Kihirdették a 2025-ös felsőoktatási felvételi ponthatárokat július 23-án, szerdán este – és a Szegedi Tudományegyetem ismét bizonyította: nemcsak a rangsorokban, hanem a jelentkezők számában is a csúcson van. Az idei eljárás során ismét több ezer fiatal választotta első helyen az SZTE-t, az ösztöndíjas helyek száma pedig bővült, különösen egyes hiányszakmákban.
A végleges felvételi adatok szerint 2025-ben összesen 6913 fő került be a Szegedi Tudományegyetem valamely szakára, az előző évivel csaknem megegyező számban állami ösztöndíjas képzésre.
A 2025-ös központi felvételi eljárásban 466 szakot hirdetett meg a Szegedi Tudományegyetem, melyre 8395-en jelentkeztek első helyen. Az idei eljárás során 6913-an jutottak be az SZTE-re, 4449-en alap-, 1232-en mester-, 1022-en osztatlan képzésen, 210-en felsőoktatási szakképzésen kezdik meg tanulmányaikat.
Közülük állami ösztöndíjas képzésen 5692, önköltséges finanszírozási formában 1221 új hallgató tanul majd. A Szegedi Tudományegyetem a felvételi eredmények alapján 200 önköltséges hallgató számára az állami ösztöndíjjal megegyező támogatást nyújt, így ennyivel kevesebb hallgatónak kell önköltséget fizetnie.
Szegeden 6732, Hódmezővásárhelyen 171, Békéscsabán 10 hallgató kezdi meg tanulmányait.
A képzési formák közül változatlanul a nappali képzések a legnépszerűbbek, idén 4947-en tanulnak ebben a képzési formában, míg levelező és távoktatásos képzéseken 1966 a felvett hallgatók száma, ami azt jelenti, hogy sokan szeretnének munka mellett tanulni.
Hagyományosan magas pontszám kellett a jogász képzésre, ahová 438 ponttal lehetett bejutni, a pszichológia szakra 442, az általános orvos szakra 414, a gyógytornász szakra 412, a nemzetközi tanulmányok szakra 436 pontra volt szükség.
A képzési területek közül a legnépszerűbb az orvos- egészségtudományi, ahová 1128 fő került felvételre, ebből 1025 állami ösztöndíjas, pedagógus képzési területre 1093 fő, melyből 1028 fő állami ösztöndíjas, a harmadik legnagyobb képzési terület a bölcsészettudományok, ahová 851 főt vett fel a Szegedi Tudományegyetem, utóbbiból az előző évinél több, 679 fő állami ösztöndíjas.
Az alapképzésre felvett állami ösztöndíjas hallgatók átlagos pontszáma 382 pont volt, ami jól mutatja az SZTE-re érkező hallgatók kiválóságát.
Az SZTE a https://pontkalkulator.szte.hu/ oldalon elérhető szolgáltatással segítette a jelentkezőket az egyes szakok különbségei közti eligazodásban, az érettségi és a különböző tanulmányi, tudományos vagy sportteljesítményekért, nyelvismeretért legtöbb intézményi pontot kínáló szak megtalálásában. A pontkalkulátorban a jelentkezési időszak alatt több mint 60 000 kalkulációt végeztek a felvételizők, többen ezeknek a kalkulációknak az eredményeként módosították jelentkezési sorrendjüket. A felvételizők tudatosságát bizonyítja, hogy több százan végezték el a Coursera for SZTE programban A tanulás tanulása című, egyetemi tanulmányokra felkészítő módszertani kurzust, mely 5 felvételi pontot jelentett a bejutottaknak.
Sok hallgatóval bővül idén az ÁJTK, ahol 580-an kezdik meg a tanulmányaikat, a jogász szak 322 fővel, a nemzetközi tanulmányok szak 68 fővel indul, de népszerű a megújult személyügyi, munkaügyi és szociális igazgatás szak is, ahol 83 fő lehet szeptembertől szegedi egyetemista.
A zenei és művészeti képzéseket kínáló BBMK-ra 76 főt vesznek fel, az ének és operaének, zongora, klasszikus gitár és klarinét szakok voltak a legkeresettebbek.
A BTK-n is a tavalyinál csaknem száz fővel többen, összesen 1066-an felvételiztek sikeresen, akik közül a tavalyinál 136-tal többen, összesen 840-en állami ösztöndíjasok. A hagyományokhoz híven továbbra is nagy népszerűségnek örvendett az anglisztika nappali (64 fő), a pszichológia szak nappali (143 fő) és levelező tagozata (50 fő) is. Emellett a kommunikáció- és médiatudomány szakra is sokan (98 fő) iratkozhatnak be, valamint népszerű a társadalomtudományok és informatikatudományok határterületén képzést kínáló informatikus könyvtáros szak, melyre 22 hallgatót vettek fel.
Az ETSZK-n idén 668 hallgató tanulhat a gyógyító szakmák egyikén, ami százzal több, mint az előző évben. A legnépszerűbb szakok a gyógytornász (126 fő), az ápoló szak (112 fő) a mentőtiszt (120 fő) és a szülésznő (78 fő) az ápolás és a betegellátás területén nappali és levelező képzési formában egyaránt. Az újonnan indított, kiterjesztett hatáskörű ápoló mesterszakra 26-an felvételiztek sikeresen.
A FOK fogorvosképzésére 73 főt vettek fel.
A GTK alapszakjai közül a kereskedelem és marketing (142 fő), illetve a gazdálkodási és menedzsment (a magyar nyelvű képzés 139 fővel, az angol nyelvű képzés 36 fővel) indul a legnagyobb létszámmal.
A GYTK gyógyszerész képzésére idén több mint százan (122 fő) nyertek felvételt, és 18 fővel indul az új gyógyszerfejlesztési kutatás-menedzsment mesterszak is.
A JGYPK nappali tagozatos képzései közül a gyógypedagógia (100 fő), a közösségszervezés (44 fő), az óvodapedagógia (88 fő), a tanító (53 fő), az edző (37 fő) és a rekreáció (63 fő) szakok voltak a legnépszerűbbek. A JGYPK-ra idén 1198-an kerültek be, közülük a tavalyinál többen, 1098-an állami ösztöndíjasként kezdhetik tanulmányaikat.
A Mérnöki Karon ismét az élelmiszermérnök (54 fő nappali és 35 fő levelező) és a gépészmérnök (62 fő nappali és 28 fő levelező) alapszakra vették fel a legtöbb jelentkezőt, de népszerű a mechatronikai mérnöki (62 fő nappali és 21 fő levelező) és az újonnan indult ipari termék- és formatervező szak is (24 fő nappali).
Az MGK-n a mezőgazdasági mérnök és vidékfejlesztési agrármérnöki alapszakok egyaránt keresettek, valamint a nemrég elindított gyógy- és fűszernövény szak és az agrár- és üzleti digitalizáció szak is vonzotta a hallgatókat.
Idén sem volt könnyű bejutni az SZAOK általános orvos szakára, ennek ellenére 271-en tanulhatnak elsőévesként az orvosképzésben.
A TTIK-n a biológia (162 fő), a gazdaságinformatikus képzés (87 fő), valamint a programtervező informatikus szak (233 fő) indul nappali tagozaton magas létszámmal, és keresett az ipari igényekhez alkalmazkodó fizikus-mérnöki szak is. A karon a mesterszakok közül a biológus (42 fő), a programtervező informatikus (41 fő) és a molekuláris biológia szak (30 fő) volt népszerű.
Interdiszciplináris képzések
A Szegedi Tudományegyetem vállalati és intézményi kapcsolatainak köszönhetően rugalmasan reagál a munkaerőpiaci igényekre és elvárásokra. Egyre több speciális és interdiszciplináris területen kínál képzéseket az egyetem, pl. molekuláris bionika mérnöki, info-bionika mérnöki, kiterjesztett hatáskörű ápoló, agrár- és üzleti digitalizáció, design- és művészetmenedzsment, élelmiszerbiztonsági és -minőségi mérnöki, egészségügyi menedzser, ipari termék- és formatervező, táplálkozástudomány, valamint művészeti instruktor képzésre is lehetett jelentkezni.
Szakmai fejlődést szolgáló ösztöndíjprogramok
Az SZTE hallgatói létszáma kiegyensúlyozott, évről évre a pótfelvételivel és a külföldi beiskolázással együtt 9000 körüli új hallgató kezdi meg tanulmányait, amely választásban szerepet játszik az egyetem felelősségvállalása és hallgatóbarát szemlélete. Tudományos és oktatási központként az intézmény vezető szerepet vállal a fiatalok támogatásában.
A középiskolás diákok egyetemi beilleszkedését és későbbi szakmai fejlődését szolgálják a START, START+ és pedagógusoknak szóló Zirzen Janka ösztöndíjprogramok, melyekre szeptember 8-ig lehet jelentkezni a https://juniorakademia.szte.hu/ oldalon. A pályázatokat szeptemberben bírálja el az SZTE Tehetséggondozó Tanácsa.
A felvételizők értesítését 2025. július 23-án este kezdte meg az Oktatási Hivatal SMS küldéssel, illetve a besorolási döntés felvi.hu-n keresztüli eljuttatásával. A Szegedi Tudományegyetem, mint az ország egyik legzöldebb egyeteme, papír alapú értesítést nem küld, a felvettek e-mailt kapnak a tanulmányok megkezdéséhez szükséges tudnivalókról, és a http://u-szeged.hu/felvettek oldalon keresztül tájékoztatja új hallgatóit.
Személyes beiratkozásra online regisztráció után 2025. augusztus 28-30., valamint szeptember 1-4. között lesz lehetőség az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központban.
Pótfelvételi
A Szegedi Tudományegyetem pótfelvételit hirdet azok számára, akik nem jelentkeztek a 2025-ös általános felsőoktatási felvételi eljárás során; vagy jelentkeztek, de nem nyertek felvételt egyetlen felsőoktatási intézménybe sem. A hagyományos önköltséges képzések mellett idén is számos szakon lesz lehetőség államilag finanszírozott helyekre jelentkezni. A jelentkezéssel kapcsolatos részletes információk az SZTE Pótfelvételi oldalon lesznek elérhetők.
(SZTE)
Fotó: Frank Yvette