Mondókás, verses, énekes foglalkozás-sorozatot indít útjára babáknak és kismamáknak a Somogyi-könyvtár Gyermekkönyvtára, amelynek anyagát a népi gyűjteményekből választják a szervezők. A program a Tilinkó elnevezést kapta, amely egy kis népi fúvós hangszerre utal. A hangszer tükrözi a foglalkozás arculatát a régmúlt hagyományainak továbbörökítésével, az édesanyák ölbéli játékainak felelevenítésével. Az első foglalkozásra 2024. szeptember 7-én, szombaton 10 órától várják az érdeklődőket.
A foglalkozás célja, hogy segítséget nyújtson a kismamáknak, hiszen a mondókás játék nagyon sok nevelési szituációban megoldás lehet. Például az altatás szertartásának kialakításánál egy altató mondóka megnyugtatja, ellazítja a gyermeket, biztonságérzete növekszik, könnyebben szenderül álomra. A mondókázás nagyszerű a figyelem elterelésre is. Sorban állásnál segíthet a várakozási időt játékosan eltölteni, így a baba észrevétlen vészeli át ezt az időt, valamint megoldási lehetőségeket kínál a nehéz nevelési pillanatok feloldásában.
A játékos foglalkozás különlegessége, hogy a végén a szervezők könyveket is ajánlanak, amelyekben a szülők vagy leendő szülők megtalálhatják az elhangzott zenei anyagokat, illetve szakkönyvekkel is készülnek a gyermekneveléssel kapcsolatban.
A foglalkozásra nem csak az édesanyákat, hanem az édesapákat is várják. Ők is részesei a családi életnek, egyre többet tapasztaljuk aktív jelenlétüket a gyermekek nevelésében. A mondókás közösségépítő szerepe is hangsúlyba kerül. A kis családok megoszthatják tapasztalataikat egymással, barátságok születhetnek, vidám, derűs perceket tölthetnek el együtt.
És hogy miért is hasznos részt venni egy Tilinkó foglalkozáson?
A Tilinkó foglalkozás nem csak az érzelmi fejlődésre, hanem a babák értelmi fejlődésére is hatékony. A gyermek beszédfejlődésének a kulcsa a szülőkkel való kommunikáció, az anyanyelv elsajátításának első lépcsője. A mondókázás a beszédindítás eszköze, a gyerek szókincse bővül. A mozgásos mondókák, hintáztatók fejlesztik az egyensúlyérzéket. A simogatók, piszézők, ujjszámolók a testtudat kialakulását segítik. A közös vidám játék során fejlődik a gyerekek figyelme, emlékezete, mindez játékos formában.
(Somogyi-könyvtár közleménye)
Fotó: MTI/Mónus Márton