Az olimpiai, világ- és Európa-bajnok olasz Arianna Fontana mögött Jászapáti Petra ezüstérmet nyert 1000 méteren szombaton a rövidpályás gyorskorcsolyázók drezdai Európa-bajnokságán.
A 26 éves szegedi versenyző két éve éppen ezen a távon szerezte pályafutása első egyéni Eb-medálját, akkor harmadik lett.
A vegyes váltóval olimpiai bronzérmes sportoló dobogós helyezésével tovább tart a magyar csapat 2006-ban kezdődött éremszerző sorozata a kontinensviadalokon.
Jászapáti az 1000 méter elődöntőjében még folytatta százszázalékos sorozatát, ugyanis négy futamgyőzelmet követően újra elsőként ért célba. Próbált a kezdetektől elöl helyezkedni, de amikor visszacsúszott a negyedik helyre, akkor egy ritmusváltással körbekorcsolyázta az ellenfeleit. A hátralévő három körben pedig már nem engedte ki a kezéből az újabb magabiztos elsőséget, még a sportág egyik legnagyobb klasszisát, Fontanát is könnyedén tartotta maga mögött.
A fináléban a megszokott öt helyett hatan indultak egy ezredre azonos holtverseny miatt, ráadásul tovább nehezítette Jászapáti helyzetét, hogy három olasz riválisa is volt. A magyar gyorskorcsolyázó eleinte az ötödik helyen tempózott, majd egyszerre próbált előre törni Fontanával, de ő végül leghátul ragadt. Második ritmusváltásával aztán másfél kör alatt körbekorcsolyázta az egész mezőnyt, köztük az élen lévő olasz triót is. Nyomában elsőként Fontana volt, mögöttük viszont a helyezkedésben sorra estek el az ellenfelek, végül már csak hárman maradtak talpon. A 34 éves Fontana minden rutinját bevetve végül az utolsó előtti körben az egyik kanyar kijáratánál belülre kerülve jó ütemű kigyorsítással visszavette a vezetést, így Jászapáti másodikként haladt át a célvonalon. A harmadik lengyel versenyzőt kizárták, ezért a szintén olasz Elisa Confortola nyakába akasztották a bronzérmet.
Fontana pályafutása 23., ezen a távon negyedik Eb-aranyát gyűjtötte be.
A férfiak 500 méteres versenyében a két magyar, Jászapáti Péter és Nógrádi Bence azonos negyeddöntőben szerepelt. Előbbi másodikként tovább is lépett a legjobb tíz közé, utóbbi viszont negyedikként búcsúzott.
Ez az ezüstérem előrelépést jelent
“Ez mégiscsak előrelépés a bronz után. És ami nagyon fontos, végig bátran versenyeztem” – jelentette ki a szegedi versenyző arra utalva, hogy korábban a 2022-es harmadik hely volt az egyéni legjobbja kontinensviadalon.
A 26 éves gyorskorcsolyázó az elődöntőben és a döntőben is az egész mezőnyt körbekorcsolyázva állt az élre, a fináléban aztán a sportág élő legendája, az olasz Arianna Fontana vissza tudta venni tőle a vezetést.
“A fináléban melósabb volt előrekerülni, mint az elődöntőben. Ha újra csinálhatnám, lehet akkor is így csinálnám, legfeljebb fél körrel később indulnék meg. De egyre jobban csúsztam hátra, kétszer nem tudtam belülről előzni, így kívülről kellett. Azt tettem, amit megbeszéltünk. Miután élre álltam, én diktáltam a tempót, de másodjára talán jobban számított rá Fontana”
– idézte fel a történteket a magyar versenyző.
A vegyes váltóval olimpiai bronzérmes Jászapáti a szintén ezüstérmesként záró női váltóra áttérve azt hangsúlyozta, hogy “mindenki úgy jött le a jégről, hogy nem maradt benne még egy kör”.
“Ez most az ezüstre volt elegendő. Talán egy lépéssel korábban kellett volna megelőzni a lengyeleket, mert a kialakult rést nagyon nehéz már ledolgozni az olaszokkal szemben, akik kilenc másodperc alatti köröket mentek a végén. Ha hamarabb előzünk, ott tudtunk volna maradni”– mondta Jászapáti Petra, aki a riválisok eséséről úgy vélekedett, hogy mind a hollandok, mind a lengyelek azért hibáztak, mert a megelőzésükkel sikerült nyomást helyezni rájuk.
A vasárnapi folytatás kapcsán azt emelte ki, nagy motivációval várja az 500 és az 1500 métert, mert ez a két ezüstérem nagy löketet ad hozzá.
“Szeretem mindhárom távot. Persze van, amelyik közelebb áll hozzám, de Dél-Koreában baromi jól ment az 1500 is” – tekintett előre Jászapáti, aki megjegyezte, a leghosszabb távon nehezíti a helyzetet, hogy azon vállalta az indulást a térdsérüléssel bajlódó holland Xandra Velzeboer.
A vegyes stafétával szintén ötkarikás bronzérmes Kónya Zsófia arról beszélt, hogy sokféle sorrendben korcsolyáztak már, és ez azért is hasznos, mert így kiszámíthatatlan a váltó. Ezúttal ő tudta kétszer is úgy belökni Bácskait, hogy az pozíciónyerést eredményezzen. Bácskai kifejtette, mentálisan sokkal jobb állapotban van, mint tavaly, ez csúcsosodott ki a váltó döntőjében. Jászapáti a különféle sorrendekről még megjegyezte, vannak testalkati különbségek, de az 1500 méteren junior világbajnok Somodi Maja rengeteget dolgozik a belökésen és sokat is javult benne, ami még tovább növelheti a staféta taktikai repertoárját.
A női csapat vezetőedzője, a brit Nicky Gooch elégedetten értékelte a két ezüstérem megszerzését, szerinte Jászapáti számára korántsem reménytelen, hogy a hátralévő két számban akár Fontanát is legyőzze, ehhez “eggyel nyugodtabbnak, higgadtabbnak kell lennie”. Az olimpiai bajnok Knoch Viktor, aki szintén a női válogatottal dolgozik, úgy vélte, Jászapáti esetében annyi erő hiányzott az éllovas pozíciójának megtartásához, hogy a döntőben egy körrel többet kellett külső íven korcsolyázni a vezetés megszerzéséhez, mint az elődöntőben.
A drezdai Eb-n vasárnap a férfiak 1000 méteren, a nők a legrövidebb és leghosszabb egyéni távon versenyeznek, majd a kontinensviadal a férfi és a vegyes váltók küzdelmeivel zárul.