Szeged, okos cochleáris implantátum beültetés, műtét, Szegedi Tudományegyetem, SZTE, Fül- Orr- Gégészeti és Fej- Nyaksebészeti Klinik, hallókészülék, műtő, klinika, egészségügy

Folytathatja az akrobatikus rock and rollt Lóri, az okos cochleáris implantátumának köszönhetően, amit Szegeden ültettek be neki

Helyi hírek

Ahogyan arról a Szegedi Nap is beszámolt, Magyarországon elsőként és globális viszonylatban is, az első 10 között kapta meg egy budapesti, 11 éves kisfiú a világ első okos cochleáris implantátumát Szegeden. Egy héttel a műtét után, Hankó Mónikát, a kisfiú édesanyját kérdeztük a részletekről.

Az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Fül- Orr- Gégészeti és Fej- Nyaksebészeti Klinika élen jár az olyan innovatív eszközök alkalmazásában, amelyek a betegek ellátását magasabb szintre emelik. Mindezt jól bizonyítja az is, hogy a fülsebészeti műtétekhez csúcstechnológiai eszközöket használnak a Szegedi Hallásjavító Implantáció Munkacsoport tagjai.

– Három gyermekünk van, a legidősebbnek, Bencének teljesen ép a hallása, a középső fiunknál, Lórinál három hetes korában diagnosztizálták mindkét fülén a halláskárosodást, öthetesen kapott hallókészüléket, amivel ő egészen 9-10 éves koráig teljes mértékben jól hallott. Nem kellett megtanulnia szájról olvasni, sem jelelni, beszed fejlődése a kornak megfelelően zajlott, integrált oktatási intézményekbe jár. Az elmúlt 1-2 évben azonban a tanulmányi eredményei romlásnak indultak, figyelme is elkallódott, egyre többször visszakérdezett és elkezdett szájról olvasni. Először azt gondoltuk, hogy a készülékben van a hiba, ezért az audiológusunkhoz fordultunk, aki többször állított a hallókészüléken, majd készüléket is váltottunk ám az említett problémák megmaradtak. Amikor idegen nyelvet kezdett tanulni, akkor jöttünk rá mennyire nem hall jól, gyakorlatilag semmit nem tudott az angolból rendesen megtanulni, ezért tennünk kellett valamit. Harmadik fiunk, Vince teljesen siketen született, és esetében a cochleáris implantátum beültetése bizonyult a legjobbnak ahhoz, hogy teljes értékű életet élhessen, így tudtuk, hogy Prof. Dr. Rovó Lászlóhoz kell fordulnunk most is, ugyanis ő volt az, aki 1 éves kora előtt már beültette Vincének mindezt, és azt reméltük, hogy Lórin is tud majd segíteni – kezdte gondolatait Hankó Mónika.

Így is történt Lórin egy okos cochleáris implantátummal segített Prof. Dr. Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem rektora, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Fül- Orr- Gégészeti és Fej- Nyaksebészeti Klinika vezetője.

A Nucleus® Nexa™ Implant System ugyanis létrehozta a világ első okos cochleáris implantátumát, mely forradalmasíthatja a hallásjavítást — és új távlatokat nyithat a páciensek és az orvosok előtt. Több mint négy évtizedes, bizonyított megbízhatóságú implantátumaira és technológiai innovációban betöltött vezető szerepére építve, ez az eszköz most új korszakot nyit a cochleáris implantációban. Ez ugyanis egy olyan implantátum, amely folyamatos önellenőrzést végez a biztonság és teljesítmény optimalizálása érdekében, Firmware-frissítéseken keresztül folyamatosan fejleszthető, így a jövő innovációi is elérhetővé válnak a páciensek számára. Különlegessége, hogy dinamikus energiagazdálkodással javítja a használhatóságot és a teljes napos akkumulátor-élettartamot, valamint a világ legkisebb és legkönnyebb hangprocesszorával kínál kompromisszummentes hallásélményt.

Szeged, okos cochleáris implantátum beültetés, műtét, Szegedi Tudományegyetem, SZTE, Fül- Orr- Gégészeti és Fej- Nyaksebészeti Klinik, hallókészülék, műtő, klinika, egészségügy
Hankó Mónika

– A műtét előtt elvégeztek Lórin néhány alapvizsgálatot, amelyekkel megállapították, hogy mennyit romlott a hallása, majd megtervezték magát a műtéti folyamatot és ezt követően került csak sor az okos cochleáris implantátum beültetésére. Szerencsére mindez nem vett túl sok időt igénybe, néhány hét leforgása alatt sikerült mindent elintézni, így a múlt héten sor kerülhetett a beavatkozásra, amit egy hosszabb idejű rehabilitáció követ. Ez azzal jár, hogy az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Fül- Orr- Gégészeti és Fej- Nyaksebészeti Klinika Hallásjavító Implantáció Munkacsoportjának szakembere, Nagy Roland, körülbelül fél-egy év alatt igyekszik megfelelő módon beállítani Lórinak a készüléket és folyamatosan ellenőrzi azt – mesélte.

Arra a kérdésre, hogy mi játszódik le egy szülőben akkor, amikor kiderül, hogy a három gyermeke közül, kettő hallássérült, Hankó Mónika a következő választ adta:

– Az ember ilyenkor keresi az okokat, választ szeretne kapni a miértekre, egyfajta gyászfolyamaton megy keresztül. Szerencsére ma már remek megoldások vannak, nagyszerű szakemberek dolgoznak azon az egészségügyben és az oktatásban, hogy a siket, illetve halláskárosult gyerekek teljesértékű életet tudjanak élni. Mindezt az állam támogatja is. Emellett az is nagyon fontos, hogy a gyerek is és a szülő is úgy tekintsen erre a hallókészülékre, mint egy eszközre, ami például egy szemüveghez hasonlóan segíti az adott személyt a boldogulásban. Ha elfogadják a szülők és a gyerek is, akkor a közösség természetesnek fogja mindezt venni. És bár tartottunk kicsit ettől az innovatív műtéttől, nagyon örülünk, hogy bele mertünk vágni, még úgy is, hogy szinte az utolsó pillanatban derült csak ki, mitől lesz ez az eszköz más, mint az előzőek. Úgy érezzük ez egy igazi forradalmi áttörés az implant technológiában, nagyon boldogok vagyunk, hogy részesei lehetünk – emelte ki Lóri anyukája.

Zenélni, táncolni, sportolni? Az okos cochleáris implantátummal ezt is lehet.

– Lóri eleinte hegedülni és vízilabdázni szeretett volna, ki is próbálta magát mindkettőben, ám a meglévő hallókészülékével sajnos nem tudott olyan jól teljesíteni egyikben sem. Végül az akrobatikus rock and roll mellett tette le a voksát. Mi nagyon büszkék vagyunk rá, hogy minden nehézség ellenére zenés sportot választott magának. Bízunk benne, hogy az okos cochleáris implantátumnak köszönhetően további sikereket fog elérni ezen a területen is – osztotta meg Mónika.

Az anyuka zárásképp kiemelte: hálás a szegedi csapatnak, akik mindenben segítőkészek és rugalmasak.

Pósa Tamara

Fotó: Frank Yvette