Szeged, cseresznyefa virágzás, Füvészkert, Japánkert, Hanami, természet, tavasz, turizmus

Izgalmas programokkal készül a tavaszra az SZTE Füvészkertje

Helyi hírek

2025-ben is sok-sok izgalmas és érdekes programot kínál a Szegedi Tudományegyetem Füvészkertje. Az első eseményre már rögtön februárban sor kerül!

Hirdessen nálunk! Megéri!

2025 február – Orchidea szakvezetések

2025. április 5. Hanami: gyönyörködés a cseresznyevirágzásban

Március végétől virágoznak a cseresznyefák az SZTE Füvészkertjének Japánkertjében. A hanami (花見, szó szerint „virágnézés”), azaz a gyönyörködés a tavasszal virágzó cseresznyében és japán szilvában hagyományos japán szokás szerint idén sem marad el. Ehhez kapcsolódik 2025. április 5-én a Füvészkert is. Rendezvényükkel a Japánban immár hagyománynak számító eseményt szeretnék közelebb vinni a látogatókhoz.

2025. április 20-21. – Húsvét a Füvészkertben

Húsvétkor, azaz 2025. április 20-án és 21-én is várják a látogatókat a Füvészkertben. Növényekkel, és a húsvéti ünnepekkel kapcsolatos feladatok, kihívások kerülnek fókuszba, amelyek megoldásában kicsik és nagyok egyaránt részt vehetnek.

2025. április 26. – Föld Napja a Füvészkertben

Pecsétgyűjtéssel egybekötött játékos túrára hívják a családokat 2025. április 26-án, 10 és 16 óra között a Füvészkert munkatársai, akiknek célja, hogy a Föld napja alkalmából megmutassák, miként válhat valakiből aktív, környezettudatos ember. Emellett a látogatók kézműves kiállítókkal, növény árusokkal találkozhatnak, és finom gasztro termékeket kóstolhatnak meg. A kirakodóvásár során a látogatók a környezetvédelemmel, fenntarthatósággal, újrahasznosítással kapcsolatos termékeket is megismerthetik.

2025. május 24. – Növények Napja a Füvészkertben: Biológusok civilben – biológus találkozója

2025. május 25-én ugyancsak 10 és 16 óra között változatos és érdekes előadásokkal, bemutatókkal a növényi sokféleségre, a növények rendkívüli és az emberi életben betöltött fontosságára hívják majd fel a figyelmet a Füvészkertben. Az esemény célja, a természetvédelemmel és a biodiverzitás védelmével megismertessék a látogatókat. Az érdeklődők kézműves kiállítókkal, növény árusokkal találkozhatnak, és finom gasztro termékeket kóstolhatnak meg.

Az eseményre várják a szegedi egyetemen végzett biológusokat is, hogy hagyományt teremtve minden évben – a szakmai programokon túl – civilben is találkozhassanak egymással.

További részletek ide kattintva érhetők el.

Fotó: Frank Yvette