Az Európai Bizottság csütörtökön bejelentette, hogy 2025 folyamán legkevesebb 1,87 milliárd eurós kezdeti humanitárius költségvetést tervez elfogadni.
A brüsszeli közleményben az uniós bizottság azt írta, az 1,87 milliárd eurós humanitárius költségvetésre azért van szükség, mert becslések szerint világszerte több mint 300 millió embernek lesz szüksége segítségre 2025-ben.
Kiemelték: az EU a humanitárius segélyt a világ legsürgetőbb válságövezeteiben kívánja kiosztani, különösen a Közel-Keleten, például Gázában és Szíriában, valamint Ukrajnában, Afrikában, Latin-Amerikában, a Karib-térségben, valamint Ázsiában és a csendes-óceáni térségben.
Részleteket tekintve arról tájékoztattak, hogy az uniós segélycsomagból 375 millió euró juthat a tágabb értelemben vett közel-keleti régióba. Észak-Afrikának és Jemennek 95 millió eurót különítenek el. Afrika más régióiban az EU összesen 510 millió euróval támogatja majd a kiszolgáltatott embereket.
A segélyeket Nyugat- és Közép-Afrikában, a Száhel-övezetben, a Csád-tó medencéjében, Nigéria északnyugati részén, Közép-Afrikában, a Nagy-tavak régiójában és Afrika szarvában osztják majd szét.
Az EU 113 millió eurót különít el a venezuelai válság hazai és regionális hatásainak, a kolumbiai fegyveres konfliktusok által sújtott lakosság szükségleteinek, a haiti válságnak, valamint a közép-amerikai, köztük a mexikói és az ecuadori erőszak miatt megnövekedett humanitárius szükségletek költségeinek kezelésére.
Ázsia esetében az Európai Bizottság mintegy 182 millió eurót fordítana humanitárius segítségnyújtásra, különösen tekintettel a mianmari válságra és annak bangladesi hatásaira, valamint az afganisztáni szükségletekre.
Ezen túlmenően az EU 35 millió eurót osztana ki a dél-afrikai és az Indiai-óceáni régió országiban, valamint 5 millió eurót a dél-kaukázusi és közép-ázsiai országoknak.
Az Ukrajnának szánt eredeti, 140 millió eurós keretösszeg mellett az EU további 8 millió eurót különít el humanitárius projektekre a szomszédos Moldovában – írták.
Közölték továbbá, az EU több mint 295 millió eurót tart fenn az év során felvetődő, hirtelen fellépő vészhelyzetek kezelésére és az előre nem látható humanitárius válságokra való reagálásra.
Az Európai Bizottság kiemelte: az EU jelenleg több mint száz országban nyújt humanitárius támogatást, évente több millió emberhez juttatva el a segítséget szerte a világon. A humanitárius segítséget az EU a helyszínen dolgozó partnerszervezeteken, például európai és nemzetközi civil szervezeteken, a Vöröskereszt és a Vörös Félhold szervezetein, a különböző ENSZ-ügynökségeken keresztül, valamint a tagállamok szakosodott ügynökségeinek hozzájárulásával nyújtja.
A brüsszeli közlemény Hadja Lahbib válságkezelésért felelős uniós biztost idézte, aki azt mondta: az EU vezető humanitárius segélyadományozóként kitart azon kötelezettségvállalása mellett, hogy támogatja a leginkább rászorulókat.
“Megismétlem a rászorulókhoz való biztonságos és akadálytalan hozzáférésre vonatkozó felhívásomat: a finanszírozás nem elég. El kell tudnunk érni a legkiszolgáltatottabbakat. Ehhez pedig sürgősen minden érintettnek tiszteletben kell tartania a nemzetközi humanitárius jogot” – fogalmazott a közlemény szerint a válságkezelésért felelős uniós biztos.
(MTI)
Fotó: Frank Yvette