Gulyás Gergely bejelentette: a kormány tudomásul veszi a BKM Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. elővásárlási jogát Rákosrendezőn, az ezzel kapcsolatos kormányhatározat a nap folyamán megjelenik.
Elmondta, hogy a főváros tulajdonában álló gazdasági társaság élt az elővásárlási jogával a rákosrendezői területre. A kormány ezt áttanulmányozta, egy jogi kérdést kellett tisztázni: a nemzetközi szerződés és a megkötött polgárjogi szerződés egymáshoz való viszonyát – mondta.
Közölte, a helyzet tisztázásában a cég nyilatkozata nyújtott segítséget, mivel a társaság minden kötelezettséget vállal, amelyet az arab fejlesztő-beruházó vállalt volna. Erre tekintettel a kormány az elővásárlási jog gyakorlását tudomásul veszi – jelentette ki.
A miniszter elmondta, a vételár kifizetésére a szerződésben írt szabályok szerint köteles a főváros, illetve a BKM. A területet meg kell tisztítani, erre a befektető a vételár feléig, 25 milliárd forintig vállalt kötelezettséget, mostantól ez a fővárost terheli, ahogy a fejlesztés lehetősége is Budapestet illeti – ismertette.
“A 13. havi nyugdíjat folyamatos támadások érik a Brüsszel markában lévő ellenzék részéről”
A 13. havi nyugdíj a jövőben is a magyar nyugellátás fontos része lesz, és a magyar kormány továbbra is elkötelezett amellett, hogy növelje a nyugdíjak vásárlóerejét, megvédje a nyugdíjasokat – közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Gulyás Gergely elmondta, a szerdai kormányülésen tárgyalt javaslatok közül az egyik legfontosabb a nyugdíjasok helyzetével foglalkozó előterjesztés volt.
A miniszter az elmúlt 15 év eredményei között említette, hogy az átlagnyugdíj összege közelít a 250 ezer forinthoz, miközben 100 ezer forint alatt volt a Fidesz kormányra lépésekor.
Ennek fontos része a 13. havi nyugdíj, amelyet folyamatos támadások érnek a “Brüsszel markában lévő” ellenzék részérőről, “a Tisza Párt szakértőitől is azt halljuk, hogy változtatni kell a 13. havi nyugdíjon“, Brüsszel pedig arra kötelezte Magyarországot, hogy az OECD-vel készíttessenek tanulmányt. Az OECD azt javasolja, hogy a 13. havi nyugdíjat korlátozni, átalakítani szükséges – idézte fel.
Hangsúlyozta: a kormány ezeknek a felszólításoknak nem tesz eleget, a 13. havi nyugdíj a jövőben is a magyar nyugellátás fontos része lesz.
A 13. havi nyugdíj folyósítása február 12-én történik meg azoknál, akik bankszámlára kérik, és az ezt követő napokban azoknál, akiknek készpénzben a postás hozza. Ez idén mintegy 550 milliárd forintos kiadást jelent a költségvetésnek – közölte a tárcavezető.
Hozzátette, a kormány más területeken is segíti a nyugdíjasokat, a vidéki otthonfelújítási program például számukra is elérhető lesz. Ez azt jelenti, hogy 6 millió forintos felső határig a felújítás összegének felét az állam kifizeti, a fennmaradó részre pedig kedvezményes hitel áll rendelkezésre – ismertette.
Gulyás Gergely: már látszanak a 21 pontos gazdasági akcióterv eredményei
Gulyás Gergely kitért a kormány 21 pontos gazdasági akciótervére, amelynek első eredményei elmondása szerint már látszanak is. A munkáshitelnél eddig mintegy 9 ezer kérelem érkezett már 3,9 millió forint átlagos hitelösszeggel; elbírálás alatt van 5400 ügylet, 2600 esetben pedig már a kifizetés is megtörtént – számolt be.
Hozzátette, a most a nyugdíjasokra is kiterjesztett vidéki otthonfelújítás programra eddig mintegy 2 milliárd forint értékben nyújtottak be igényeket, az átlagos igényelt támogatás 2,9 millió forint.
A Széchenyi Pihenőkártyára érkező juttatások 50 százalékát január 1-je óta – átmenetileg – fel lehet használni lakásfelújításra is, eddig mintegy 6-7 ezer kártyabirtokos élt ezzel a lehetőséggel.
Elindult a kis- és közepes vállalkozásokat érintő támogatási program is, amelyre már 1885 vállalkozás nyújtott be pályázatot, a 48 milliárd forintos keretösszeg mellett már most 137 milliárd forint támogatási igénnyel – tájékoztatott.
Szintén elindult a Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja címet viselő, 9 milliárd forintos keretösszegű kormányzati támogatási program, amelyre 2700-an jelentkeztek eddig.
A Széchenyi-kártya-program 3,5 százalékos beruházási hitelkamatot biztosít, ez 3 százalékra fog csökkenni március 1-jétől – számolt be.
Gulyás Gergely kitért két induló programra is. A kis- és közepes vállalkozások beruházásait és versenyképességét támogató tőkeprogram 100 milliárd forintos keretösszeggel startol, és eddig több mint 1800 kis- és közepes vállalkozás regisztrált.
Hozzáfűzte, az újlakásfejlesztési tőkeprogramban 200 milliárdos keret áll az ingatlanalapok rendelkezésére, ezeknek 80 százalékát lakóépület, bérlakás és kollégiumi épület fejlesztésére kell fordítani.
(MTI)
Fotó: MTI/Kovács Tamás