Az Egyesült Államok országra szabott megállapodásokra törekszik az új amerikai vámok bejelentését követően számos állammal meginduló kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokon – közölte a Fehér Ház szóvivője kedden.
Karoline Leavitt, az elnöki hivatal napi sajtótájékoztatóján megismételte, hogy már csaknem 70 ország jelezte tárgyalási szándékát, és hangsúlyozta: az egyeztetések során az Egyesült Államok partnerei és szövetségesei élveznek elsőbbséget.
A szóvivő azt is elmondta, hogy a tárgyalásokért az elnök gazdasági stábja felel, Scott Bessent pénzügyminiszter és Howard Lutnick kereskedelmi miniszter aktív részvételével. Elsősorban a vámokról szóló megbeszélésekről van szó, ám egy lehetséges megállapodásban egyéb témák is szerepelhetnek, például az Egyesült Államok által nyújtott biztonsági támogatás – tette hozzá Karoline Leavitt. Ugyanakkor megjegyezte, hogy az egyezségek az “amerikai igényen” alapulnak.
Az elnöki hivatal sajtótitkára “hibának” nevezte hogy Kína egyelőre nem a tárgyalás útját választotta, hogy közösen keressen választ az Egyesült Államokkal a kétoldalú kereskedelemben fennálló jelentős amerikai hiány kezelésére.
Karoline Leavitt megismételte: a kínai kormány részéről egyelőre nem érkezett megkeresés, így április 9-től életbe lép az onnan származó árukra vonatkozó megemelt vám, ami összességében meghaladja a 100 százalékot. Úgy fogalmazott, hogy az Egyesült Államok “erősebben üt vissza”.
Karoline Leavitt azt is közölte, hogy Donald Trump rendeletet ír alá az amerikai szénbányászat fokozásáról, az energiatermelés növelésére irányuló politika jegyében.
A sajtótitkár bejelentette, hogy április 17-én hivatalos látogatásra érkezik Washingtonba Georgia Meloni olasz miniszterelnök.
Azt is megerősítette, hogy április 14-én Nayib Bukele salvadori elnök lesz a Fehér Ház vendége. A vele való megbeszélésen egyebek mellett szó lesz az Egyesült Államokban illegálisan tartózkodó kitoloncolt veszélyes bűnözők salvadori szigorított börtönökben való elhelyezésére vonatkozó együttműködésről.
(MTI)
Fotó: illusztráció