Szeged, THEALTER, fesztivál, Régi Zsinagóga, Balog József , kultura, színház, művészet, megnyitó

Július végén kezdődik a Thealter független színházi fesztivál Szegeden

Kultúra

Hét helyszínén inkluzív táncelőadással, vita- és koncertszínházzal, monodrámával, gyermekeknek és felnőtteknek szóló bábelőadásokkal is találkozhat a közönség a Thealter független színházi fesztiválon, amely július 26-án kezdődik Szegeden – tájékoztatta a szervező MASZK Egyesület az MTI-t.

Az 1991-ben alapított Thealter Magyarország legrégebbi, évente megrendezett nemzetközi színházi fesztiválja, a hazai színházi élet egyik legrangosabb, európai viszonylatban is jegyzett összművészeti eseménye. A fesztivál központi helyszíne a szegedi Régi Zsinagóga, de láthat a közönség előadásokat a Szegedi Nemzeti Színház balett-termében, a Kövér Béla Bábszínházban, a Grand Caféban, a Motiváció Közösségi Térben és a Zug Művészeti Tetthelyen is.

Június 26-án Szász Zsófia Lágymagány című táncos stand-upjával veszi kezdetét a fesztivál, ezt követi a nyitóelőadás, a Szabó Réka és Szünet Együttese Talált tér című improvizatív és inkluzív táncelőadása. A tánc és a színház határvidékéről szerepel a fesztivál kínálatában Fehér Ferenc és Lőrinc Katalin Manga – Ballet – Play című táncjátéka is.

A nyolcnapos fesztiválon a szervező MASZK Egyesület két koprodukciós előadást is bemutat: O. Horváth Sári írta és rendezte a Magnum Produkciós Irodával közösen készült Rosszkedvünk telét, Dobra Marával a színpadon, míg Thomas Bernhard ikonikus szövegét, A színházcsinálót a KV Társulat vitte színre, Urbanovits Krisztinával a címszerepben.

A Trafóban évadhosszat nagy sikerrel futó , Juhász Maja és Kovács Luca által megálmodott és levezényelt, tmostakkor. című performanszsorozat szegedi különkiadással jelentkezik a 35. Thealter tiszteletére.

Az évad kiemelkedő szegedi produkciói közül bekerült a programba a Szegedi Nemzeti Színház és a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum prevenciós részvételi színháza a Kék Tesla, a Homo Ludens Project Kaspar Hauser, avagy vissza az értelemhez című groteszk színházi paródiája, illetve a Kövér Béla Bábszínház A Patkányfogó Projekt című, lenyűgöző vizualitású felnőtt bábszínházi előadása, melynek szerzője és rendezője Varsányi Péter.

Gyermek-bábelőadással jelentkezik a JuBo Társulat: Kolozsi Angéla Lenka és a szemüveges lány című produkcióját Kovács Judit rendezte. Tantermi bábszínházi előadást hoz a fesztiválra Dunaszerdahelyről a Vekker Műhely: a megtörtént események alapján készült A fiú című darabot Fodor Orsolya rendezte.

Fullajtár Andrea a Gólem Színház produkciójával, A tíz hónap Babilon-ügy című, megrázó monodrámával érkezik, míg Für Anikó Márfi Márkkal a Lassan című előadásban látható, melynek alkotótársa-rendezője Bagossy Júlia. Márfi Márkot láthatják a nézők a Ferencvárosi Pinceszínház és a Terminal Workhouse Kamaszharcában is, amit Bereczki Csilla állított színpadra.

Megrázó erejű a Sarolta Kulturális és Közéleti Tér és a Soharóza koprodukciója, a Gyarmati Fanni és Polcz Alaine szövegei nyomán született dokumentarista koncert-színház, a Kislányom, mondd, hogy nem igaz! Gardenö Klaudia rendezésében. A fesztivál megindító női sorsokat bemutató vonulatát tovább erősíti a MáSzínház Köt-el-ék című előadása. A háromgenerációs családi drámában Egri Mártát, Urbanovits Krisztinát és Nagyabonyi Emesét láthatják a nézők. Igaz történet alapján készült az Aurora Film és Színház Egyesület Mondj igent! című monodrámája is, melyet Sárközi-Nagy Ilona ad elő.

A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem két vizsgaelőadással is fellép: az Egy elment, a többi követte című, felnőtteknek szóló mesedrámával, illetve a Négy falon innen és túl című lakásszínházi produkcióval. Mindkét előadás írója és rendezője a szabadkai születésű Némedi Emese. A kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem és a Shoshin Egyesület a New Genesis című fizikai színházi előadást mutatja be, Gemza Péter rendezésében.

A színpadon a Freeszfe Egyesület és a Közszín Kollektíva Freudból is megárt a sok?, illetve a Dr?nkubátor Produkció Belefér? című vitaszínházi előadása is olyan kérdéseket tesz fel, amelyekre a nézők is elmondhatják saját válaszaikat.

Visszatérő vendég az egykori K2 Színházból átalakult Apertúra, akik a Király Dániel által írt és rendezett Brománccal lépnek fel. Balássy Fanni Bocs, hogy élek című népszerű kötete alapján született a győri RÉV Színház azonos című előadása, melyet Balla Richie állított színpadra. Moliere A mizantrópjának aktualitását meglepő, új perspektívából láttatja az Anyaszínház, az RS9 Színház és a Jelenlét Színház együttműködésében megvalósuló előadás, melyben Fantoly Nikolett és Csáki Rita lesznek az előadást rendezőként is jegyző Menszátor Héresz Attila partnerei.

Augusztus 2-án színházi maratonnal zárul a fesztivál: Harsányi Attila az Aradi Kamaraszínházban bemutatott, Tapasztó Ernő rendezte három, díjhalmozó monodrámáját egymás után adja elő. A rajongók sok év után újra láthatják a 2008-ban készült Rudolf Hess tízparancsolatát és a MASZK Egyesülettel koprodukcióban, a 2014-es fesztiválon bemutatott Sex, Drugs, Gods & Rock’n’Roll című radikális stand-up tragedyt is. A trilógiát záró Kean pedig magyarországi bemutatóként kerül színre a Régi Zsinagógában.

A Kritikus Szekció Jászay Tamással és Szabó Réka Dorottyával idén is Zoomon jelentkezik napközben. A Thealter blog jr. ifjú szerzői minden előadásról tudósítanak a fesztivál honlapján.

(MTI)

Fotó: Frank Yvette