A Szegedi Tudományegyetem egyetemtörténeti megemlékezésén egyetemi vezetők, kurátorok tisztelegtek az egyetemtörténeti emléktáblánál és az egyetemalapító Báthory István mellszobránál a Rerrich Béla téren és a Dóm téren. A koszorúkat Prof. Dr. Zakar Péter nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettes és Dr. Binszki József várospolitikai alpolgármester helyezte el az emlékműveken.
Prof. Dr. Zakar Péter az egyetemtörténeti megemlékezésen Báthory István egyetemalapító emberi tulajdonságairól beszélt. – Az erdélyi fejedelem azok közé a koronás fők közé tartozott, akiknek megingathatatlan küldetéstudatuk, határozott vezetési koncepciójuk és gondosan megkomponált uralkodói személyiségük volt – mondta a rektorhelyettes a Szegedi Tudományegyetem jogelődegyetemének alapítójáról.
A nemzetközi és közkapcsolati igazgató hangsúlyozta, Báthory raboskodásának évei szellemi fejlődésének szempontjából kiemelt fontosságúak. Az egyetemalapító 1565 és 1567 között raboskodott János Zsigmond fogságba vetett követeként Bécsben és Prágában, a császári udvarban. Ekkor számos könyvet olvasott a császári könyvtárból, melyek később hatással voltak uralkodói magatartására; nyelveket tanult, valamint történelmi és filozófiai ismeretekkel gazdagodott.
Báthory István mindig világos célt tűzött ki maga elé, majd alapos és széleskörű kutatómunkát végzett, és igyekezett a legegyszerűbb és legbiztosabb megoldásokat választani. – Minden tervéhez kiválasztott egy-két segítőtársat, akiknek építhetett a tanácsaira és számíthatott tevékeny közreműködésükre – mondta Prof. Dr. Zakar Péter.
A rektorhelyettes Báthory István számos olvasmánya közül kiemelt két különösen fontosat: Machiavellitől A fejedelem címűt és Erasmustól az Institutiót. – Báthory Erasmustól tanulta meg, hogy higgyen a személyes példa erejében – tette hozzá.
Erasmus mértékletességet, józan gondolkodást, szerény öltözéket javasolt a fejedelmeknek. Báthory István ezt igyekezett követni: funkcionális udvart tartott, amelyből száműzte a táncot, a szerencsejátékokat és az ivászatot. Prof. Dr. Zakar Pétertől azt is megtudtuk, Báthory szerény ruházatával próbálta mértékletességre tanítani piperkőc udvaroncait.
A nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettes megemlékező beszéde után Dr. Binszki József várospolitikai alpolgármesterrel egy-egy koszorút helyeztek el a Rerrich Béla téri egyetemtörténeti emléktáblánál, majd a meghívott vendégekkel együtt átvonultak a Dóm téri Báthory István mellszoborhoz, és ott főhajtás kíséretében szintén koszorúkat helyeztek el.
(SZTE)
Fotó: Frank Yvette