Szeged, Gazda-Patogén Interakció Központ, együttműködés, aláírás, SZTE, egyetem

Korszakos együttműködést kötött a dél-amerikai tudományos csúcsintézményekkel az SZTE

Egyetem

Napra pontosan 444 évvel ezelőtt, 1581. május 12-én jött létre a Báthory István által alapított kolozsvári jezsuita kollégium, ami a Szegedi Tudományegyetem jogelődje. A „születésnapi ajándék” két olyan együttműködés aláírása volt, amely Dél-Amerika két meghatározó tudományos egészségügyi intézményének segítségével emeli az SZTE-t a világ kutatási elitjébe újabb, globálisan is jelentős egészségügyi kutatási és oktatási területeken.

2025. május 12-én, az SZTE Rektori Hivatalában együttműködési megállapodás jött létre a Szegedi Tudományegyetem és Dél-Amerika két meghatározó egészségügyi intézménye között. Magyarország legjobb egyeteme a Rio de Janeiro-i központú Oswaldo Cruz Alapítvánnyal (Fundação Oswaldo Cruz, röviden FIOCRUZ) és a montevideói Pasteur Intézettel közösen folytat a jövőben globálisan jelentős kutatási, oktatási tevékenységeket. Az egyetem Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központján (IKIKK) belül létrejött új intézményben komplex módon vizsgálhatók – többek között – a gombás fertőzések gazda-kórokozó viszonyai, különös tekintettel az emberi egészséget fenyegető fajokra. Világszerte becslések szerint több mint egymilliárd ember szenved valamilyen gombás megbetegedésben, és évente több mint 1,5 millió haláleset történik ilyen fertőzések következtében.

A Szegedi Tudományegyetem több mint egy évtizede működik együtt a Fiocruz kutatóival Brazíliában, Rio de Janeirótól Sao Paulon át Curitibáig, valamint hosszú távú kapcsolatot ápol a párizsi Pasteur Intézettel és a Pasteur hálózat több tagintézményével is. A most aláírt megállapodások ezekre az együttműködésekre épülnek, és a biomedicinális innováció, a fertőző betegségek kutatása és a gazda–patogén biológia iránti közös elköteleződés jegyében születnek.

– A Szegedi Tudományegyetem történetében vannak kiemelkedően fontos napok. Ilyen a mai is. Talán az sem véletlen, hogy éppen Egyetemünk alapításának 444. évfordulóján nyílik meg legújabb kutatási központunk. Az a központ, amely rövid időn belül az egyik legjelentősebbé és reményeink szerint világszerte is a legismertebbek közé fog emelkedni. Erre biztosíték a szegedi, Nobel-díjakkal fémjelzett akadémiai tudásbázis és természetesen partnereink is. A Biológia Intézet területén kialakított, az országban egyedülálló in vivo kísérleti állomás és az ahhoz kapcsolódó öt felújított további labor célja, hogy új szintre emelje az antimikrobiális, különösen az antifungális terápiák fejlesztését, választ adva egy súlyos, ám gyakran elhanyagolt egészségügyi kihívásra. A projekt szakmai és anyagi megvalósítását az SZTE egykori hallgatója, a 2023-ban fiziológiai és orvostudományi Nobel-díjjal elismert Karikó Katalin is támogatta. Amit pedig ő támogat, az csakis megalapozott és arra érdemes kezdeményezés lehet – mondta Prof. Dr. Rovó László, az SZTE rektora.

A Szegedi Tudományegyetem Biológia Intézete korábban már részt vett a brazil kormány által működtetett Science Without Borders (Ciência sem Fronteiras) kutató- és hallgatócsere-programban, így a mostani együttműködés szervesen illeszkedik egy sikeresen működő nemzetközi kapcsolat bővítéséhez. A Szegeden létrejövő Host–Pathogen Interaction Center lehetőséget teremt arra, hogy az SZTE csatlakozzon a FIOCRUZ mikrobiális infekciós és közegészségügyi kutatási hálózatához, amely Latin-Amerika egyik legnagyobb és legelismertebb biomedicinális kutatóbázisa.

– A tudományos mellett financiális szempontból is kölcsönösen előnyös kollaboráció indul a mai nappal. Mindannyiunk esélyei nőnek a nemzetközi kutatási hálózatokhoz való csatlakozás révén olyan nemzetközi pályázati forrásokra, amelyek kizárólag intézményesített nemzetközi együttműködésekben érhetők el. A hivatalos együttműködés révén a Szegedi Tudományegyetem egyedülálló pozícióba kerülhet a közép-európai egyetemek között a latin-amerikai kutatási és innovációs térben, ami erősíti az egyetem nemzetközi presztízsét és vonzerejét – mondta el Dr. Fendler Judit, az SZTE kancellárja.

Dr. Maria de Lourdes Oliveira, a FIOCRUZ ügyvezető elnöke az eseményen elmondta, hogy a brazil intézet örömmel teszi meg ezt az újabb, nagyon fontos lépést a közös úton a Szegedi Tudományegyetemmel. Hangsúlyozta, hogy korunk kihívásaival, mint amilyen a klímaváltozás és annak hatása az emberiség egészségére, együtt erősebben vehetjük fel a harcot. Kiemelte az SZTE alumnáját és jelenlegi professzorát, Karikó Katalint, aki példát mutatott a világ tudományos közössége számára.

Az SZTE Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központján (IKIKK) belül létrejött új intézményben komplex módon vizsgálhatók a gombás fertőzések gazda-kórokozó viszonyai, különös tekintettel az emberi egészséget fenyegető fajokra.

Dr. Carlos Batthyány, a montevideói Pasteur Intézet ügyvezető igazgatója személyes tapasztalatait kiemelve közölte, hogy a Szegedi Tudományegyetem világviszonylatban is kiemelkedő a nemzetközi színtéren való egyre erőteljesebb jelenlétet illetően és az elmúlt 50 évben hihetetlen fejlődésen ment keresztül. Elmondta, hogy a Pasteur Intézet hálózatának egyik fontos célja, hogy az egyetemeken megszülető kutatási eredményeket mielőbb tudják hasznosítani, hiszen nagyon sok égető kérdés vár megoldásra napjainkban is.

A Szegedi Tudományegyetem célja, hogy e kulcsterületeken nemcsak hazai, hanem nemzetközi szinten is meghatározó szereplővé váljon. Ebben fontos szerepet kap a már meglévő kutatási infrastruktúra, valamint az a Gazda–Patogén Interakció Központ is, amelyet az együttműködési megállapodás aláírása után avattak fel.

(SZTE)

Fotó: Frank Yvette