Szeged, bezárt Wesley iskola, Wesley iskola, iskola, oktatás, tanítás, gyerekek, diákok, tanévnyitó, kormányhivatal, Iványi Gábor

A Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium bezárása ellen tüntettek Szegeden

Helyi hírek

A mai nappal elkezdődött a 2024/2025-ös tanév. Az elmúlt években megszokottá vált, hogy az iskolakezdést megelőzően még inkább felszínre kerülnek az oktatási rendszer problémái. Az idei azonban a legbotrányosabb tanévkezdések egyike – állítja az aHang a közleményében. 

“Ez az elmúlt évek legbotrányosabb tanévkezdése. A kormány odáig vitte a retorziós politikáját az oktatásban, hogy szinte lehetetlenné tette több esetben is az iskolakezdést. Mindeközben láthatjuk, hogy az átgondolatlan, szakmaiatlan és betarthatatlan szabályaik csak tovább rombolják a magyar oktatási rendszert” – mondta el Szalóki Viktor, a szervezet szóvivője.

Az aHang több olyan esetre is rámutatott, ami bizonyítja, hogy a kormány nem tudta, vagy nem akarta kellően menedzselni az iskolakezdéshez kapcsolódó feladatokat. Az alábbiakat említi az aHang:

  • Az Iványi Gábor vezette Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) fenntartásában működő iskolák bezárásra kerültek. Az iskolák működési engedélyét péntek reggel vonták vissza kormányhivatalok. Az intézményekbe többségében halmozottan hátrányos helyzetű, sajátos nevelési igényű gyermekek jártak, a döntés több száz családot érint.
  • Három nappal a tanévkezdés előtt felmentették azonnali hatállyal a Madách Imre Gimnázium igazgatóját, amiért kiállt az intézmény pedagógiai elvei mellett.
  • Augusztusban a Belügyminisztérium több igazgatói pályázatot is elutasított. Hiába támogatták például a tantestületek az igazgatóik pályázatát, a minisztérium egy szolnoki, három csepeli és a budapesti VI. kerületi Kölcsey Ferenc Gimnáziumban is elutasította megbízásukat.
  • A mai naptól katonákat is kivezényelhetnek az iskolákba egy jogszabály szerint, akik akár oktatói, nevelői munkát is elláthatnak. A kormány továbbra sem közöl részleteket, így a gyakorlati megvalósításról, a kivezényelt katonák számáról és számos más kérdésről sincsen információ.
  • 2022-ben öt tanárt rúgtak ki a Kölcseyből, amiért polgári engedetlenséggel hívták fel a figyelmet az oktatás súlyos állapotára. A pedagógusok perre vitték az ügyet, azonban azóta sem született döntés. Csak idén már harmadszorra halasztották el a kirúgott kölcseys tanárok tárgyalását, legutóbb augusztus 29-én.
  • Továbbá a mai napon életbe lép az új szabály, amely lényegileg kitiltja az okoseszközöket az iskolákból.

Az aHang a nyár folyamán több kampányt is indított a fent említett témákban. Többek között akciót szerveztek, és átadták a petíciójukat a Honvédelmi Minisztériumnak; demonstrációt szerveztek a Horváth Mihály Gimnáziumnál Szentesen és a Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Gimnáziumnál Szegeden; valamint szolidaritási petíciót indítottak a Madách Imre Gimnázium felmentett iskolaigazgatója mellett.

Az aHang elkötelezett az igazságos és szabad oktatási rendszer létrehozásában, így továbbra is támogatnak minden kezdeményezést és szerveződést, amelyek szintén ezt a célt szolgálják.

(aHang sajtóközleménye)

Fotó: Frank Yvette