A hagyományokhoz híven, most is több tucat bagoly választotta a szegedi Kemes utcában található fákat otthonául. Mint azt tudni lehet, a hideg idő beköszöntével a nálunk telelők lassan, de biztosan beköltöztek a lakott településekre, nem volt ez másként a Tisza-parti városban sem, ahol a járókelők, ha figyelmesek, meg is csodálhatják őket.
Magyarországon az erdei fülesbagoly a leggyakoribb bagolyfaj. Nem épít saját fészket, hanem más ragadozó madarak, esetleg varjak fészkét foglalja el. A tél közeledtével az erdei fülesbaglyok csapatokba verődnek és beköltöznek a lakott településekre. Számuk ilyenkor jelentősen felszaporodik az északi tájakról érkező társaikkal. A falvak, városok parkjaiban, általában örökzöld fenyőkön, tujákon töltik a nappalokat, szürkületkor pedig vadászni indulnak.
A hideg idő beköszöntével már kevés a határban a táplálékul szolgáló rágcsáló, a városokban, falvakban viszont jóval nagyobb számban találnak patkányokat és egereket (ilyenkor ezek is behúzódnak a lakott területekre). Néha kisebb madarakat is elejtenek.
Ha a nincsenek zavaró körülmények, akkor a baglyok évről-évre felkeresik ugyanazokat a helyeket. A csapatok egészen a tél végéig, március elejéig együtt maradnak, majd párokra bomlanak és költésbe kezdenek. Az utóbbi években azonban egyre több pár a telelést követően is az adott településeken marad.
A szegedi Kemes utca bizonyára biztonságos helynek bizonyul a baglyok számára, akik ismét belakták az ott lévő fákat.
(kmnp.hu)
Fotó: Frank Yvette