SZTE. Laborok. Kutatás. Fejlesztés. Fotó: SZTE/Sahin-Tóth István

Két új laboratóriumot adtak át az SZTE-n, amely a csecsemők és daganatos betegek gyógyítását is gyorsítja

Egyetem

Két laboratóriumot adtak át 2025. május 15-én az SZTE SZAKK Pathológiai Intézetében, amelyek kiemelten hasznosak olyan esetekben, amikor sürgős döntést kell hozni a terápiáról, például újszülöttkori súlyos állapotoknál, immunhiányos kórképek esetén vagy ritka genetikai betegségek hátterének feltárásakor. Közel félmilliárd forintból készült el a Szekvenáló Központi Laboratórium és az Ormos Jenő Molekuláris Pathológiai Diagnosztikai Centrum.

2025. május 15-én az SZTE SZAKK Pathológiai Intézetében ünnepélyes keretek között adták át a Szegedi Tudományegyetem legújabb egészségügyi fejlesztését képező ikerlaboratóriumokat. A Szekvenáló Központi Laboratórium szolgáltatásai lehetővé teszik, hogy rövid idő alatt azonosítsák a genetikai hátterét olyan betegségeknek, ahol a pontos diagnózis elengedhetetlen a hatékony kezeléshez. A gyors szekvenálási szolgáltatások – különösen a teljes exom- vagy genom szekvenálás – napjainkban kulcsszerepet töltenek be a személyre szabott orvoslásban, hiszen lehetővé teszik a genetikai eredetű betegségek pontos és gyors azonosítását. Kiemelten hasznosak olyan esetekben, amikor sürgős döntést kell hozni a terápiáról, – például újszülöttkori vagy csecsemőkori súlyos állapotoknál, immunhiányos kórképek esetén – vagy ritka genetikai betegségek hátterét kell feltárni.

A Szekvenáló Központi Laboratóriummal párhuzamosan, azzal szorosan együttműködve kezdi meg munkáját az Ormos Jenő Molekuláris Pathológiai Diagnosztikai Centrum, amely a korábbi, SZTE Pathológiai Intézet DNS izoláló laborjából alakult át, és amely a jövőben diagnosztikai vizsgálatokat, elsősorban klinikai tumordiagnosztikai tevékenységet fog végezni.

A május 15-i átadón beszédet mondott Prof. Dr. Széll Márta, az SZTE stratégiai rektorhelyettese, aki hangsúlyozta, hogy a genetika egyre fontosabb szerepet tölt be az egészségügy, a terápiák területén. Elmondta, hogy amikor elkészült az emberi faj teljes géntérképe, azt a Holdra szállás jelentőségével hasonlították össze.

Dr. Fendler Judit, az SZTE kancellárja arra emlékeztetett, hogy ezen a héten már a második nagy jelentőségű laborátadó ünnepséget rendezik a Szegedi Tudományegyetemen. Hétfőn Karikó Katalin jelenlétében adtak át egy olyan egyetemi kutatási centrumot a Biológia Intézetben, amely egyedülálló a kelet-közép európai régióban. Rámutatott, hogy közös a két projektben, hogy komoly társadalmi jelentőséggel bírnak és fontos egészségügyi területeken emelik magasabb szintre az Egyetemet. Elmondta, hogy a Fázis I. Vizsgálóhely és az SZTE Biobank után a mostani laborpáros a stratégiai fejlesztés része, amelyeket további innovációk követnek majd ezen a területen, például a szuperszámítógépek segítségével a mesterséges intelligencia is hasznosul az adatelemzésben.

– Elindítottunk egy folyamatot, ami egyedülálló Magyarországon. Az SZTE a legmagasabb szintű, úgynevezett „cutting edge” technológiákba kívánja beruházni a lehetséges Európai Uniós és a saját forrásait. Olyan lehetőségeket szeretnénk teremteni, amelyek az Egyetem alapfeladataiban a fejlődést támogatják. Azokat a kiválósági pontokat célozzuk meg a stratégiai fejlesztéseink során, amelyekben nagyon erősek vagyunk. Nem véletlen, hogy a hét elején adtuk át a Gazda-patogén Interakció Központot, amelynek létrejöttét szakmailag és anyagilag is támogatta Karikó Katalin. Ezeket az új infrastruktúrákat megpróbáljuk a lehető leghatékonyabban használni az oktatás, a kutatás, a gyógyítás és a piaci szereplőkkel való kapcsolatrendszer bővítésére – hangsúlyozta a kancellár.

A beruházás előnyei többrétűek. A most átadásra kerülő Szekvenáló Központi Laboratórium műszeres egység olyan korszerű, modern infrastruktúrát biztosít, amely kézzelfogható változást hoz a mindennapi gyógyító munkában. A Szekvenáló Központi Laboratórium szolgáltatásaival rövid idő alatt azonosíthatóvá válik a genetikai háttere olyan betegségeknek, ahol a pontos diagnózis elengedhetetlen a hatékony kezeléshez és az idő nagyon fontos tényező. Prof. Dr. Lengyel Csaba, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ elnöke történelmi távlatba helyezte a fejlesztést és rávilágított, Ormos Jenő szakmai és emberi nagyságára, amely a mai napig hatással van a szegedi orvosok szemléletére, így az övére is. A rendezvényen elhangzott, hogy az új laborok beindítását követően alacsonyabb költségekkel szélesebb körű szolgáltatás válik lehetővé, például a szolid tumorok, liquid biopsziák, genetikai hátterű betegségek diagnosztikája, kutatási projektekben való részvétel esetében és teret kapnak a regionális együttműködési lehetőségek, valamint a színvonalas, akár külső kutatási tevékenységek kiszolgálása.

Az új eszközpark és az azt kiszolgáló rendszer lehetővé teszi, hogy az SZTE betegei gyorsabban, pontosabban és biztonságosabban jussanak hozzá a szükséges vizsgálatokhoz, így közvetlenül szolgálja a régió betegellátását. A gyorsaság nem csak technikai előny, sok esetben életet ment, mivel lerövidíti a diagnózishoz vezető utat, csökkenti a felesleges vizsgálatokat, és lehetővé teszi a célzott beavatkozás időben történő megkezdését. A két egység a kutatás és a diagnosztika együttes szolgálatában áll és jelentősen hozzájárul a betegellátás minőségének javításához.

Dr. habil. Vörös András, a Pathológiai Intézet vezetője köszöntőjében történelmi pillanatnak nevezte az átadóünnepséget.

– Szeretném megszólítani azokat a daganatos betegeket, akik bár ezen az ünnepségen nincsenek jelen, elmondható, hogy ez a fejlesztés leginkább az ő javukat szolgálja majd azáltal, hogy időben rendelkezésre áll olyan molekuláris patológiai diagnózis, amely alapján a leghatékonyabb célzott onkológiai kezelésben részesülhetnek, tovább növelve gyógyulásuk esélyeit – mondta el az intézetvezető.

Dr. Újfaludi Zsuzsanna facilitásvezető hangsúlyozta, hogy az új ikerlabor további fejlesztéseket tesz lehetővé. A megnyitót és a szalagátvágást követően a szigorú sterilitási követelmények mellett működő laborokat birtokba is vették a szakemberek.

(SZTE)

Fotó: SZTE/Sahin-Tóth István