt 4 év börtönbüntetésre ítélte és mellékbüntetésül 4 évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától. Az ítélet a kihirdetés napján jogerőre emelkedett.