Szeged, Nobel-díj, Karikó Katalin, Füvészkert, hallgatók, szegedi Tudós nők ösvény

Afrikai agrárkutatókkal járt a szegedi Tudós nők ösvényén Karikó Katalin

Helyi hírek

Botanikai ihletésű kerámiaszobor-terveket nézett a Tudós nők ösvényén Karikó Katalin. A Nobel-díjas kutatónő, a Szegedi Tudományegyetem professzora 2024. április 17-i munkanapján részt vett a biológia szakos hallgatók növényismereti óráján és afrikai agrárkutatókkal találkozott.

Hirdessen nálunk! Megéri!

A szegedi Hortus Botanicus ösvényeit rótta egykor a József Attila Tudományegyetem, a JATE biológia szakos hallgatójaként Karikó Katalin is.

„A növényeket szeretem” – válaszolta egyetemistaként, amikor megkérdezte az egyik professzor, miért érdekli a biológia. A növények iránti diákkori vonzalmáról ihletett módon vall az „Áttörések – Életem és a tudomány” című memoárjában.

„Egész életemben növényeket tanulmányoztam. Imádtam a fiziológiájukat, azt, ahogyan minden növénynek megvannak a maga tulajdonságai, felhasználási módjai és helyei a nagyobb ökoszisztémában. Szerettem, hogy mindent, ami fontos az életünkben – a levegő, az élelem, a víz, a szépség –, a növényektől kapjuk. Szerettem tudni, hogy a növények, akárcsak az állatok, apró egységekből, sejtekből állnak, és hogy a növényi sejtekben nyüzsgés van – lélegeznek, tápanyagokat vesznek fel, fehérjéket állítanak elő, és létfontosságú molekulákat mozgatnak egyik helyről a másikra.”

A diákkorban készített növénylenyomatok mellett az egyetemista Karikó Katalin növényrajzai is megtekinthetők a szegedi Hortus Botanicus új kamara-kiállításán. Mintegy e tárlat folytatásaként az SZTE Füvészkert és a szegedi, Nők a nőkért jótékonysági női Partiscum Club bemutatta a Tudós nők ösvényének terveit.

A tavaszi zsongásban Németh Anikó, az SZTE Füvészkert igazgatója köszöntötte a 300 rózsafajtát bemutató rosariumhoz érkezőket. A történelmi rózsák gyűjteménye szépségeit feltáró ösvényen Szűcs Anita Eszter iparművész, a Pataki Tiles Kft. vezető tervezője botanikai ihletésű kerámiaszobrai állítanak majd emléket a Szegedi Tudományegyetem jeles női tudósainak. E terveket tekintette meg Karikó Katalin és kiválasztotta magának a kukorica szimbólumot. Rajta kívül az elsők között kap emlékhelyet Banga Ilona biokémikus, Csapody Vera botanikus, Gábor Aranka gyógyszerész, Kopasz Márta festő- és grafikusművész, Ormos Mária történész, Wollemann Mária orvos-biokémikus.

A most útjára indított kezdeményezést Széll Márta biológus professzor, az SZTE stratégiai rektorhelyettese méltatta. Emlékeztetett a szegedi egyetem ikonikus széképülete bejáratához vezető Tudóssétányra, a Dugonics téri fasor mellett elhelyezett 14 kőgömbre, amelyen tizennégy, kiemelkedő tudományos eredményeket elért kutató, oktató, gyógyító – köztük Szent-Györgyi Albert, az SZTE első Nobel-díjasának – neve olvasható. Kifejezte örömét, hogy a szegedi Tudós nők ösvényének terveit az első, Nobel-díjjal elismert magyar nő, Karikó Katalin tekintette meg.

Algériából, Franciaországból, Marokkóból és Tunéziából érkezett vendégek is rácsodálkoztak a több mint 100 éves egyetemi Füvészkert szépségeire. A Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kar Erasmus week rendezvényének külföldi szakemberei örömmel szelfiztek az SZTE Nobel-díjas professzorával, Karikó Katalinnal.

A szegedi Tudós nők ösvényével gazdagodó szegedi Hortus Botanicus látogatói közé várja a természetre rácsodálkozó embereket.

(SZTE)

Fotó: Frank Yvette