Ahogyan arról a Szegedi Nap is beszámolt, a február 14-én tartott Közgyűlésén döntés született Binszki József, várospolitikai alpolgármester javaslatáról, amely a vendéglátóhelyek és a szeszes italt árusító üzletek éjszakai nyitvatartását szabályozza. A képviselők megszavazták a javaslatot, ami tavasszal lép életbe. A vendéglátósok azonban tartanak a következményektől.
Binszki József, várospolitikai alpolgármester javaslatára tavasztól néhány kivétellel szabályozzák a vendéglátóhelyek és a szeszes italt árusító üzletek éjszakai nyitvatartását. Az ilyen boltok és szórakozóhelyek csak állandó vagy eseti engedély birtokában tarthatnak nyitva 23 óra és reggel 6 óra között, a többlakásos épületekben pedig – engedély nélkül – már 22 órakor be kell majd zárniuk. Engedélyt olyan egység kaphat, amely korábban fél évig panaszmentes működött, az üzemeltetőnek pedig vállalnia kell, hogy biztosítja az üzlet előtti közterület tisztán tartását, gondoskodik a vendégek zavaró magatartásának és közterületi alkoholfogyasztásának visszaszorításáról.
A vendéglátósok az ellehetetlenítéstől, a város vonzerejének csökkenésétől és a szegedi éjszakai élet népszerűtlenségétől tartanak – mondta a hang.hu-nak adott interjúban a téma kapcsán Iskander Dávid, a vendéglátósok szóvivője.
Ezt egyébként mi magunk is tapasztaljuk, ugyanis az elmúlt másfél hétben az érintettek közül többeket is szerettünk volna megszólaltatni, ám nem jött össze. Volt, aki vissza sem írt az interjú felkérésre, és olyan is akadt, akivel rögzítésre került a beszélgetés, ám mire közzétettük volna, az illető meggondolta magát és nem hozhattuk le a vele készült anyagot. De azok között, akikkel felvettük a kapcsolatot, olyan is volt, aki szimplán elfogadta a helyzetet és nem akart róla nyilatkozni.
Iskander Dávid, a vendéglátósok szóvivője, a hang.hu-nak azt mondta, ennek a lépésnek komoly következményei lehetnek a szegedi életre nézve.
– Az egész előzetes hatásvizsgálat nélkül történt, pedig olyan intézkedésről van szó, amely jelentős hatással van a város gazdasági és társadalmi életére. Komoly következményei lesznek a vendéglátóiparra, a helyi közösségre és a szegedi éjszakai életre is – mondta a hírportálnak Iskander Dávid, a vendéglátósok szóvivője.
Továbbá bírálta, hogy elmaradt a társadalmi egyeztetés, az érintett szereplők nem kaptak lehetőséget arra, hogy véleményt formáljanak vagy javaslatokat tegyenek, pedig a túlnyomó többség nyitott lett volna a kompromisszumra. Véleménye szerint a szabályozás nem átlátható, olyan hatalmat ad az önkormányzat kezébe, amely lehetőséget biztosít arra, hogy bárkivel szemben diszkriminatív módon járjanak el.
A rendelet egyik legproblémásabb pontjának azt tartja, hogy a lakók panaszai alapján az engedély visszavonható. Így egyetlen haragos személyes ellenszenvből is ellehetetlenítheti egy vállalkozás működését, függetlenül attól, hogy a hely valóban okoz-e problémát vagy sem. Ráadásul a versenytársak is könnyen kihasználhatják ezt a rendszert, elegendő néhány embert megbízni azzal, hogy rendszeresen tegyenek panaszt egy adott hely ellen, ezzel aláásva annak működését. Mint mondta, az ilyen típusú szabályozás más városokban is negatív hatással volt az éjszakai életre és a helyi gazdaságra. Példaként hozta fel Kecskemétet és Budapest belvárosát, ahol hasonló döntések után sok szórakozóhely bezárt. Szeged egyetemi városként vonzerejének egyik fontos eleme a pezsgő éjszakai élet, ez kerül most veszélybe. Ha kevesebb hely marad nyitva éjszaka, kevesebb vendég érkezik a városba, ez hosszú távon a vármegyeszékhely turisztikai és kulturális életére is negatív hatást gyakorolhat.
– A szabályos működéshez szükséges papírokat eddig is meg kellett szereznünk, tehát a „kegyként” felkínált új, mindenki számára elérhető engedély valójában csak a vendéglátóhelyek feletti kontroll megerősítéséről szól. Nem minden hely ugyanolyan mértékben zavaró a lakók számára, ezért egységes tiltás helyett célzottabb szabályozásra lenne szükség. Az önkormányzatnak inkább körzetekre kellene bontania a várost, ott kellene szabályoznia az éjszakai életet, ahol valóban rendszeres panaszok érkeznek. Ha egy hely ténylegesen problémákat okoz, azt külön kellene kezelni, nem mindenkit egy kalap alá venni – sorolta javaslatait Iskander Dávid. Hangsúlyozta, a szegedi vendéglátósok nem az ellen vannak, hogy a városban rend legyen, azt szeretnék, hogy igazságos és átlátható szabályozás szülessen.
Az általa összefogott tulajdonosok jelenleg módosító javaslaton dolgoznak, céljuk, hogy az önkormányzat vegye figyelembe a vállalkozók szempontjait, és még az áprilisi bevezetés előtt lehetőség legyen a rendelet felülvizsgálatára.
(hang.hu)
Fotó: Frank Yvette