Mámor kabaré a szegedi ZUG-ban – Benkő Imola Orsolya rendezése a 33. THEALTER-en

Helyi hírek Kultúra Ország

A szegedi Homo Ludens Project társulat egy különleges előadással várta az érdeklődőket a 33. THEALTER-en. A Jaj a legyőzötteknek, avagy süssünk-főzzünk másnaposan című produkció, Benkő Imola Orsolya rendezése, aki az Szegedi Tudományegyetem oktatója és a társulat művészeti vezetője.

Hirdessen nálunk! Megéri!

Már a darab leírása figyelmeztet minket arra, hogy a Jaj a legyőzötteknek, avagy süssünk-főzzünk másnaposan nem klasszikus színházi előadás, hanem mámor kabaré. A ZUG Színház és Művészeti Tetthely berendezése is ehhez igazodott. A belépéskor megterített asztalok látványa fogadja a nézőket, valamint a bejárat melletti pultnál lehetőség volt italvásárlásra, akár az előadás közben is.

Már a belépéskor emlékeztetett engem a darab egyik színésze Ács Tamás, hogy ez itt nem hagyományos színházra kell számítani, majd választhattam egy szerzőt, akitől egy rövid verset mondott el nekem. Ezt az élményt minden néző átélhette, mert lehetőség volt fél órával az előadás kezdete előtt elfoglalni a helyünket, és addig a színészek velünk foglalkoztak. A kabaré rendezője Benkő Imola Orsolya, a Homo Ludens Project művészeti vezetője, valamint SZTE BTK magyar-színháztudomány szak és az SZTE Színház- és Drámatudomány OT szak oktatója.

Az előadás Cserna-Szabó András és Darida Benedek azonos című műve alapján készült. A fő téma a mámor, a másnaposság és még sok más őrült téma, ezt a leírásban is olvashatjuk: „Hogyan hajszolta a mámort a Jóisten vendéglőjébe Mikszáth Kálmán, Ady Endre és Jókai Mór? Miként cselezte ki a másnaposságot Franz Kafka? Hogyan kerül Csehov Másája egy éjszakai bárba? Milyen szörnyűséggel járhat, ha nem érkezik meg időben a húsleves?”

Játékos angolóra a közönséggel – Kozma Zsófia Rebeka performansz előadása a 33. THEALTER-en

A kabaré három előadója Szántusz Noémi Noya, Ács Tamás és Szilágyi Szabolcs, akik a leírásban említett szerzők műveiből mutatnak be színpadi jeleneteket. Mindezt sokszor nagyon gyors váltásokkal teszik a jelenetek között. Fontos szerepet kap a vetítés, a fotók, valamint a fényekkel való játék is. A közönség is lehetőséget kap, sokszor megszólítanak minket, kérdeznek, de egy szerencsés szülinapos nézőt még ajándékkal is meglepték a színészek. Ennek köszönhetően nagyon oldott volt a hangulat a kabaré másfél órája alatt, és közvetlenebb kapcsolat alakul ki a közönség és az alkotók között, mint egy hagyományos színházi előadásnál.

Mátó Gábor

Fotók: Thealterphoto2023