Európai parlamenti képviselők levélben szólították fel az Európai Bizottságot, hogy fagyassza be a Magyarországnak szánt valamennyi uniós forrást, mivel szerintük a magyar kormány ismételten megsérti az uniós jogot.
“Felszólítjuk a Bizottságot, hogy fokozza a nyomást Orbán Viktor kormányával szemben” – írta 26 szocialista, zöld és néppárti képviselő Piotr Serafin költségvetésért és Michael McGrath igazságügyekért és demokráciáért felelős uniós biztosoknak címzett, szerdán közzétett levelében.
A levelet aláíró képviselők felszólították Magyarországot, hogy haladéktalanul hagyjon fel az uniós értékek és jogszabályok megsértésével, és sürgették, hogy az Európai Bizottság azonnal függessze fel az összes uniós forrás kifizetését az ország számára az EU pénzügyi érdekeinek védelme érdekében.
A képviselők szerint az EU jelenleg jogosan tart vissza 18 milliárd eurónyi uniós forrást Magyarországtól, mivel a “kormány súlyosan megsértette a jogállamiságot, elterjedt a korrupció, és kleptokrata, oligarchikus rendszert épített ki”. Mint írták a források részleges befagyasztása óta Magyarország nemcsak hogy nem teljesítette a forrásokhoz való hozzáféréshez szükséges feltételeket, hanem újabb aggasztó visszalépések is történtek.
A képviselők többek között arra hivatkoztak, hogy a magyar Integritás Hatóság, amelyet a korrupció elleni fellépés kulcsszereplőjeként hoztak létre, szándékosan gyengén működik, és mára közvetlen kormányzati befolyás alá került. Emellett 2025. január 1-jén életbe lépett egy megállapodás az igazságügyi szervek között, amely tovább gyengíti a bíróságok függetlenségét.
“A kormány támadásai a bíróságok függetlensége ellen tovább folytatódnak, annak ellenére, hogy éppen ez a függetlenség indokolta 2023 decemberében 10 milliárd euró uniós forrás felszabadítását” – mutattak rá.
Felhívták a figyelmet, hogy a magyar kormány az elmúlt időszakban több, a szabadságjogokat súlyosan korlátozó intézkedést hozott: márciusban elfogadtak egy törvényt, amely betiltja a Budapest Pride-ot, korlátozza a gyülekezési jogot, és lehetővé teszi az arcfelismerő megfigyelést. Áprilisban az alaptörvény módosítása ezeket az intézkedéseket alkotmányos szintre emelte, és lehetőséget ad a kettős állampolgárok állampolgárságának felfüggesztésére.
A képviselők kifogásolták a 2023-ban elfogadott szuverenitásvédelmi törvényt és az ugyanabban az évben létrehozott Szuverenitásvédelmi Hivatalt, amely külföldi támogatású szervezeteket vizsgálhat, és a választói akarat befolyásolásával vádolhatja meg őket. Bírálták továbbá a májusban elfogadott “lex NGO” törvénytervezetet, amely véleményük szerint “feketelistázást, súlyos pénzügyi korlátozásokat és szankciókat vezetne be a szuverenitást fenyegető civil szervezetekkel szemben.”
A levelet aláírók úgy vélik:
“Minden Magyarországnak szánt uniós támogatás komoly kockázatnak van kitéve, ezért arányosnak és indokoltnak tartják az összes uniós forrás teljes befagyasztását” – emelték ki.
Szerintük a tagoknak egységesen kellene kiállniuk a kihívásokkal szemben.
“Azonnal fel kell függeszteni minden Magyarországra irányuló kifizetést, és meg kell akadályozni, hogy a blokkolt forrásokat más jogcímen visszajuttassák – például a kohéziós pénzek STEP-célokra való átcsoportosításával. Egy olyan pillanatban, amikor Európa komoly külső kihívásokkal néz szembe, egységesen kell kiállnunk a demokrácia és az alapvető jogok védelmében, ellenállva az autoriter irányba történő bármilyen elmozdulásnak az unióban” – zárták a levelet a képviselők.
(MTI)
Fotó: illusztráció