Szeged, díszvacsora, TIK, SZTE, egyetem, Sulyok Tamás, köztársasági elnök, Nobel-díj, Karikó Katalin

Három Csongrád-Csanád megyei a Forbes Salfemade listáján

Helyi hírek

Három Csongrád-Csanád megyeinek is sikerült felkerülnie a Forbes Salfemade 25 főt számláló listájára. A selfmade felsorolásban olyan személyek kapnak helyet, akik önerejükből lettek nemzetközileg sikeres képviselői a szakterületüknek. Prof. Dr. Karikó Katalin, Dr. Babócs Dóra és Máté Bence is a legjobbak között.  

Hirdessen nálunk! Megéri!

A Forbes elkészítette 2024-es selfmade listáját. Mint azt a lap a delmagyar.hu szerint hangsúlyozta: ez nem rangsor és nem toplista, hanem egy szubjektív összeállítás 25 olyan emberről – művészekről, tudósokról, vállalkozókról, sportolókról –, akik tehetségesek, szorgalmasak, és akikre büszkék lehetünk.

A lap a selfmade-et úgy definiálta, hogy egy olyan ember, aki önerőből jutott nulláról oda, ahol ma tart. Volt egy jó ötlete, egyedi üzleti terve, átlagon felüli elszántsága, kitartása, karizmája, és végigvitte, amit elképzelt, sokszor a fősodorral szemben és nem politikai kapcsolatokból lett valaki. Életútja tiszta, nincs benne megalkuvás, törés. A maga erejéből teremtett üzletet vagy márkát a nevéből, és vívott ki akár nemzetközi érvényesülést is.

Az egyik ilyen Csongrád-Csanád vármegyei Prof. Dr. Karikó Katalin, aki egy eldugott kutatólaborból jutott a világhírnévig. Így is összegezhetnénk a ma már valóban világszerte ismert tudós, biokémikus kutató eddigi pályáját, aki öt–hat éve talán még maga sem gondolta, hogy 2023 decemberében ott ül majd a stockholmi hangversenyteremben, a Nobel-díj átadóján. Kisújszálláson nőtt fel és járt gimnáziumba, majd Szegedre biológia szakra. 1985-ben létszámcsökkentés miatt elküldték a kutatóközpontból, ahol addig dolgozott, ekkor döntött a külföldi folytatás mellett. 2009 óta a Pennsylvaniai Egyetem idegsebészeti osztályának professzora. A tudóstársadalom nagy része nem hitt benne, amikor sokakkal ellentétben a DNS helyett az úgynevezett mRNS terápiás felhasználására koncentrált. Hosszú éveken keresztül, megszállottan kutatott, és bebizonyította, hogy nem a szkeptikusoknak van igaza: felfedezései megalapozták a szintetikus mRNS alapú vakcinák orvosi technológiájának kifejlesztését. Ezek segítségével az emberiség gyors és hatékony választ tudott adni a koronavírus-járványra, de a technológia szintén felgyorsítja az egyéb gyógyszerkutatásokat is, amivel a jövőben más betegségeket lehet majd gyógyítani. 2021-ben felkerült a Time magazin éves listájára, 2023-ban pedig kutatótársaival megkapta a Nobel-díjat.

A másik Dr. Babócs Dóra, aki gyerekként nagypapája szerbiai házánál szívesen kémlelte az esti égboltot és a csillagokat. Most nincs még harmincéves, de már beválasztották a világ 25 orvosa közé, akik részt vehetnek az Európai Űrügynökség képzésén, ahol többek között az asztronauták űrsétára való felkészítéséről, a kozmikus sugárzás veszélyeiről szerzett ismereteket. Miután végzett a Szegedi Tudományegyetem orvosi szakán, az űrkutatás fellegvárának számító, a NASA bázisa miatt „space city”-nek is nevezett Houstonba költözött, ahol a Texasi Egyetem klinikai központjában az endovaszkuláris aorta sebészeti program képzésében vesz részt. Emellett az angliai The Open University asztronómia és bolygótudományok szakán tanul. Öt nyelven beszél.

A harmadik Máté Bence, aki már tudja, hogy milyen érzés egy kicsi faluból elindulva meghódítani a világot, és ott állni David Attenborough mellett a színpadon. Bence az ország déli részén, a Pusztaszer környéki erdőkön-mezőkön tanulta meg a természetfotózás alapjait. A szüleinek nem volt felesleges pénze, ezért hétévesen elkezdett zöldséget termeszteni, és ebből vette meg az első fényképezőgépét, filmjeit. Fotózott és fabrikált, több találmányát ma már világszerte fotósok ezrei használják. A pusztaszeri fiú a csúcsra jutott, sokszorosan díjazott képeit még azok is ismerik, akiket csak mérsékelten érdekel az uráli baglyok vagy épp a leveleket cipelő erdei hangyák élete. A BBC Év Természetfotósa legeredményesebb versenyzője, a rangos Eric Hosking-díj birtokosa, a World Press Photo első helyezettje. Ma ő az egyik legismertebb magyar a világon. 2020 júniusában a magyar Forbes címlapján szerepelt.

A lap szerint a listán szereplők történetéből inspirálódhatunk. Őket pedig most szavazással is lehet biztatni, hogy még jobban higgyenek magukban.

(delmagyar.hu, forbes.hu)

Fotó: Frank Yvette