A Szegedi Vízmű Zrt. alvállalkozója a Vidra utcában, valamint a Kálvin térnek a Tisza Lajos körút és a Szent Mihály utca közé eső szakaszán fog dolgozni.
A munka várhatóan már e hét közepén elkezdődik, és a tervek szerint október elejére készül el, ezután újra leaszfaltozzák majd a felbontott útszakaszt. A munkálatok miatt szeptember közepétől kell forgalomelterelésre, illetve útlezárásra számítani:
- a Vidra utcát, valamint a Kálvin tér ezen szakaszát – Tisza L. krt. és Szent Mihály utca között – részlegesen lezárják, a munkálatok a Tisza L. krt. irányából a Szent Mihály utca felé vezető forgalmi sávot érintik majd. Ezen a szakaszon csak tömegközlekedés és kerékpáros közlekedés zajlik majd. A trolik és a buszok továbbra is mindkét irányban közlekedhetnek, forgalomtechnikai irányítással, viszont a kerékpárosok korlátozásra, terelésre számíthatnak.
- a Madách utcai keresztező forgalom elől is le lesz zárva a Vidra utca.
- a Tisza L. krt. – Kálvin tér saroknál, a gyógyszertár bejáratával szemben is lesz időszakosan egy munkaárok, amely az egyik sávot érinti, közben a másik sáv a forgalom számára továbbra is járható lesz.
A környéken lakók számára a közlekedést a kivitelező biztosítja. Az érintett körzetben az ivóvíz szolgáltatásban csak átmeneti, kisebb vagy időszakos korlátozások várhatók, erről az érintett fogyasztókat előre értesíti a Szegedi Vízmű Zrt.
A munkálatok kapcsán a helyszínen Binszki József várospolitikai alpolgármester, a városrész önkormányzati képviselője a sajtónak elmondta, hogy a kétszáz méteres vezetékszakasz felújítása mintegy kétszázötvenmillió forintba kerül, és város Vízügyi Építési Alapjából fedezik a költségét. A Szegedi Vízmű Zrt. önkormányzati többségi tulajdonban maradt, miközben országszerte állami kézbe adta a hasonló szolgáltatókat a kormány.
Binszki József a Szegedi Nap kérdésére azt válaszolta:
“a szegedi vízmű jobb helyzetben van, mint országszerte sok hasonló cég, mert viszonylag kis területen szolgáltat, azaz nincsenek hosszú, vidéki kistelepüléseket elérő vezetékei. A hálózat fenntartása így viszonylag kevésbé költséges, bár a bevételekhez képest még így is sokba kerül. Az állam azonban meghatározza minden hazai szolgáltató pénzügyi lehetőségeit, mert a rezsicsökkentésről és a vízdíjakról a kormány dönt, így a cégek bevételei korlátozottak, ezért szükséges az önkormányzat támogatása a felújításokhoz. “
Istókovics Zoltán, a Szegedi Vízmű Zrt. vezérigazgatója szerint cégük mintegy tíz éve kezdte meg a belvárosban található, azaz a legöregebb vezetékek cseréjét. Ennek része a Vidra utcai munka is, ahol a következő hetekben a negyven–ötven éves, harminc centiméter átmérőjű azbesztcement nyomócsövet cserélik másikra.
“Szegeden a hálózat felújítása jó helyzetben van, mert sokkal többet tudunk erre költeni, mint a hazai átlag. Az összesen hétszáztíz kilométer hosszú szegedi hálózatból bő két évtized alatt majdnem száz kilométer vezetéket sikerült már korszerűre cserélni, ez lényegesen jobb, mint az országos helyzet” – tette hozzá a vezérigazgató.
Istókovics Zoltán beszélt arról is, hogy a szegedi hálózat vesztesége, az elöregedett hálózatból elszivárgó víz aránya az összes felhasznált víznek a mintegy 20 százaléka körül van, ami kevesebb, mint más szolgáltatók vesztesége.
A Szegedi Nap munkatársa azt kérdezte, számítani kell-e arra, hogy előbb-utóbb országszerte és Szegeden is emelni kell az ivóvíz árát. Istókovics Zoltán szerint ez elkerülhetetlen, mivel jelenleg 2010-ben megállapított árakkal dolgoznak, és az utóbbi években megnövekedett infláció a vízművet sem kíméli. Közben elöregedik a szakma, a bérszínvonal sem piaci.
“A lehetőségeink határára értünk, mert a 2010-es árak, az infláció és a költségek növekedése lehetetlenné teszi a vízművek gazdaságosan fenntartható működését, nem csak Szegeden, sőt, mi viszonylag jó helyzetben vagyunk. Az áremelés ugyanakkor elkerülhetetlen. Közben Szegeden olcsóbb víz, mint sok más településen. Másfelől azonban, mivel nem az értékén vehető meg, hanem alatta, a víz túlságosan olcsó, nem becsüljük meg, nem tartjuk értéknek.”
A hazai ivóvíz-hálózat nem egyik napról a másikra megy tönkre, hanem lassanként leromlik a szolgáltatás, ez is az infláció egyik formája. A vízvezetékek felújítási költségeit országszerte 1500 és 3500 milliárd forint közötti összegre becsülik a szakértők, és ez hosszadalmas munka lesz, így ezeket a munkálatokat folytatni kell, illetve elkezdeni, ahol még nem fogtak hozzá – tette hozzá Istókovics Zoltán.
Fotó: Frank Yvette – Szegedi Nap
Térkép: Szegedi Vízmű Zrt.