100 éves Szegedi Egyetemi Énekkar

Egyetem

A 100 éves Szegedi Egyetemi Énekkar adott teltházas ünnepi koncertet a Szegedi Tudományegyetem rektori épületének dísztermében. A koncerten felléptek az énekkar jelenlegi tagjai és karvezetői, valamint korábbi időszakának tagjai is, és megemlékeztek az együttes elhunyt karvezetőiről. A műsor ízlésesen összeállított darabokat, a kórus pedig öröméneklést nyújtott.

Telt ház és telt lépcsőház mellett rendezték meg a Szegedi Egyetemi Énekkar centenáriumi ünnepi előadását, amely alighanem az év kóruskoncertje volt. Az énekkar népszerűségét jellemzi, hogy a teltház miatt sokan a lépcsőn ülve, kivetítőkön is végigkövették az eseményt.

Az ünnepi kóruskoncerten a Szegedi Egyetemi Énekkar jelenlegi tagjainak előadása mellett a kórus korábbi időszakjainak tagjai is pódiumra léptek, valódi kórustalálkozó hangulatot idézve a teremben. A centenáriumon az énekkar két jelenlegi karnagya, Száz Krisztina és Kohlmann Péter mellett Gyüdi Sándor, az együttes korábbi vezetője is dirigálta a különböző összetételű kórust.

Az ünnepi műsorral az énekkar a korábbi karnagyokról, Kertész Lajosról, Szécsi Józsefről és Cser Miklósról is megemlékezett. Kertész Lajosra Kodály Zoltán Cohors Generosa című kórusművével emlékezett a kórus. Ezután Szécsi Éva vezényelte a régi tagokból összeállt kórust, amely édesapja, Szécsi József népdalösszeállítását énekelte. A nemrég elhunyt Cser Miklós előtt a korábbi kórustagokból álló Concentus Novus Kamarakórus tisztelgett; ők ősbemutatóként Cser Ádámnak, a karnagy fiának 100. zsoltár című kórusművét énekelték el. Ugyancsak a centenárium alkalmából mutatták be Száz Krisztina monográfiáját a Szegedi Egyetemi Énekkar száz évéről, amely korabeli fotókkal, dokumentumokkal illusztrálva vezet végig az énekkar történetén. A koncerten egy másik ősbemutató is elhangzott: Klebniczki György Cantate Domino című művét a szerző zongorakíséretével adta elő a énekkar.

Az ünnepi eseményen a Szegedi Tudományegyetem részéről Prof. Dr. Széll Márta stratégiai rektorhelyettes köszöntötte az énekkart; gratulált a kórus 100 évét áttekintő kiadványhoz, amelyből szavai szerint nemcsak az látszik, hogy a szerző rendkívül alaposan dokumentálta a kórus történetét, hanem az együttes iránti szeretete is átvilágít a sorokon. Széll Márta egykori gyakorló iskolás gimnazistaként tanárára, Szécsi Józsefre emlékezett, akinél nem lehetett pusztán egyetlen egy ötöst kapni, hanem kettőt, hármat, vagy akár négyet is ért a szép ének.

– Az egykori és mai kórustagok között – folytatta Dr. Széll Márta – az a közös, hogy egyetemi éveik alatt nemcsak szakmájukra, hanem egy értelmiségi létre is készültek, és ennek nagyon-nagyon fontos aspektusa volt az énekkarban való éneklés. Úgy is mondhatjuk, a Szegedi Tudományegyetem általános célja, hogy ne csak a szakmájukat nagy hivatástudattal és magas színvonalon végző szakembereket készítsen fel, hanem értelmiségieket, akik a munkájukkal és a szellemi tevékenységükkel hozzájárulnak hazánk felvirágoztatásához. E téren méltatást érdemel a most 100 éves évfordulóját ünneplő énekkar!

Ezután Prof. Dr. Szabó Gábor, az egyetem prorektora, fenntartó alapítványának elnöke Prof. Dr. Széll Márta mellett és a közönség zajos tetszésétől kísérve díszoklevelet adott át előbb az énekkarnak, majd két jelenlegi vezetőjének, Száz Krisztinának és Kohlmann Péternek.

A műsorszámok között Szeged városa nevében Dr. Kozma József matematikus, az SZTE TTIK Bolyai Intézet docense, Szeged megyei jogú város kulturális bizottságának elnöke köszöntötte az énekkart.

– Ha valaki egyetemi kórusban énekel, eleve részese a tudás átadása és megszerzése nagyszerű folyamatának. Ez egészül ki a kultúrával, az énekléssel megszerezhető tudás és a tanulás gyönyörűségével, és ez teljessé teszi az életünket. Egyben olyan kulturális teljesítmény, amellyel az énekkar a város gazdag művelődési életéhez is hozzájárul. A Szegedi Egyetemi Énekkar minden egyes fellépésével részt vesz a szegedi kultúra gyarapításában – mondta Dr. Kozma József, aki egykor maga is tagja volt a kórusnak.

Az esten jelen volt Kertész Lajos unokája családjával együtt. Kertész Lajos karnagy 1934 és 1956, valamint 1961 és 1966 között vezette az együttest. Előbb férfikarral kezdett dolgozni, majd a kórus átalakulása után 1943-tól vegyeskari karmesterként állt az énekkar elé. Ő vezette az egyetemi férfikart azon az ünnepségen, amikor a szegedi egyetem díszdoktorrá avatta Szent-Györgyi Albertet.

Az ünnepi koncerten külön köszöntötték a 92 esztendős Meszlényi Lászlót, a Szegedi Tudományegyetem BBMK docensét, karnagy, oboaművészt, a Musica Parlante Kamarazenekar alapítóját, aki egykor Kertész Lajos vegyeskarában énekelt az 1950-es években.

Kertész Lajos még azután is rendszeresen látogatta az egyetemi énekkar előadásait, amikor a karvezetést már átadta Szécsi Józsefnek.

Szécsi József karnagy 1967 és 1985 között 18 évig vezette az egyetemi vegyeskart. Karnagyi időszakában 1973 áprilisában az énekkar részt vett a Montreux-i Nemzetközi Kórusfesztiválon, októberben pedig az egyetem dísztermében énekeltek abból az alkalomból, hogy Szent-Györgyi Albert átvette a Szegedi Orvostudományi Egyetem díszdoktori címét.

A kóruskoncerten a neves énektanár és karnagy lánya, Szécsi Éva vezénylésével az egykori kórustagok előadásában olyan népdalok szólaltak meg, melyeket Szécsi József állított össze. A kórussal kobzon fellépett Fábri Géza, aki Szécsi József karnagyi időszakában kezdte az éneklést a kórusban.

Szécsi Józseftől 1985-1996 között Cser Miklós és Gyüdi Sándor vették át a kórusvezetést. A Szegedi Egyetemi Énekkar régi tagjai a kórus megalakulásának 90. jubileumi hangversenye után megalakították a Concentus Novus Kamarakórust, amelyet Cser Miklós 2020-ban bekövetkezett haláláig vezényelt. A szombati koncerten a kamarakórust Kohlmann Péter vezette, az ő vezényletével hangzott fel Cser Ádámnak a kórus centenáriumára írott, 100. zsoltár című műve is.

Gyüdi Sándor 1996-ig irányította a Szegedi Egyetemi Énekkart; az egykori kórusvezetők közül egyedül ő vezényelhette a kórus egykori tagjaival kiegészült énekkart. Az ő időszakában megszaporodtak az énekkar nemzetközi fellépései, dél-európai turnéjuk sikere nagy visszhangot keltett az 1980-as években.

Gyüdi Sándortól 1996-ban Száz Krisztina és Kohlmann Péter vette át a kórus irányítását. Korábban mindketten énekeltek a Szegedi Egyetemi Énekkarban: Kohlmann Péter még gimnazistaként Szécsi József idején, Száz Krisztina pedig 1991-től, főiskolai hallgatóként csatlakozott a kórushoz. Idén már 29 éve, hogy ők vezetik az énekkart, és már az ő idejük alatt is számos új kórustag kezdett énekelni. Emlékezetes fellépéseik, amikor 2024-ben az egyetem 3 alkalommal is köszöntötte fellépésükkel a Nobel-díjas Karikó Katalint.

A kórust Dr. Dohány Gabriella, a Szeged Városi Kórusegyesület vezetője is köszöntötte, majd zárásként Száz Krisztina vezényletével elhangzott Bárdos Lajos Tábortűznél című kórusműve.

(SZTE)

Fotó: Rómer János