Marine Le Pen szerint a párizsi büntetőbíróság “politikai döntést” hozott azzal, hogy azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól, s ezzel a célja, hogy “megakadályozza, hogy elindulhasson és megválasszák a 2027-es elnökválasztáson”.
“A jogállamiságot teljesen sérti ez a döntés. A bíró teljesen egyértelművé tette, hogy az eltiltást végrehajthatóvá teszi, azaz valójában feleslegessé teszi a fellebbezésemet ebben a kérdésben, azért hogy megakadályozza, hogy induljak a (2027-es) választásokon” – mondta a francia ellenzéki politikus hétfő este a legnézettebb hírműsor, a TF1 kereskedelemi televízió híradójának studióvendégeként.
Nem hagyja magát.
“Nem hagyom magam így félreállítani. Minden lehetséges jogorvoslati lehetőséget meg fogok ragadni. Maradt egy keskeny ösvény. Lehet, hogy keskeny, de létezik” – hangsúlyozta Le Pen, aki szerint olyan eszközöket alkalmaztak ellene, “amelyekről azt hittük, hogy csak az autoriter rezsimekre jellemzők”.
A párizsi büntetőbíróság két év letöltendő és két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte hétfőn a francia ellenzéki politikust és öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól, amiért az általa fémjelezett Nemzeti Tömörülés a vád szerint 2,9 millió euró európai parlamenti juttatást törvénytelenül nemzeti pártcélokra használt fel. Mellékbüntetésként 100 ezer eurós pénzbírsággal is sújtották az ellenzéki politikust, aki megerősítette: fellebbez az ítélet ellen.
Az elsőfokú ítélet értelmében az 56 éves politikus nem vehet részt a következő, 2027 tavaszára tervezett elnökválasztáson, amelynek három sikertelen kísérlet után jelenleg egyik nagy esélyese a felmérések alapján.
Az ügyész indítványának megfelelően a közügyektől való eltiltás ideiglenesen végrehajtható, ami azt jelenti, hogy fellebbezés esetén is azonnal alkalmazandó, míg a büntetés többi kitételére a fellebbezés felfüggesztő hatállyal bír.
A korrupció elleni küzdelem szigorítását célzó, ideiglenes végrehajtással történő eltiltás – azaz a fellebbviteli határozat megvárása nélküli azonnali alkalmazás – 2016 vége óta szerepel általános jelleggel a francia jogban, de fakultatív módon már korábban is alkalmazták a bíróságok. Az utóbbi években több, hűtlen kezelés miatt elítélt politikus esetében is alkalmazásra került.
Az ítélettel “arról van szó, hogy a választott képviselők, hasonlóan a törvény hatálya alá tartozó más állampolgárokhoz, nem részesülhetnek semmilyen különleges bánásmódban” – mondta az ítélet indoklásában Bénédicte de Perthuis bírónő.
Marine Le Pen felszólította hétfő este “az igazságszolgáltatást, hogy siessen”, és a 2027 áprilisában esedékes elnökválasztás előtt tárgyalja meg a fellebbezését.
“Több millió francia ember hisz bennem, több millió francia ember bízik bennem (…), harminc éve harcolok az igazságtalanság ellen, és folytatom, és ezt fogom tenni a végsőkig” – mondta Le Pen, aki kijelentette, hogy “semmiképpen sem vonul vissza a politikai élettől”.
A francia jogi szokásrend szerint a fellebbviteli perre leghamarabb egy év múlva kerülhet sor, és további három hónap múlva, azaz közvetlenül a 2027-es választási kampány előtt hirdethetik ki a másodfokú ítéletet. Mindaddig Le Pen nem jelöltetheti magát semmilyen választáson.
Amennyiben a másodfokú ítélet két éven belül megszületik, és nem tiltja el Le Pent a választásokon való indulástól, elméletileg lehetővé válik számára az elnökjelöltség. Ha a fellebbezés során is elítélik, akkor a Semmítőszékhez fordulhat a politikus.
Jordan Bardella, a Patrióták Európáért európai parlamenti képviselőcsoport és a Nemzeti Tömörülés elnöke hétfő este “népi és békés mozgósításra” szólított fel Marine Le Pen védelmében, és elítélte “a bírák diktatúráját”, míg Francois Bayrou miniszterelnök a környezetén keresztül közölte, hogy “felkavarta az ítélet”.
A francia Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács ugyanakkor “aggodalmát fejezte ki a heves reakciók miatt”, és óva intett attól, hogy bárki is megkérdőjelezze az igazságszolgáltatás függetlenségét.
(MTI)
Fotó: archív