Szeged, Jarjabka Zoltán, barista, Kék Elefánt kávézó, kávézó, kávé, vendéglátás

Csaknem negyedével drágult egy csésze kávé az elmúlt években Olaszországban

Európa

Csaknem negyedével, 24 százalékkal kerül többe jelenleg egy bárpultnál elfogyasztott csésze kávé Olaszországban, mint öt évvel ezelőtt, és jelenleg Bolzanóban a legdrágább – közölte a Fipe vendéglátóipari szövetség adatait a Corriere della Sera című napilap szerdán.

A presszókávé átlagára jelenlegi 1 euró 29 cent.

A kis csészében szolgált feketéért Bolzanóban kell a legtöbbet fizetni, 1,51 eurót, és az északi várost Pescara, Trieszt, Trento, Ferrara, Padova, Belluno és Ravenna követi.

A legolcsóbban a calabriai Catanzaróban ihatunk kávét, 1,08 euróért, és a szicíliai Messinában 1,06 euróért.

A több mint 300 ezer kereskedelmi egységet tömörítő Vendéglátóipari Szövetség (Fipe) felmérése szerint az olaszok “hétköznapi rítusának” számító csésze kávé egyre többe kerül.

Az euró bevezetése évében, 2002-ben átlagban 79 cent volt a bárokban fogyasztott kávé ára. Azóta hatvanhárom százalékkal drágult.

A Fipe az okok között említi az energiaárakat és a vendéglátás más megnövekedett költségeit, valamint a klímaváltozást.

A Corriere della Sera című napilap az azonos nevű kávégyártó-csoport elnökét Giuseppe Lavazzát idézte, aki szerint legalább két “jó” betakarítást kell Brazíliában és Vietnámban a kávéárak jövőbeli stabilizálásához.

(MTI)

Fotó: Frank Yvette