Február 8-án, szombaton rendezte meg a Szegedi Tudományegyetem Nyílt Nap és Szülői Értekezlet című eseményét a József Attila Tanulmányi és Információs Központban. Ez az alkalom kulcsszerepet játszott mind az intézmény, mind a felvételizők életében, hiszen a február 15-ei felsőoktatási jelentkezési határidő előtt ez volt az utolsó lehetőség, hogy a diákok kérdéseiket feltehessék és tájékozódjanak, mielőtt meghozzák életük egyik legfontosabb döntését.
A Szegedi Tudományegyetem hazánk egyik meghatározó intézményeként ezzel az eseménnyel szerette volna segíteni a továbbtanulási döntés előtt álló diákokat és tanáraikat a SZTE-re vonatkozó fontos információk begyűjtésében. A rendezvény célja volt, hogy a leendő hallgatók minél átfogóbb képet kapjanak az egyetem 12 kara által kínált, több mint 550 szakon elérhető képzésekről. A nyílt napon köszöntőt mondott Dr. Fendler Judit, az SZTE kancellárja a TIK kongresszusi termében. A megnyitón részt vett Prof. Dr. Rovó László rektor is.
Dr. Fendler Judit: az egyetem az oktatás és a közösségi élet színtere
Mint Dr. Fendler Judit beszédében elmondta, a mai pályaválasztás előtt álló diákok sokkal nehezebb helyzetben vannak, mint ő volt annak idején. Példának okáért volt kettő közgazdaság képzés az országban, s az ember eldönthette, Pécsen vagy Budapesten szeretne tanulni. Ma már az intézmények által nyújtott óriási kínálatban nincs ilyen könnyű dolga a fiataloknak. A másik jelentős változás, hogy míg régebben a hallgatók arra készültek, hogy a megszerzett diplomájukkal egy életen át ugyanabban a szakmában dolgoznak, ma már a folyamatos fejlődés és az új karrierutak keresése vált természetessé. „Ezért nagyon fontos, hogy lássák, a Szegedi Tudományegyetem az az egyetem, ahol arra törekszünk, hogy teljes mértékben felkészüljünk a jövő kihívásaira. Rugalmasan kezeljük a különböző helyzeteket, hiszen még mi sem tudjuk, hogy mivel fogunk holnap szembetalálkozni.” Mint a kancellár hozzátette, azt, hogy ebben mennyire jó irányba haladunk, a visszajelzések mind-mind igazolják.
A kancellár kiemelte, hogy az SZTE alapító tagként elsőként hozott létre nemzetközi egyetemi szövetséget Magyarországon (EUGLOH (European University Alliance for Global Health) szövetség), melynek köszönhetően immáron kilenc magas szintű európai egyetem biztosít számos területen együttműködési lehetőséget az érintett felsőoktatási intézmények hallgatói, oktatói, kutatói és munkatársai számára, sőt egyes esetekben közös diplomák is elérhetők lehetnek. „Az egyetem nemcsak az oktatás, hanem a közösségi élet és a szocializáció színtere is, és ez a szerepe a jövőben sem fog változni – legalábbis én így gondolom. Éppen ezért örülünk annak, hogy a jelenléti oktatás visszatért. Természetesen mindenhol igyekeznek kihasználni a legmodernebb technológiai eszközöket, legyen szó gyakorlati képzésekről vagy online tananyagokról, de az egyetemi élet közösségi élményét semmi sem pótolhatja. Az, hogy Önök itt tanulnak majd, kapcsolatokat építenek és egy olyan közösség részévé válnak, amely több mint húszezer hallgatót fog össze, biztosan életre szóló, meghatározó élmény lesz valamennyiük számára” – zárta gondolatait Dr. Fendler Judit.
Új alapítványi ösztöndíj segíti a hallgatókat
A kancellár beszédét követően az előadások sorát Prof. Dr. Gellén Klára oktatási rektorhelyettes kezdte, aki magát az egyetemet mutatta be az érdeklődőknek. A prezentáció során a résztvevők az új SZTE alapítványi ösztöndíjról is értékes információkhoz juthattak. Az intézmény február elején jelentette be új programját, melynek keretében a Szegedi Tudományegyetem alapítványi ösztöndíjat ajánl fel a legmagasabb felvételi pontszámmal rendelkező, állami ösztöndíjas helyről lemaradó felvételizők számára. Így különösen érdemes az állami ösztöndíjas és önköltséges helyeket együtt megjelölni a felvételi jelentkezésnél az SZTE szakjain, tanácsolta az oktatási rektorhelyettes.
SZTE Pontkalkulátor: indulhat a számolás, minden hasznos információ egy helyen
A megnyitó előadást követően a leendő hallgatók a felvételi eljárással kapcsolatos változásokról, aktualitásokról, a szegedi lakhatási lehetőségekről, a külföldi ösztöndíjlehetőségekről és a hallgatói életről is hallhattak előadásokat. Sőt, aki szeretett volna, segítséget is kérhetett a jelentkezési lap kitöltésében, illetve az SZTE Pontkalkulátor használatához. Mint a Pontkalkulátor standjánál Jarábik Majától, az SZTE FOK hallgatójától megtudtuk, olyan hasznos tippeket kaphattak tőlük a felvételizők, mint mi éri meg jobban, egy emelt angol nyelvvizsga, vagy egy emelt angol érettségi, hogyan szerezhetnek 5 plusz intézményi pontot a Coursera tananyag elvégzésével, s milyen hasznos tapasztalatot nyújthat, ha a diákok minél több korábbi érettségi feladatsort töltenek ki a nagy megmérettetés előtt.
Tudás, innováció, hallgatóközpontúság
„A Szegedi Tudományegyetem nemcsak hazánk egyik vezető felsőoktatási intézménye, hanem egy olyan közösség is, ahol a tudás, az innováció és a hallgatóközpontúság találkozik. A Nyílt Nap és Szülői Értekezlet remek lehetőség volt arra, hogy a diákok és családjaik személyesen tapasztalják meg, milyen inspiráló és támogató környezet várja őket az SZTE-n, ahol nemcsak kiváló oktatásban, hanem egy életre szóló közösségi élményben is részesülhetnek” – mondta el Dr. Bene Tamás, a Szegedi Tudományegyetem Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóság igazgatója.
Az SZTE presztízse és az oktatás minősége vonzza leginkább a felvételizőket
Az előadások közepette nagy volt a nyüzsgés a TIK átriumában, ahol az SZTE különböző karai és egységei mutatkoztak be a látogatóknak. A standoknál hosszú sorok álltak, ami jól mutatta az SZTE képzései iránti nagy érdeklődést. A leendő felvételizők pedig tele voltak kérdésekkel. Nem véletlenül, hiszen talán elmondható, életük egyik legmeghatározóbb döntése előtt állnak. Noha a február 15-ei jelentkezési határidő szélsebesen közeleg, a rendezvényen nagy számban megjelent diákok részvétele jelezte, a fiatalok alapos mérlegelést követően választják ki a számukra legideálisabb felsőoktatási intézményt. Sokuk számára pedig az SZTE hírneve és presztízse önmagáért beszél, s úgy gondolják, érdemes akár az ország más pontjairól is Szegedre költözni, hogy a képzések széles repertoárjában minőségi és piacképes tudásanyagot szerezzenek.
Így gondolja Hanna és Kornél is, akik Budapestről érkeztek a nyílt napra. Mint elmondták, abban, hogy az SZTE mellett tették le a voksukat, nagyban ösztönözte őket, hogy szerettek volna a főváros zsúfoltságából kiszakadni, de mégis egy élhető, pezsgő városban élni. Véleményük szerint pedig fiatalos lendületével, s az SZTE által kínált színes lehetőségekkel erre a legtökéletesebb hely Szeged. Mint elárulták, Kornél érdeklődését leginkább a GTK gazdálkodás és menedzsment képzése keltette fel, míg Hanna az osztatlan tanárképzés és az óvodapedagógia felé kacsintgat. Az osztatlan tanárképzés népszerűségét mutatja, hogy a megkérdezettek többségében a tanári pálya iránti elköteleződés egyre erősebb. Levente, aki Martfűről érkezett, szintén ezt a hivatást tűzte ki céljául, jövőjét angol és ének-zene szakos tanárként képzelné el. Zsolt még csak tizenegyedikes, de már biztosan tudja, hogy testnevelő tanárnak szeretne tanulni. A battonyai fiatalt elkísérte édesanyja is, Éva, aki jelenleg az SZTE posztgraduális képzésén tanul, s nagyon örülne neki, ha fia is ide jönne, s ugyanannak az intézménynek lennének mindketten hallgatói.
Noémi Tiszakécskéről érkezett, és a Gazdaságtudományi Kar gazdálkodási és menedzsment szakja iránt érdeklődik. Döntésében az Erasmus+ program és a szegedi sportolási lehetőségek is fontos szerepet játszanak. Viktória, aki Kiskunfélegyházáról látogatott el a nyílt napra, elsősorban a gazdálkodási és menedzsment, valamint a műszaki szakok között hezitál. Kiemelte, hogy az esemény mostani, kevésbé zsúfolt légköre lehetőséget adott számára a közvetlenebb tájékozódásra, aminek nagyon örült. A szegedi Deák Ferenc Gimnázium 11. évfolyamos diákjai szintén hasznosnak találták a rendezvényt. Petra a francia szak iránt érdeklődik, míg társai az állam- és jogtudományi, valamint a régészeti képzések felé hajlanak. Mindannyian hangsúlyozták, hogy a nyílt nap rengeteg új információval gazdagította őket, és nagy segítséget nyújtott a pályaválasztásban. A résztvevők kiemelték az egyetem segítőkész képviselőit, a tartalmas előadásokat és a tájékoztató állomásokat. Az SZTE presztízse, képzési sokszínűsége és a hallgatói élet változatossága számos fiatal számára vonzó lehetőséget jelentenek továbbtanulásuk során.
(SZTE)
Fotó: Frank Yvette