Szeged, SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola, iskola, oktatás, tanítás, diákok, tanévnyitó, Báthory István

Gyökereinkhez tért vissza – felvette Báthory István fejedelem nevét az SZTE Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája

Egyetem

A Szegedi Tudományegyetem Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola felvette az SZTE jogelődjét 1581-ben, Kolozsváron megalapító Báthory István erdélyi fejedelem, lengyel király és litván nagyfejedelem nevét – jelentették be a 2024. szeptember 2-i tanévnyitón.

Hirdessen nálunk! Megéri!

„A legsikeresebb magyar államférfiak egyike”, somlyói Báthory István 1533 és 1586 között élt. Erdélyi fejedelmi, illetve lengyel királyi udvarába a kereskedőkön kívül művészeket, orvosokat és írástudókat hívott. A más országok modelljeit is tanulmányozó reneszánsz uralkodó nevéhez két egyetem alapítása kötődik, ezek egyike a Szegedi Tudományegyetem jogelődje, a kolozsvári intézmény. Báthory történelmi jelentőségű munkásságának hatása a mai napig érezhető Európa-szerte és természetesen hazánkban, illetve Szegeden is. Báthory István 1581. május 12-én írta alá a Kolozsvári Jezsuita Akadémia alapítólevelét annak tudatában, hogy a római katolikus hitet úgy lehet fenntartani és megerősíteni, ha a szinte teljesen protestáns Erdélyben egyetemet hoz létre. Báthory sok pénzt költött új könyvek vásárlására is. Felfogása szerint ő Isten akaratából és kegyelméből lett uralkodó, akinek az a küldetése, hogy országai és hazája érdekeit szolgálja szüntelenül és pihenés nélkül, akár az élete árán is.

A művelődés, az oktatás iránti elkötelezettsége, emberi nagysága, és a Szegedi Tudományegyetem elődjének megalapítása miatt viseli az ő nevét 2024 szeptemberétől az egyetem nagyhírű gyakorló iskolája.

Az ünnepség a gimnázium diákjainak zenés műsorával indult, amelyben megemlékeztek a nyári szünetről és előrevetítették a tanév legfontosabb eseményeit is egészen az érettségiig.

Az ünnepségen köszöntő beszédet mondott az intézmény névváltoztatása alkalmából Prof. Dr. Széll Márta, a Szegedi Tudományegyetem stratégiai rektorhelyettese, akinek a szülei, testvérei és gyermekei is az iskolában érettségiztek, sőt rokonai közül többen tanítottak is az intézményben.

– A név változik, de a szellemiség marad. Báthory István mindazt megtestesíti, ami ennek az intézménynek is sajátja: a hagyománytiszteletet, az értékek megőrzését, egyúttal a mindig újra, mindig jobbra törekvést és talán a legfontosabbat, a nyitottságot a tudomány iránt. Az előző tanévben, mintegy előfutáraként Báthory István szellemisége feltámasztásának, tanulmányi versenyt rendeztünk középiskolásoknak. A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Történeti Intézet Középkori és Kora Újkori Magyar Történeti Tanszéke, valamint az SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskolája közösen szervezte meg a versenyt, óriási sikerrel. Méltó tisztelgés az Egyetem alapítója előtt, hogy az ő nevét viseli mostantól a gyakorló általános iskolánk és gimnáziumunk – mondta el Rektorhelyettes Asszony.

Szeged, SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola, iskola, oktatás, tanítás, diákok, tanévnyitó, Báthory István
Prof. Dr. Széll Márta

Dr. Dobi János, az iskola igazgatója Babits Mihály gondolatával kezdte köszöntőjét: „Múlt nélkül nincs jövő, s mennél gazdagabb a múltad, annál több fonálon kapaszkodhatsz a jövőbe.” Az igazgató beszédében felidézte a gimnázium továbbtanulási statisztikáját, amely országos szinten is kiemelkedő, hiszen néhány kivétellel minden végzős diákja felsőoktatási intézményben folytatja tanulmányait.

– Aki iskolát épít, a jövő reménységét építi. Báthory István is biztosan tudta mindezt, hiszen olyan alapításba kezdett, aminek várni lehetett az eredményét: a kiművelt emberfők tevékenységének kisugárzását. Az álom valóra válik. Az iskolai falakat élettel, tartalommal és szellemiséggel megtöltő tanulóknak és tanároknak köszönhető, hogy a fenntartónkkal, a Szegedi Tudományegyetemmel tovább növekedő és erősödő együttműködésben – ma és a jövőben is – van és lesz mire építenünk. Az iskola hagyományt őriz és teremt – mondta Dr. Dobi János.

Szeged, SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola, iskola, oktatás, tanítás, diákok, tanévnyitó, Báthory István
Ünnepélyes keretek között felvette Báthory István fejedelem nevét az SZTE Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája.

A tanévnyitón a felszólalók és a diákok is felidézték Báthory István életének, munkásságának legfontosabb állomásait, eredményeit.

A tanévnyitón megemlékeztek az iskola korábbi tanári karának nemrégiben elhunyt tagjairól, Barok Istvánról és Tóthné Schulcz Hedvigről. Az igazgató kiemelte, hogy a Báthory István Gyakorló Gimnázium és Általános Iskolában 2025-től elindul a 6+6 osztályos angol kéttannyelvű képzés, és a tervek szerint jövő évtől már nemzetközi érettségire is lesz lehetőség a gimnáziumban.

(SZTE)

Fotó: Frank Yvette