Az új úton a lakótelepekről gyorsabban lehet eljutni a Szeged bejáratánál, az 5-ös főút mellett lévő bevásárlóközpontba is.
Az ünnepélyes megnyitón Nagy Sándor alpolgármester elmondta, hogy a beruházást a szegedi önkormányzat az Európai Unió több mint négymilliárd forintos támogatásával valósította meg. Az új út a lézeres kutatóközpont mellé tervezett tudományos ipari park, valamint az 5-ös főút szegedi bevezető szakasza és Béketelep között található vállalkozások megközelítését is segíti. A családi házak utcáiban csökken az átmenő forgalom, közben Béketelep, Újrókus és Makkosháza lakóinak könnyebb lesz az autópályák és a Szeged északi részén lévő üzletközpont, valamint a Nagybani Piac elérése.
Három új körforgalom épült. A majdnem 4 kilométeres út az autós mellett a közösségi, a gyalogos- és a kerékpáros-közlekedés feltételeit is javítja. A szeged.hu ismertette a beruházás részleteit, eszerint:
- 2,8 kilométeren felújították és kiszélesítették a már meglévő utat, 1,1 kilométeren pedig újat építettek,
- Az újonnan épült kerékpáros szakaszok hossza összesen 4,4 kilométer,
- A Zápor út és a Régi posta út között a Hosszú utcával párhuzamosan új gyűjtőút, a Zápor út folytatása is elkészült,
- Új kerékpárút, elválasztott gyalog- és kerékpárút, kerékpársáv, továbbá gyalogjárda készült az ELI lézerközponttól a Vinkler László út és Béketelep érintésével a Vértói úton.
- a Zsámbokréti sor és Vértói út mentén a vasútvonalnál a biztonságosabb kerékpáros és a gyalogos közlekedést is lehetővé teszi a beruházás eredménye.
Tíz új buszmegálló készült el, három meglévőt felújítottak, így a jövőben új autóbuszjáratokat lehet indítani.
A csapadékvíz-elvezetést 6,7 kilométeren oldották meg, továbbá két záportározó létesült. Korszerű, energiatakarékos közvilágítást hoztak létre. Növelik a zöldterület méretét, a következő hónapokban több ezer négyzetméteren füvesítenek, 160 fát és 1100 cserjét ültetnek el.
A kivitelező a Colas Út Építőipari Zrt. és a Délút Építő és Bányászati Kft. konzorciuma volt, a munkálatokat tavaly márciusban kezdték, és másfél év alatt, határidőre elkészültek.
Fotó: Frank Yvette -Szegedi Nap