Többször is vastaps köszöntötte a Nobel-díjas kutatót.
A nap utolsó programja volt, hogy Karikó Katalin 19 órakor a JATE Klubtól a Dóm térre indult, és ott is találkozott az őt köszöntő szegediekkel.
Előtte a Nobel-díjas kutató délután a JATE Klubban tartott szemináriumot egyetemi hallgatóknak. Azt mondta, szerinte fontosak az egyetemista korban kialakult kapcsolatok. A hallgatóknak javasolta, hogy a diploma megszerzése után is kövessék egykori hallgatótársaik pályáját. Arra biztatta a diákokat, kérdezzenek a tanáraiktól, vagy a kérdéseikkel keressenek meg kutatókat, mert ha jókat kérdeznek, lehet, hogy felfigyelnek rájuk.
A nap korábbi eseményeiről, az ünnepi ülésről és a sajtóbeszélgetésről már beszámoltunk a Szegedi Napban.
Ünnepi ülés
Kora délután sokan összegyűltek a Dugonics téren Karikó Katalin ünneplésére, és nagy taps köszöntötte a Nobel-díjas kutatót. A Rektori Hivatalban 14 órakor kezdődött ünnepi ülésen a meghívott vendégek felállva, vastapssal köszöntötték a tudóst.
Az ülésen Prof. Dr. Rovó László, az egyetem rektora bejelentette, hogy Karikó Katalinnak adják át a szegedi tartózkodása idejére a város első Nobel-díjas kutatója, Szent-Györgyi Albert eredeti bútorokkal berendezett és máig megőrzött egykori dolgozószobáját, amely a Dóm tér 8. szám alatti épületben található. Botka László polgármester elmondta, hogy a kutató engedélyével a város egyik legmagasabb, a Bertalan híd melletti épületére, az újszegedi tizenhét emeletes toronyházra felfestik Szeged két Nobel-díjasának portréját.
A közösségi hálón sok téves nézet terjedt a koronavírusról
Délután 15 órától szintén az egyetemen online-közvetített sajtóbeszélgetésen vett részt Karikó Katalin, amelyre mintegy 30 szerkesztőség küldte el munkatársait.
A tudós azt mondta, az újságírók segíthetnek abban, hogy az emberek jobban megismerjék, elfogadják és elismerjék a tudomány eredményeit.
– Olyanok is hozzászóltak a víruskutatáshoz, akik a Facebook-on tanulták az immunológiát, téves nézetek terjedtek. A közös feladatunk, hogy ismereteinkkel segítsük azokat az embereket, akik szeretnének valódi tudáshoz jutni – jelentette ki a tudós.
Szegeden elbocsátották, Amerikában kutatott
Karikó Katalin a szegedi egyetemen 1973-ban kezdte el szegedi tanulmányait biológus szakon, majd 1978-ban végzett. Ezután a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban dolgozott, ahonnan létszámcsökkentés miatt elbocsátották. Mint arról a Szegedi Napban már beszámoltunk, 1985-től az USA-ban élő magyar tudós kutatótársával, Drew Weissmannel megosztva nyerte el a legmagasabb rangú tudományos elismerést. A koronavírus elleni oltásban használt, módosított hírvivő RNS feltalálóiként kapták meg a 2023-as fiziológiai és orvostudományi Nobel-díjat.
Karikó Katalint 2021-ben Szeged díszpolgári címével tüntették ki.
Karikó Katalinnak a Helikon Kiadónál megjelent, Áttörések – Életem és a tudomány című önéletrajzi könyvét Budapesten mutatták be, erről itt lehet olvasni a Szegedi Nap cikkében.
Fotók: Frank Yvette – Szegedi Nap