Csongrád térségében több napja reng a föld, kedd hajnalban 2,8-as erősségű földrengést mértek

Helyi hírek

Csongrád és környéke az elmúlt napokban több földmozgást is tapasztalt, legutóbb kedd hajnalban regisztráltak 2,8-as magnitúdójú rengést – közölte a Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium és a katasztrófavédelem.

A legfrissebb földrengés helyi idő szerint 2 óra 34 perckor történt, az epicentrum a város közelében volt, ahol a lakosság is érezhette a föld megremegését. Az obszervatóriumba azóta több bejelentés érkezett a rengéssel kapcsolatban.

Csongrád térségében azonban nem ez volt az első földmozgás: péntek délután egy 3-as magnitúdójú rengés pattant ki a térségben, melyet több kisebb utórengés követett. Szombat este például egy 3,6-os magnitúdójú erősebb földrengést is észleltek, majd hétfő reggel két további kisebb rengés követte őket. Ezek a rengések nagyjából 14 kilométeres mélységből indultak ki.

A Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium a helyszínen ideiglenes mérőállomást telepített Csongrád északnyugati részén, amely segíti a rengések pontosabb helymeghatározását és mélységének felmérését, amíg a rengéshullám lecseng.

Az obszervatórium szakemberei szerint a földrengések hátterében a tektonikai mozgások állnak: Magyarország alatt több kőzetlemez feszül egymásnak, különösen az Adriai-kőzetlemez és az Európai-kőzetlemez mozgása miatt. Ez a „harapófogó-effektus” feszültséget generál a Kárpát-medence alatt húzódó törésvonalakon, ahol a rengések kialakulnak. A mostani földrengések a Dél-Alföld alatt található, kelet–északkelet és nyugat–délnyugati irányú törésvonalak közelében történtek, több mint 10 kilométer mélységből – olvasható a Telex.hu cikkében.

Az obszervatórium azt is hangsúlyozta, hogy természetes, tektonikai eredetű földrengésekről van szó, és folyamatosan figyelik az utórengéseket, amelyekről a következő napokban további részletes elemzéseket fognak készíteni.

A jelenlegi adatok szerint nem érkezett jelentés komolyabb károkról vagy sérülésekről a térségből.