A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) már nem csupán egy oktatási intézmény, sokat tud adni a lakosságnak, az iparnak és a társadalomnak is – mondta a felsőoktatási intézmény kancellárja szerdán Budapesten.
Fendler Judit elmondta, modellváltásnak köszönhetően tudott az egyetem az utóbbi időben több nagy beruházást is megvalósítani, korábban ugyanis a tanév végén a fel nem használt költségvetési támogatást vissza kellett adni, nem lehetett félretenni, a jelenlegi finanszírozási formában viszont van lehetőség a tartalékolásra is.
Ennek is köszönhető, hogy be tudtak szerezni egy térdprotézis-műtéteket segítő robotot, amelyből eddig csak egy volt az országban, az is magánkézben – számolt be róla a kancellár, hozzátéve, hogy beszerzés alatt van egy sebészeti robot, amelyet urológiai, nőgyógyászat és hasi műtétekhez tudnak majd használni, valamint szeretnének venni egy gerincműtétet segítő robotot is.
Igyekeznek az egyetemen olyan beruházásokat megvalósítani, amelyek még nem nagyon vannak Magyarországon, a cél ugyanis az, hogy piaci bevételre is szert tudjanak tenni – emelte ki Fendler Judit, hozzátéve, hogy mindeközben a hallgatóknak sem mindegy, milyen eszközökön és milyen oktatóktól tanulnak.
A kancellár szólt arról is, hogy több mint 200 ipari partnere van az intézménynek, amelyekkel közösen több duális és kooperatív képzést kínálnak, ugyanis egyre inkább abba az irányba tart a világ, hogy “az ipari partnerekre szabott oktatást” kell nyújtani.
A partneri kapcsolatokat erősíti, hogy idén év elején létrehoztak egy 85 hektáros, közművesített Science parkot, amelybe magas hozzáadott értéket képviselő befektetőket várnak. A területen már megvalósult az ELI-ALPS lézeres kutatóközpont, a Rheinmetall fejlesztőcsarnoka, kialakítottak egy inkubátorházat, és ott jön majd létre a BYD autóipari vállalat beruházása is – mondta el Fendler Judit.
A diákokra szabott oktatást pedig a Coursera online oktatási platform erősíti, amelyen a világ legjobb egyetemei kínálnak online kurzusokat, elvégzésükről pedig oklevelet is kapnak a hallgatók – fűzte hozzá a kancellár.
Fendler Judit közölte azt is, hogy a nemzetköziesítésben fontos lépést jelent továbbá, hogy szeptembertől egy kínai egyetemmel együtt indít az SZTE egy informatikai (computer science) képzést, amelyben a hallgatók két évet Magyarországon, két évet pedig Kínában tanulnak.
A kancellár kitért arra is, hogy “minden híresztelés ellenére az Erasmus nem állt le”: a fogadás működik, kétoldalú szerződéseket kötöttek egyetemekkel, amelyek így továbbra is tudják fogadni a diákokat, csak a finanszírozás változott.
Az SZTE fontosnak tartja, hogy az oktatás mellett élmény is legyen az egyetemen tanulni, azaz szülessenek kapcsolatok, a diákok megtanuljanak önálló életet élni és alkalmazkodni. Ennek érdekében például újra megnyitották Szeged egykori híres szórakozóhelyét, a Jate Klubot – mondta Fendler Judit.
A 25 ezer hallgatóval és 2800 oktatóval rendelkező egyetemen az oktatás, a kutatás és a gyógyítás mellett kiemelt szerep jut az úgynevezett harmadik missziónak is – hangsúlyozta a kancellár.
Elmondása szerint a misszió egyik eleme a Bálint Sándor Jólléti Program, amelyben azt tesztelik, milyen előnyökkel jár, ha egy, a vármegyeszékhelytől távolabb eső községet partnernek fogadnak és az ott lakóknak segítenek hozzáférni minden olyan szolgáltatáshoz, amelyet az egyetem nyújtani tud az egészségügy, a térségfejlesztés, az oktatás és a kultúra.
A pilot programban az egyetem a szolgáltatásait házhoz viszi vagy megszervezi a hozzáférést – tette hozzá.
(MTI)
Fotó: Frank Yvette