Különböző kinézet, különböző ízvilág – legalább egy tucat gombafaj lepte el a Mars téri piacot az ősz beköszöntével. A kofák szerint a szezon jónak ígérkezik, ugyanis ez a fajta időjárás Magyarország szinte egész területén kedvez a gombáknak.
Vasas Mónika már régóta árul gombát a Mars téri piacon. Az Őrségben, Somogy vármegyében és az Alföldön egyaránt gyűjti a termést, amelyből aztán az őszi szezonban legalább 20 félét bocsát áruba a gombakedvelőknek.
Ott jártunkkor fodros káposztagomba, pöfeteg, vargánya, fenyőtinóru, molyhos tinóru, szegfűgomba, nyári vargánya, bronzos vargánya és vöröses nyálkásgomba terült el előtte az asztalon.
Majoros Lászlóné ugyancsak hosszú ideje árul a szegedi piacon, és Kistelek körénykén gyűjti be a gombákat. Nagy őzlábgomba, tinóru gomba, sárga gévagomba és bimbós pöfeteget is lehetett venni nála.
Sándor Attila, a Szegedi Gombász Egyesület titkára szerint egyre többen döntenek úgy egy-egy őszi túra, kirándulás során, hogy gombagyűjtésbe kezdenek. És, ha az idő csapadékosabb, hűvösebb, akkor bizony erdőn, mezőn, a városi parkokban és a kiskertekben egyaránt megterem a gomba.
– Szerencsére elmondható, hogy egyre többen töltik el idejüket az ismert, ehető gombafajok begyűjtésével ilyenkor. Barangolásuk során az emberek általában azért számos mérgező és néhány egyébként ehető, de általuk nem ismert gombafajt hagynak hátra érintetlenül a biztonság kedvéért. A gyűjtögetés tehát sokszor az ismeret teljes hiányában, válogatás nélkül zajlik. Szerencsére ma még sok magyar piac rendelkezik gombaszakellenőrökkel, akik bevizsgálják az értékes portékát. Az ehető példányok ezt követően természetesen a gombagyűjtőt illetik, a többi, mérgező, nem ehető, védett, vagy a gombaszakellenőr által sem ismert ritka gombafaj azonban a szemetes konténerben végzi – mesélte Sándor Attila.
Nincs ez másként Szegeden sem. Mert, mint azt Rácz Attilától, a Szegedi Városkép és Piac ügyvezetőjétől megtudtuk, a Mars téri piacon hetente három alkalommal van lehetőség gombavizsgálatra a Nagycsarnok Cserzy Mihály utcai bejárata felől: szerdán, pénteken és szombaton 5 és 12 óra között.
– Mikofil. Ezt a kifejezést azokra használjuk, akik szeretik, ismerik a gombákat, vonzódnak hozzájuk. A környező országok lakóit mikofil népekként tartják számon – nem működtetnek kereskedelmi gombaszakellenőri rendszert, gombagyűjtési szokásaik az első sor hűen írja le. A magyarországi kereskedelmi gombaszakellenőri rendszer üzenete viszont az, hogy a gomba értékes árucikk, a gombákhoz nem érthet bárki, a gomba fogyasztása rendkívül kockázatos, gombaszakellenőri vizsgálat szükséges hozzá. És ezt az üzenetet lassan, mindenki jól ismeri. Van azonban egy újonnan kibontakozó, harmadik módja a “gombászásnak”. A természet és azon belül a gombák iránti tisztelettel és tudásvággyal felvértezett természetjárók is vadásznak a gombákra, gyakran meg is örökítik élményeiket, és ezeket a fotókat meg is osztják másokkal. Élőlényként és nem árucikként tekintenek a gombákra és az, hogy ezek ehetők-e, legfeljebb mellékesen merül fel náluk. Ez az újfajta gombászat a legkevésbé károsítja a természetet, hasznos lehet a tudomány és a társadalom számára egyaránt, és a résztvevőt a természethez tartozás élményével ajándékozza meg – zárta gondolatait Sándor Attila, a Szegedi Gombász Egyesület titkára.
Az egyesület egyébként számos remek programot kínál az érdeklődők számára, amelyekről részletesen itt olvashatnak.
Pósa Tamara
Fotó: Frank Yvette