A gyalogosok a közúti közlekedés legvédtelenebb szereplői, akikről elmondható, hogy sokszor túlságosan bíznak védettségükben, előfordul, hogy figyelmetlenül lépnek az úttestre, vagy egyszerűen rosszul becsülik meg a közeledő jármű távolságát és sebességét. Másik jellemző figyelmetlenség, hogy takarásból lépnek az úttestre, esélyt sem hagyva a járművezetőknek a megállásra.
Annak érdekében, hogy a nyáron se váljanak közlekedési baleset sérültjeivé, áldozatává, mind maguk a gyalogosok, mind az autósok rendkívül sokat tehetnek.
A rendőrség azt kéri a gyalogosoktól, hogy:
- Minden esetben győződjenek meg arról, hogy az elsőbbséget megadják-e számukra és biztonságosan át tudnak-e menni az úton. (A szemkontaktus rendkívül sokat segíthet!)
- Legyenek mindig kiszámíthatók! Soha ne tegyenek hirtelen mozdulatokat az úttest közvetlen közelében.
- Ha az úttesten gyalogolnak, akkor vannak a legnagyobb biztonságban, ha a bal oldalon, a menetiránnyal szemben közlekednek (egyébként lakott területen kívül ez kötelező, lakott területen belül pedig ajánlott).
- Éjszaka és korlátozott látási viszonyok között, lakott területen kívül a láthatósági mellény használata kötelező! Az észlelhetőséget tovább növeli, ha élénk színű, jól látható ruhadarabokat viselnek.
A járművezetők figyelmét pedig a következőkre hívja fel:
- fontos, hogy kellő körültekintéssel közelítsék meg a gyalogos-átkelőhelyeket;
- azt a helyet, ahol a gyalogosnak elsőbbsége van, az autósnak csak olyan sebességgel szabad megközelíteni, hogy az elsőbbségadási kötelezettségének eleget tudjon tenni;
- próbáljanak szemkontaktust teremteni az úttesten átkelni szándékozó gyalogossal annak érdekében, hogy ne alakuljon ki balesetveszélyes helyzet!
(Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság közleménye)
Fotó: illusztráció