Hollywoodban, sztárok között vette át a tudomány Oscar-díját Karikó Katalin

Egyetem Helyi hírek Ország Party Zone Világ

A Harcosok klubja című filmből Edward Norton is Karikó Katalinnal fényképezkedett az április 15-i Breakthrough Prize ceremónián. Az Egyesült Államok legnagyobb pénzjutalommal együtt járó tudományos díja hollywoodi átadóján a világhírű kutatókat, köztük a top-vendég Karikó Katalint, a Szegedi Tudományegyetem professzorát filmcsillagok, médiasztárok és celebek is ünnepelték.

„A világot megváltoztató tudósokat” jutalmazza a Breakthrough Prize. A 2022-es „Áttörés-díj” élettudományi kategóriájában az mRNS úttörőit is elismerték: Karikó Katalinnak és kutatótársának ítélték oda a „tudományos Oscar-díjat”.

A legnagyobb pénzjutalommal járó amerikai tudományos kitüntetés 2023. április 15-én tartott 9. díjátadóján az elmúlt három évben elismert kutatókat együtt ünnepelték. A Covid-19 pandémia kapcsán elmarad San Franciscó-i ceremóniák miatt, mintegy kárpótlásul, fényességes ünnepségen, hollywoodi külsőségek közepette köszöntötték a tudomány csillagait. A Los Angelesben a Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia Mozgókép-múzeuma tetején tartott ceremónián – az indonewyork.com tudósítása szerint – „több csillag vette körül a tudomány újítóit, mint amennyit egy távcsővel látni lehet”.

A tudomány, a film, a sport, a média csillagai elé vörös szőnyeget terítettek Los Angelesben.

A Breakthrough Prize díjátadó gála előtt a világhíres magyar kutatót, Karikó Katalint és lányát, Francia Zsuzsannát, a “Susan Francia” néven Amerika-szerte közismert kétszeres olimpiai bajnokot is örömmel fényképezték a médiamunkások.

Topvendégként ünnepelték a Breakthrough Prize ceremónia minden szakaszában Karikó Katalint, a Szegedi Tudományegyetem alumnáját és professzorát – derül ki a meghívók és újságcikkek mondataiból, a közösségi médiafelületek infóiból, és az egyetlen magyarként a „Szilícium-völgy Oscar-díját elnyert” kutatónőnek az SZTE Hírportállal megosztott személyes történeteiből.

Karikó Katalin így ismerte a „sztorit” a díjazottak számára rendelkezésre álló 20 másodpercben: „1985-ben érkeztem az Egyesült Államokba Magyarországról a férjemmel és a két éves Susan lányunkkal együtt. Az évtizedek során nagyon keményen dolgoztunk. Susan, aki ma itt van velem, kitűnt a tanulmányaiban és az evezésben: az amerikai női 8-as hajóban két olimpiai aranyérmet is nyert. Én a legtöbb időt a laboratóriumban töltöttem, hogy az mRNS terápiásan hasznos molekulává váljon. Miközben átveszem az áttörésért járó Breakthrough-díjat, elgondolkodom családom szerény kezdetén, és hálás vagyok mindazokért a lehetőségekért, amelyeket itt, Amerikában kaptunk.”

„Értetek vagyunk itt” – mondták a fotósok itt is, ott is. – „Doktor!”, „Doktor!” – kiabálták.

Céljuk az volt, hogy a tudósok a lencsék és objektívek felé fordulva, amerikai filmekből ellesett mozdulatokkal és mimikával álljanak a húsz méternyi kamera-sor felé. A legnagyobb videomegosztó portálokon már látható, ahogy fényképezőgépek csattogása mellett bevonult a gálára az ex-teniszező Maria Sharapova vagy a popénekes és dalszövegíró Christina Aguilera is.

A „Fanny Man”, a humoristaként népszerű angol színész, James Corden bevált, az előző gálák után most is ő vezette a műsorfolyamatot. Karikó Katalint úgy mutatta be, mint aki „super woman”. Azt, hogy kutatótársával, Drew Weissmannal együtt mennyire okosak, a műsorvezető azzal kívánta nyilvánvalóvá tenni, hogy összeszerelendő IKEA-szekrényt hozatott a kutatópárnak, mondván: biztosan össze tudják szerelni.

Közreműködésével emelte a gálaműsor rangját például az olasz származású filmszínész, Danny DeVito; az amerikai színész és producer, Edward Norton, valamint Robert Downey Jr.; és persze az izraeli modell és filmszínésznő, Gal Gadot.

Az összesen 3 millió dollárral járó fődíj 11 nyertese mellett részt vettek az ünnepségen a Maryam Mirzakhani New Frontiers-díj 2023-as kitüntetettjei, valamint a Breakthrough Junior Challenge, a Breakthrough Prize Foundation által szponzorált, 13-18 éves diákok számára kiírt globális tudományos videópályázat három friss nyertese is.

A fizika, az élettudomány és a matematika területén végzett úttörő felfedezéseket ismeri el a Breakthrough Prize.

A jövő tudósgenerációit inspiráló, évente több mint 15 millió dollár jutalommal járó díjat milliárdos üzletemberek és tudományfilantrópok hozták létre. A Google társalapítója, Sergey Brin; a legnagyobb közösségi oldal készítője Mark Zuckerberg és felesége, Priscilla Chan; a fizikusból lett „kockázati tőkebefektető” Jurij Boriszovics Milner és neje, valamint Anne E. Wojcicki a genetikai információt közkinccsé tevő 23andMe csoport vezérigazgatója alapította az „Áttörés-díjat”. A díj alapítói közül többen külön is köszöntötték a kitüntetetteket. Harmadik gyermekük néhány hetes, ezért az idei gálán rövid ideig vett részt Zuckerberg, felesége, Chan, meg se jelent.

A Harcosok klubja diplomása, Edward Norton és a laborok biokémikus hőse, Karikó Katalin összebarátkozott Hollywoodban. „Edward Nortonnal beszélgettem is. Ő alakította a Fight Club Narrátorát, aki elégedetlen a diplomás munkájával. Ez a film az egyik kedvencem, amit el is árultam, először egy német lapnak adott interjúban” – utalt Karikó Katalin a Zeit Magazin cikkére. A német lap főcímmé emelte a Karikó Katalin által a filmből kiemelt mondatot: „Ha semmid sincs, az felszabadít és bátor leszel….”

Az írás bővebb változatát továbi fotókkal itt találja.

A nyitóképen Karikó Katalin és lánya. Fotók: B. P., Francia Zsuzsanna