Cserepes sor

Több védett házról és a Cserepes sor eladásáról is tárgyal a szegedi közgyűlés pénteken

Gazdaság Helyi hírek

Kedden ülésezett a közgyűlés jogi bizottsága, huszonkét napirendi pontot tárgyalt meg, köztük a védett épületek számának növelését és a Cserepes sor eladását is. Szóba kerültek az energiaszámlák is.

A településkép védelméről szóló rendeletmódosítás kapcsán – 420-ról 682-re emelkedhet a helyi védett szegedi épületek száma – Nagy Sándor városfejlesztési alpolgármester hangsúlyozta: ez közérdek, és a helyi védelem kisebb kötöttséget jelent, mint a műemléki védelem. A cél, hogy megőrizzék a történeti városrészben a nagy árvíz utáni egységes utcaképet – írta tudósításában az önkormányzat portálja, a szeged.hu.

Kiderült az önkormányzat hosszú évek óta támogatást biztosít pályázat útján a helyi védett épületek rekonstrukciójához az ingatlantulajdonosoknak. Idén 50 millió forintot. A homlokzat felújítására 50, a nyílászárók cseréjére pedig 75 százalékos a támogatási arány.

Az ülésen jelenlévő Kovács Tamás gazdasági alpolgármester a költségvetés módosítása kapcsán arról tájékoztatta a bizottság tagjait, hogy a város megkötötte a jövő évre vonatkozó energia-szerződéseit: a villanyáramra 2023 első félévére, a gázra pedig októberig. Hangsúlyozta: sokszorosára nőttek az önkormányzat energiaköltségei, a gázt hétszeres, a távhőt tizenegyszeres, a villanyáramot pedig hatszoros áron tudta beszerezni a város. Elmondta: a város ősszel létrehozott, 1,2 milliárd forintos energiatartalék-kerete év végére elapad. Annak érdekében, hogy a városi cégek a jövőben is tudják működtetni a szolgáltatásaikat, többletforrást kell biztosítani.

A közösségi közlekedés finanszírozására például további 357 millió forintot kell költenie az önkormányzatnak.

A pénteki napirendi pontok között szerepel, hogy az önkormányzat a Cserepes sor 78,2 százalékos tulajdoni hányadát kívánja nyilvános pályázaton, versenyeztetéssel, licitálással értékesíteni. A pályázati alapár 582 millió forint. A város fontos célként tűzte ki a Cserepes sori szegregátum felszámolását. Az előterjesztés szerint egykoron 16 négylakásos társasház állt itt. A lakások felszabadítása – az itt lakók csereelhelyezésével, valamint a mindkét fél számára előnyös ingatlanvásárlásokkal – a megfelelő ütemben zajlott, amelynek köszönhetően 2016-ban megkezdődtek az épületbontások. – Mára csupán öt épület maradt és vár lebontásra – írta a szeged.hu.

Minden forintra szüksége van a városnak, ehhez kapcsolódik, hogy 137,6 millió forintért értékesíteni kívánja a a kiskundorozsmai naturista strand és kemping területét is.