Szeged, forint, pénz, illusztráció, gazdaság, infláció

70 millió forintos keretösszeggel segíti az SZTE IKIKK az innovatív ötletek piaci hasznosítását

Egyetem

Többek között prototípus-fejlesztésre , terméktesztekre vagy piackutatásra is fordítható összegre pályázhatnak a szegedi egyetem kutatói. Az SZTE tudományos és innovációs rektorhelyettese és a stratégiai és fejlesztési főigazgató által meghirdetett Proof of Concept (PoC) Alap pályázat célja, hogy támogassa az egyetemen keletkezett kutatási eredmények és technológiai fejlesztések üzleti célú továbbfejlesztését, érvényesítését és piacra vitelét. A pályázati alap keretösszege bruttó 70 millió forint, amelyet az SZTE Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központja (IKK) biztosít, és amelyből több projekt is támogatást nyerhet.

– Az innovatív kutatási eredmények sok esetben nem jutnak el a szükséges fejlesztési mérkövekig, és nem képes lépésra áthidalni a kutatás és a hasznosítás között tapasztalható rést. Emiatt volt szükséges egy olyan finanszírozási alap létrehozása, amely képes áthidalni ezt a helyzetet – tudtuk meg Prof. Dr. Kónya Zoltántól. A Szegedi Tudományegyetem tudományos és innovációs rektorhelyettese a Proof of Concept (PoC) Alap kapcsán elmondta: a támogatás az egyetemen keletkezett technológiák piaci hasznosításának elősegítését célozza.

A PoC lehetőség a megfelelő hasznosítási stratégia kialakítására, valamint arra, hogy a jelenlegi megoldások gyorsabban juttassák el a technológiát egy olyan fejlettségi fázisra, amely az alkalmas lehet üzleti jellegű hasznosításra, például licenciába vagy hasznosító vállalkozás útján történő tőkebevonásra.

A megnyert összeget többek között prototípus-fejlesztésre, terméktesztekre, piackutatásra használhatják fel az SZTE kutatói, de olyan konferenciákon, partnertalálkozókon való részvételre is, amelyek segítségével a hasznosíthatóság előmozdítását segítik.

Menedzsment támogatás az SZTE SFF munkatársaitól

– A nyertes pályázatok megvalósítási időszaka 8 hónap két mérföldköves bontásban. A megvalósítási időszak kezdete előtt az SZTE Stratégiai és Fejlesztési Főigazgatóság munkatársai aktív támogatást nyújtanak az adminisztratív és operatív feladatok koordinálásában. A folyamatos együttműködés célja, hogy a projektindítás zökkenőmentes legyen, és biztosítottá váljon a megvalósítás sikeres elindítása – fogalmazott Prof. Dr. Csóka Ildikó , a Szegedi Tudományegyet stratégiai és fejlesztési főigazgatója.

Megtudtuk: az elbírálás során előnyt élveznek azok a projektek, amelyek legalább egy ipari, üzleti partner együttműködésével jönnek létre, üzleti potenciállal rendelkeznek a gazdaság, a társadalom és a kultúra területéről, külső befektető finanszírozási cég programjára pályáznak vagy vállalják spin-off alapítását.

Kétlépcsős jelentkezés

A pályázók jelentkezési szándékukat a r egisztrációs adatlap kitöltésével jelezhetik, amelyet szkennelt formában, aláírva kell elküldeni az ikikk@szte.hu e-mail címre 2025. május 31-én, éjfélig. A beérkezett regisztrációs adatlapok alapján a Szegedi Tudományegyetem Innovációs Bizottsága véleményezi a projekteket, amelyek figyelembevételével az IKIKK Vezető Testülete előminősíti azokat.

A sikeres előminősítést követően a pályázók 2025. június 30-án, éjfélig nyújthatók be a pályázati adatlapot és mellékleteit.

A regisztrációs adatlap és további elérhetők az IKIKK információiról: https://u-szeged.hu/szervezeti-felepites/proof-of-concept-alap/proof-of-concept-250422

(SZTE)

Fotó: Frank Yvette