Szeged, Nemzeti Lézeres Transzmutációs Laboratórium, projektzáró, ELI, lézer, Palkovics László, kutatás, labor, laborlátogatás, Dr. Osvay Károly, fizikus

Nukleáris hulladék kezelésről szóló projekt zárult le Szegeden

Egyetem

A kormány hosszú távon elkötelezett egy versenyképes gazdaság kiépítése mellett, mert akkor Magyarország a gazdasági erejének és versenyképességének növelésével méltó helyet foglalhat el a világpiacon, ami egyre jobb életminőséget jelenthet – hangsúlyozta az energiaügyi miniszter pénteken Szegeden.

Lantos Csaba a Nemzeti Lézeres Transzmutációs Laboratórium nukleáris hulladék kezeléséről szóló projekt záróeseményén azt mondta, a gazdaság erősítésére, a költségek előmozdítására, az áruforgalom és a teljesítmény növelésére, a kutatás, fejlesztés és innováció támogatására, valamint a tudományos és gazdasági szektorok közötti együttműködésre kell törekedni ahhoz, hogy Magyarország a nemzetközi kihívások ellenére is szilárdan megállja a helyét.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar kormány erősen hisz a konnektivitásban is, ami azt jelenti, hogy a hagyományos partnereivel fenntartott kapcsolatok mellett arra törekszik, hogy új kapcsolatokat is kiépítsen a fejlődő régiókkal.

A projekt helyszínéről, az ELI ALPS-ról elmondta, a lézerközpont mára egy koncentrált tudományos térré vált, amely szoros együttműködésben áll az egyetemmel, és amelyben a világ legégetőbb problémáira keresik a megoldásokat.

A projektről szólva kiemelte: a kutatások hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a nukleáris energia fenntarthatóbbá váljon, és új korszak következzen be a nukleáris technológia használatában.

Az itt végzett kutatás segíthet abban is, hogy a nukleáris energia szélesebb körben elfogadottá váljon, hiszen szerinte ez az egyik legtisztább energiaforrás.

Megbízható és elengedhetetlen a környezetvédelmi és energiabiztonsági célok eléréséhez – vélekedett a miniszter, majd hozzátette: ezek a kutatások lehetővé teszik Magyarország számára, hogy tovább erősítse pozícióját a kutatás-fejlesztés, az innováció és az új tudományos eredmények kiaknázása terén.

A tárcavezető azt mondta, az állam és a városok épületeket, klinikákat és laboratóriumokat építhetnek, de a tudományos szellemiséget nem lehet csupán külső keretekbe kényszeríteni – azt csak az emberi elme képes megteremteni és továbbfejleszteni.

Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára elmondta, a projekt a Nemzeti Laboratóriumok Program keretében valósult meg. Hozzátette, a kormány az elmúlt öt-hat évben ezekre a programokra évente 100 millió eurót fordított.

A támogatott projektek a magyar kutatási ökoszisztéma és az ipar fejlesztését szolgálják – hangsúlyozta a helyettes államtitkár.

Kiemelte: a Nemzeti Laboratóriumok Program eredményeire alapozva idén új program indul, amelynek célja, hogy meghatározzák azokat a kulcsfontosságú technológiai és társadalmi kihívásokat, amelyek továbbra is kiemelten fontosak Magyarország számára, és az új kutatási eredmények, kihívások segíthetnek megoldani ezeket.

Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem rektora azt mondta, az egyetem 12 kara a tudomány teljes spektrumát lefedi, lehetőséget teremtve az interdiszciplináris együttműködésre.

Az egyetem jelentős eredményeket ért el a lézerfizika, az oktatás és a kutatás területén, miközben megőrizték a tudományos hagyományokat is – hangsúlyozta a professzor.

Hozzátette: bízik abban, hogy a következő években is számos áttörő eredményt érnek el. Példaként említette, hogy a zöld energia és az autóipar területén folyó kutatások már a megvalósítás küszöbén állnak, és hamarosan valódi alkalmazási lehetőségeket is teremtenek.

A 2019 júliusában indult, nukleáris hulladék kezeléséről szóló projekt sajtóanyagában azt írták, a nukleáris hulladékok kezelése nemcsak műszaki-technológiai kihívást jelent, hanem legalább ilyen fontos a társadalmi dimenzió, hiszen minden innovatív megoldás széleskörű, közvélemény általi elfogadottsága kell annak széleskörű elterjedéséhez.

A kutatás elsődleges célja az ultrarövid lézerimpulzusok segítségével keltett fúziós neutronok létrehozása, valamint további kísérletsorozatok végzése a neutronhozam növelésére, ezenkívül további megvalósíthatósági tanulmányok folytatása ezen neutronok nukleáris hulladék (kiégett üzemanyag) tanszmutációjának szubkritikus reaktorban történő elősegítésére.

A projektet nemzeti kutatási prioritásként kezeli a kormány, megvalósítása kisebb részben a Szegedi Tudományegyetem laborjaiban, nagyobb részben a szegedi ELI-ALPS Lézeres Kutatóközpontban történt.

(MTI)

Fotó: Frank Yvette