Szeged, Szent-Györgyi Albert, évforduló, megemlékezés, Rektori Hivatal, szobor, koszorúzás, egyetem, SZTE

Kiemelkedő eredménnyel zárult az SZTE intézményakkreditációja

Egyetem

Elkészült a Szegedi Tudományegyetem intézményakkreditációs eljárásának zárójelentése, amely átfogó képet ad az egyetem működéséről, oktatási, kutatási és minőségbiztosítási tevékenységéről. A Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság (MAB) értékelése megerősíti, hogy az SZTE magas színvonalon, az európai felsőoktatási minőségbiztosítási elvárásoknak megfelelően végzi tevékenységét. Az egyetem akkreditációja a maximális időtartamra, 2031. május 31-ig érvényes.

A MAB Magyarország független országos szakértői testülete, amely a felsőoktatási intézmények oktatási, kutatási és minőségbiztosítási tevékenységének külső értékelését végzi az Európai Felsőoktatási Térség minőségbiztosítási standardjai és irányelvei (ESG) alapján. Feladata annak vizsgálata, hogy az intézmények működése megfelel-e a nemzetközi minőségelvárásoknak, valamint fejlesztési javaslatok megfogalmazása a folyamatos fejlődés támogatása érdekében.

Az akkreditációs eljárás részeként a MAB által delegált szakértői bizottság helyszíni látogatást tett a Szegedi Tudományegyetemen 2025. novemberében. A testület tagjai között felsőoktatási vezetők, minőségbiztosítási szakértők, oktatók, kutatók, valamint hallgatói képviselők kaptak helyet. A látogatás során a bizottság széles körű interjúkat folytatott az egyetem vezetőivel, a karok képviselőivel, oktatókkal, kutatókkal, hallgatókkal, doktori iskolák vezetőivel, a támogató szervezeti egységek munkatársaival, valamint külső partnerekkel és munkaerőpiaci szereplőkkel is.

– A jelentés különösen erősnek értékeli a Szegedi Tudományegyetem stratégiai irányítását, a minőségbiztosítás intézményi beágyazottságát, valamint az oktatás és kutatás magas szakmai színvonalát. A szakértők kiemelték az egyetem tudatos fejlesztési szemléletét, a teljesítményalapú működést, valamint azt a képességét, hogy gyorsan és eredményesen reagál a felsőoktatást érintő változásokra – tudtuk meg Prof. Dr. Csóka Ildikótól, a Szegedi Tudományegyetem stratégiai főigazgatójától.

A bizottság pozitívan értékelte az egyetem hallgatóközpontú működését, a képzési programok folyamatos fejlesztését, a hallgatói visszajelzések rendszeres beépítését, valamint a tanulást támogató szolgáltatások széles körét. Elismerően szólt az SZTE nemzetközi jelenlétéről, kiterjedt partnerkapcsolatairól és az idegen nyelvű képzések fejlődéséről is.

A jelentés részletes összefoglaló javaslatokat is megfogalmaz, ugyanakkor ezek egy olyan intézmény további előrelépését szolgálják, amely a vizsgált területeken már most is erős teljesítményt nyújt.

– A Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság jelenlegi, klaszteralapú akkreditációs eljárásának eredményeként a Szegedi Tudományegyetem 15 doktori iskolája öt évre, 2031. május 31-ig megkapta az akkreditációt, monitoreljárás közbeiktatásával. A döntés a Bölcsész-Társadalom, a Műszaki-Természet és az Orvostudományok klaszterbe tartozó valamennyi doktori iskola magas színvonalú képzési és kutatási tevékenységét elismeri. Az akkreditáció megerősíti az egyetem doktori képzési rendszerének tudományos megalapozottságát, nemzetközi versenyképességét és fejlesztési potenciálját. A 2028-ig benyújtandó monitorbeszámolók lehetőséget adnak majd arra, hogy a klaszterek tovább erősítsék együttműködésüket, és a visszajelzések alapján még magasabb szintre emeljék a doktori képzés minőségét – fogalmazott Prof. Dr. Kónya Zoltán tudományos és innovációs rektorhelyettes.

Az akkreditációs jelentés összegzése szerint a Szegedi Tudományegyetem stabil szervezeti háttérrel, korszerű minőségkultúrával, jelentős tudományos teljesítménnyel és nemzetközileg is versenyképes oktatási-kutatási környezettel rendelkezik. Az elért eredmény visszaigazolása annak a több éves, összehangolt munkának, amelyben az egyetem valamennyi polgára – vezetők, oktatók, kutatók, munkatársak és hallgatók – szerepet vállaltak.

Az akkreditáció sikeres megújítása megerősíti a Szegedi Tudományegyetem helyét Magyarország és a közép-európai térség meghatározó felsőoktatási intézményei között, egyúttal szilárd alapot teremt a következő évek szakmai és stratégiai fejlesztéseihez.

(SZTE)

Fotó: Frank Yvette