Szeged, Karikó Katalin, Áttörések, könyvbemutató, JATE Klub

Premio Asimov-díjjal jutalmazták Karikó Katalin könyvét

Egyetem

Egy tudományos publikációért járó elismerés és egy középiskolásoknak szóló olaszországi projekt az ASIMOV-díj. Ezt az elismerést, a Premio Asimov-díjat kapta meg Karikó Katalin az Áttörések – Életem és a tudomány című memoárjáért. Az ismeretterjesztést és a tudományos művek népszerűsítését szolgáló akció eredményét 2025. május 15-én a Torinói Nemzetközi Könyvvásáron jelentették be.

„Mindenek ellenére” címmel jelent meg Itáliában Karikó Katalin sikerkönyve, az „Áttörések – Életem és a tudomány”. A Nobel-díjas mRNS-kutató memoárkötete az elmúlt másfél évben tizenöt nyelven látott napvilágot, Magyarországtól és Amerikától kezdve Németországon és Szerbián át Kínáig és Iránig sok ezren olvasták és olvassák. A mű és alkotója 2024 nyarán hazánkban megkapta a Libri Irodalmi díjat.

Az olasz ismeretterjesztő és olvasásnépszerűsítő akció csúcspontjaként, a Torinói Nemzetközi Könyvvásáron, 2025. május 15-én jelentették be, hogy a középiskolások szavazatai alapján Karikó Katalin könyve kapja az egyik idei Premio Asimov-díjat.

Az ASIMOV-díjnak nevezett itáliai projekt egy évtizede járul hozzá a kutatói lét megismertetéséhez. Az évente ismétlődő akció elején tudósok és egyetemi hallgatók választják ki azokat a tudományos könyveket, amelyekről úgy gondolják, hogy jó lenne, ha azokat a középiskolások elolvasnák. Erre az ötös listára felkerült Karikó Katalin önéletrajzi kötete is. Olaszország 346 intézményében több mint 14500 középiskolás szavazott a könyvek elolvasása után. Így döntötték el, hogy idén Karikó Katalin „életregényéé” az egyik Premio Asimov-díj.

Legújabb elismerése bejelentésének napján Karikó Katalin a szülővárosában, Szolnokon több tudománynépszerűsítő előadást tartott, mégis időt szakított arra, hogy az egyik szünetben a torinói könyves rendezvény résztvevőihez szóljon, és élő műsorban válaszoljon olvasói, a diákok és a tanárok kérdéseire. Elmondta, hogy könyvét angolul írta, viszont elsőként magyarul jelent meg – alma matere, a Szegedi Tudományegyetem közreműködésével. Korábban nem is gondolta volna, hogy egy kutató élete mint könyvtéma sokakat érdekelhet, így meglepte a siker. Ez alkalommal is hangsúlyozta, hogy Selye János egyik könyvéből tanulta meg a negatív stressz pozitívvá alakításának módszerét. Ennek lényege, hogy arra koncentráljunk, amin mi magunk változtathatunk. Ha diákkorában nem olvasta volna Selye János gondolatait, valószínűleg nem érte volna el a Nobel-díjjal is elismert eredményeit.

Az SZTE professzora elárulta, hogy egy, a Premio Asimov-díjhoz hasonló témájú elismerés és projekt létrehozását szeretné ösztönözni.

Karikó Katalin a szolnoki programját záró közönségtalálkozón megmutatta Nobel-díja másolatát, majd dedikálta önéletrajzi sikerkönyvét az Aba-Novák Agóra Kulturális Központban, ahol megnyílt a portréfotóiból az SZTE Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóság munkatársai által összeállított kiállítás.

(SZTE)

Fotó: Frank Yvette