Szeged, könyv, kölcsönözés, SZTE, József Attila Tanulmányi és Információs Központ, könyvtár, TIK, Csengődi Erika, könyvtáros

Az orvostudományi és jogtudományi művek voltak az SZTE Klebelsberg Könyvtár legkeresettebb könyvei tavaly

Helyi hírek

A Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Kuno Könyvtár, amelynek a József Attila Tanulmányi és Információs Központ ad otthont, határon innen és túl egyaránt népszerű az olvasók körében. Nemcsak egyetemisták, oktatók és kutatók, hanem középiskolások és nyugdíjasok is rendszeres látogatói. Többek között ennek is köszönhető, hogy a repertoár évről-évre bővül, a különleges művek pedig egyre keresettebbek. Csengődi Erikával, az SZTE Klebelsberg Könyvtár főigazgató-helyettesével beszélgettünk.

Hirdessen nálunk! Megéri!

A hallgatókon kívül, kik járnak még az SZTE Klebelsberg Könyvtárba? Milyen korcsoportra jellemző, hogy onnan kölcsönöz?

A Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Kuno Könyvtár elsősorban az egyetem könyvtára, ezért a legszélesebb olvasói csoportunkat az egyetemi polgárok alkotják: hallgatók, oktatók, kutatók. Emellett azt is elmondhatjuk azonban, hogy rajtuk kívül is széles a paletta, hiszen a város lakossága is beiratkozhat hozzánk, sőt azt kell, hogy mondjam, hogy szerte a megyéből sokan választanak bennünket. A korosztályt tekintve, nagyon színes a kép: a szegedi nyugdíjasok között is akadnak olyanok, akik szívesen térnek be hozzánk; van, aki minden napját itt kezdi és rendszeres hírlapolvasónk. Az utóbbi években ugyanakkor megnőtt a középiskolás diákok száma is, akik ha nem is kölcsönzési céllal, de tanulási helyszínnek választják a könyvtárunkat. Itt ők is nyugodt körülményeket találnak a felkészüléshez, illetve feltehetőleg a szorgalmasan tanuló egyetemi hallgatók között talán motiváltabbak ők maguk is. Nem utolsó sorban pedig némileg belekóstolnak ezáltal a későbbi egyetemi éveik hangulatába. De a tapasztalat azt is mutatja, hogy vannak, akik ugyan elvégezték már az egyetemet, de nem akarnak minden szálat megszakítani, ami az alma materükhöz kötötte őket, így a könyvtári tagságukat később is meghosszabbítják. Jellemző ez azokra a végzettekre is, akik délvidékiek és a határhoz közeli településekről járnak vissza hozzánk.

Szeged, könyv, kölcsönözés, SZTE, József Attila Tanulmányi és Információs Központ, könyvtár, TIK, Csengődi Erika, könyvtáros
Az egyetemi könyvtár egyre népszerűbb.

Kölcsönözik, vagy inkább megvásárolják manapság a legtöbb könyvet az emberek?

Nyilván a tankönyvek esetében nem elhanyagolható tényező, hogy ezeknek a köteteknek sok esetben eléggé borsos áruk van, így nem feltétlenül van lehetőségük a diákoknak megvásárolni mindegyiküket. Emiatt a könyvtár szerepe felértékelődik, mert innen költségek nélkül tudják kikölcsönözni őket. Az SZTE hallgatói számára ugyanis ingyenes a beiratkozás az SZTE Klebelsberg Könyvtárba. Arra azonban, hogy a kölcsönzés mellett mennyi tankönyvet vagy szépirodalmat vásárolnak az olvasóink, nekünk sajnos nincsen részletes rálátásunk.

Melyek voltak 2024 legérdekesebb, legtöbbet kölcsönzött könyvei a könyvtárnak?

A kölcsönzési toplistát – számunkra nem meglepő módon – az egyetemi tanulmányokhoz kapcsolódó tankönyvek vezetik. Főleg orvostudományi és jogtudományi művek szerepelnek ennek a listának az élén olyanok, mint: Az orvosi élettan tankönyve; Munkajog; Az Európai Unió joga a gyakorlatban – a Brexit után; Orvosi biokémia; Szövettan és így tovább. Ezeket a tankönyveket több száz alkalommal kölcsönözték ki a hallgatók az elmúlt évben. De igaz ez a korábbi évekre is, hiszen a legkeresettebb művek között több évre visszatekintve sem szokott nagy változás lenni.

A felsorolt témákon kívül nagyon keresettek még a pszichológiai szakirodalmak is, hiszen ez a tudományterület rengeteg másikhoz kapcsolódik szorosan. Az egészségtudományok mellett elég, ha csak a tanárszakos területekre gondolunk.

Természetesen ezekből és a hasonlóan keresett címekből nem egy-két példányt szerzünk be, hanem a lehetőségeinkhez mérten többet, esetenként akár több tucatot is, hogy minél többen hozzájuthassanak.

Szeged, könyv, kölcsönözés, SZTE, József Attila Tanulmányi és Információs Központ, könyvtár, TIK, Csengődi Erika, könyvtáros
Csengődi Erika, az SZTE Klebelsberg Könyvtár főigazgató-helyettese

Zárásképp: mely könyvekre hívná fel a figyelmet, amelyek kivételesek, és az egyetem könyvtárában megtalálhatók?

Szerencsére nagyon sok kivételes könyv található nálunk, amelyek közül nem könnyű választani. Gondolhatunk akár a Régi Könyvek és Kéziratok Tárának anyagára, amelyben ősnyomtatványokat is őrzünk. Számos ritka példány várja a kutatókat ebben a gyűjteményben; ahogy a többi különgyűjteményünkben is: akár a keleti, akár az egyetemtörténeti gyűjteményt is említhetnénk itt. Van olyan példányunk, amiben Mária Terézia aláírása található vagy olyan, amiben párját ritkítóan szép növényi illusztrációkat találunk.

Emellett persze igyekszünk a friss beszerzésekre is ráirányítani a figyelmet: a lépcsőfordulóinkban már két új könyveket kínáló polc is vonzza a tekinteteket. Ezeken a polcokon a friss szakirodalmakat ajánljuk a látogatóink figyelmébe.

Két olvasótermünkben pedig két színes, tematikus gyűjteménnyel várjuk az új olvasmányélményre szomjazókat: ezek a Szieszta és a SCIeszta. Előbbin a szórakoztató és könnyedebb olvasmányok, népszerű regényfolyamok (fantasy, sci-fi…), míg az utóbbin a tudománynépszerűsítő vagy ismeretterjesztő kötetek között lehet szemezgetni. Mindkét tematikus polc dinamikusan frissülő állományt tartalmaz és szerencsére az olvasóink nagyon sokat kölcsönöznek belőlük.

Pósa Tamara

Fotó: Frank Yvette