Minden bizonnyal egy nemzetközi hackercsoport megtámadta a Védelmi Beszerzési Ügynökség szervereit és ötmillió dollárt kér azért, hogy az ott zárolt adatokat feloldja, illetve ne hozza nyilvánosságra – írta meg a hang.hu. A portál kiemelte: a darkweben már elérhetők képernyőmentések súlyos katonai titkokról (például a magyar haderő különböző képességeiről), de e-mailek, munkatársak nevei és hadászati beszerzések adatok is láthatók.
A hang.hu Frész Ferenc, informatikai biztonsági szakértő privát Facebook-oldalán közzétett bejegyzéséből tájékozódott, amely arról szólt, hogy az INC Ransomware csoport megtámadta, letöltötte és titkosította a Védelmi Beszerzési Ügynökség teljes fájlszervertartalmát, és abból az derül ki, hogy 2025-re teljes beszerzési stop van érvényben.
A Magyar Hang is megtalálta a hackercsoport oldalát, ahol az látszik: ötmillió dollárt kérnek a magyar állami hatóságtól, és a kérésük nyomatékosítására már publikáltak több tucat képernyőfelvételt egyrészt azokról a számítógépes könyvtárakról, amelyekhez hozzájutottak, de konkrét e-maileket, könyvelési anyagokat, katonai beszerzési listákat, beruházási terveket és az ország katonai képességeit taglaló – nem nyilvános – anyagokat is közzétettek. A bejegyzés november 6-án került ki az oldalukra.
Az INC Ransom egy úgynevezett ötödik generációs zsarolóvírussal támadó nemzetközi csoport – nagyhalakra mennek, főként amerikai és európai nagyvállalatok, kormányzati szervek informatikai rendszereinek feltörésével próbálkoznak. Úgy működnek, hogy egy már létező sérülékenységen keresztül bejuttatják a saját programjukat (malware) a megtámadott szervezet rendszerébe. Az ott elindul, feltérképezi a belső hálózatot, a fájlszervereket, és azokat titkosítja – de előtte le is tölti a hackerek részére. Ezután az áldozatot megzsarolják. Ha nem fizet, előbb nyilvánosságra hozzák a betörés tényét, és ha akkor sem, elkezdik szivárogtatni az anyagokat – ebben a fázisban vannak most éppen a Védelmi Beszerzési Ügynökséggel.
A támadás a nyilvánosságra hozott képernyőmentések adatai szerint októberben történhetett.
Az üggyel kapcsolatban a hang.hu kérdéseket küldött az érintett szervezetnek, ha válaszolnak, arról azt ígérték, beszámolnak. A Honvédelmi Minisztérium azonban megerősítette a behatolást.
(hang.hu)
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt