Megalakult Szerbia új kormánya. Djuro Macut az új miniszterelnök. Fotó: TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ

Megalakult Szerbia új kormánya

Európa

Április 16-án, megalakult Szerbia új kormánya, az új miniszterelnök a politikai múlttal nem rendelkező Djuro Macut endokrinológus lett. Az új kormányt a 250 fős törvényhozás 153 képviselője támogatta.

A 31 miniszter közül 22 az előző, Miloš Vučević vezette kabinetnek is tagja volt. Az új kormánytagok főként a saját területük szakértői, akik a miniszterelnökhöz hasonlóan nem rendelkeznek pártpolitikai múlttal.

Programbeszédében Djuro Macut kedden azt hangsúlyozta, hogy Szerbia belefáradt a megosztottságba és a blokádokba, párbeszédre van szükség, az intézményeknek működniük kell.

Az öt hónapja tartó diáktüntetésre reagálva közölte: senkinek nem lehet több joga a másiknál, és senki sem korlátozhatja mások jogait, az intézményeknek működniük kell, nem szabad őket ebben akadályozni. Djuro Macut kitért arra, hogy az egyetemistáknak vissza kell térniük a tantermekbe, és párbeszédre van szükség a hallgatók, a tanárok, az egyetemek és a kormány között.

Az egyetemisták november óta tiltakoznak; a tüntetések azt követően kezdődtek, hogy november elsején leszakadt az újvidéki vasúti pályaudvar előtetője, 16 ember halálát okozva. A hallgatók követelései között szerepel a baleset felelőseinek felkutatása és felelősségre vonása, a vasútállomás felújítására vonatkozó dokumentumok nyilvánosságra hozatala, az elmúlt hónapokban a tüntetőkre támadók felelősségre vonása, a tiltakozások miatt őrizetbe vett diákok és tanárok szabadon engedése, valamint a felsőoktatásra szánt költségvetési keret 20 százalékos növelése. A kormány szerint már teljesültek a követelések.

A történtekért felelősséget vállalt Újvidék polgármestere és az eddigi miniszterelnök: Milan Đurić és Miloš Vučević január végén jelentette be lemondását.

Aleksandar Vučić köztársasági elnök tíz nappal ezelőtt kérte fel Djuro Macutot a kormányalakításra. Az államfő akkor közölte, hogy az újvidéki tragédia után kialakult feszültségek komoly gazdasági következményekkel jártak Szerbiára nézve, és erőszakos cselekményekhez vezettek az utcákon. Ezek kezelése érdekében olyan kormánynak kell megalakulnia, amely hozzájárul a társadalmi feszültségek csökkenéséhez. Véleménye szerint az új kormánynak szem előtt kell tartania az igazságot és az igazságosságot, és előtérbe kell helyeznie a gazdaság helyrehozatalát, illetve a káros következmények felszámolását. Hozzátette: az új kormány feladata lesz emellett a béke és Szerbia területi egységének a megőrzése a nemzetközi jog tiszteletben tartása mellett.

(MTI)

Fotó: Tanjug/ Strahinja Aćimović