Szeged, faház, Széchenyi tér, Klauzál tér, Kárász utca, Borfesztivál, Rácz Attila

8 nap és startol a szegedi borfeszt – idén a fesztiválhangulat megteremtése a cél – interjú Rácz Attila szervezővel

Helyi hírek

Koncertek, különleges zenei és sokszínű gasztronómiai élmény, vörös és fehér borok, rosék, pezsgők, pálinkák és különböző sörfajták várják idén is a szórakozni vágyókat a szegedi borfesztiválon. A részletekről Rácz Attilát, a Szegedi Városkép és Piac Kft. ügyvezetőjét, a fesztivál egyik szervezőjét kérdeztük.

Azon túl, hogy a 28. Szegedi Borfesztivál 11 napig tart majd, miben lesz más az idei rendezvény az előző évekhez képest?

Az egyik, ami miatt az idei borfesztivál más lesz, különlegesebb lesz, az a Dóm téri kavalkád zenei fellépőinek a sora. Idén ugyanis úgy válogattuk össze a fellépőket, hogy azok minden generációt megszólítsanak. Ezzel aztán minden korosztálynak lehetőséget biztosítunk egy olyan élményszerzésre – ingyen –, amelyre nem biztos, hogy lehetősége nyílna. Ilyen például a Wellhello koncert, Dzsúdló fellépése vagy a Magna Cum Laude koncertje. Nagyobb lesz a színpad, a mögötte meghúzódó ledfal, ezzel együtt pedig a hang-, és fénytechnika is fejlettebb lesz. És ugyanez elmondható a Széchenyi téri zenei programokról is. A fellépők között akad ismert és kevésbé ismert zenész, művész is, valamint lesznek igazi nagy visszatérők, akik régen rendszeres szereplői voltak az eseménynek, azonban az elmúlt években nem találkozhatott velük a szegedi közönség, maximum más rendezvényeken, de ott is csak elvétve. Ilyen Malek Andrea, Gergely Róbert vagy Vikidál Gyula. A késő esti órákban fellépő zenészekkel, zenekarokkal pedig a fesztiválhangulat megteremtése a cél.

A másik, hogy a tavaszi borfesztivál illetve az őszi Bortér nevű eseményünk azon kevés, országos jelentőségű borfesztiválok közé tartozik, ahol még ingyenes a belépés. Sőt, ezen a két eseményen az adott évre gyártott borospoharakat sem kötelező a résztvevőknek megvenniük. Tehát, ha valaki kilátogat a fesztiválra egy otthonról magával hozott üres borospohárral, akkor azt annak ellenére, hogy nincs felcímkézve, meg fogják neki tölteni borral a kiállítók.

A kiállítók között akadnak majd új borászok?

Igen, hozzávetőlegesen olyan 15-20 új borász vesz részt idén a fesztiválon. Összesen pedig 160-an kiállítóval találkozhatnak a látogatók.

Megesik, hogy azt halljuk, hogy a kiállítók sokallják a helypénzt, ezért nem vesznek részt egy adott eseményen. Ez a szegedi borfesztiválra mennyire jellemző?

Üzleti szempontból tény, hogy azoknak anyagilag jobban megéri kiállítani, akiknek a vállalkozása nagyobb, ismertebb, hozzájuk többen odamennek, hiszen ismerik már a boraikat. A kisebb vállalkozással bíróknak nehezebb megoldani a 11 napos árusítást, de ez nem befolyásolja a forgalmukat, sőt a vendégek kifejezetten örülnek, ha találkozhatnak magával a borásszal, hiszen a borász bizonyos esetekben sokkal többet tud mesélni a borról, pincészetről, mint mondjuk az alkalmazott.

A másik, hogy nemrég a szegedi borfesztiválra is bevezettük a festipay rendszert, amit a kikapcsolódni vágyók már nagyobb fesztiválokról, rendezvényekről jól ismernek. Ez a rendszer azt gondolom, hogy igazságos, mégpedig azért, mert, ha valaki fele annyit árul, mint a másik, akkor annak az adott kiállítónak kevesebb bérleti díjat kell, hogy fizessen, mint annak, aki nagyobb bevétellel dolgozik. A rendszer figyelembe veszi, hogy a kisebb vállalkozással rendelkezőknek idő kell, amíg bevezetik a köztudatba a borászatukat, de ez egy kiváló lehetőség számukra, hogy a nagyközönséggel megismertessék a boraikat. Ma már nagyon kevés olyan esemény van, ahol fix összeget kell fizetniük az ottlétükért a kiállítóknak. Nyilván ez az, amit ők is mérlegelnek. Nem beszélve a szállásról és az ellátásról, amit biztosítaniuk kell az alkalmazottaiknak a fesztivál ideje alatt. Persze ez a költség minden fesztiválon jelentkezik, ha nem a saját városukban állítanak ki és körülbelül minden településen ugyanannyi.

Rácz Attila

Ha már a poharakat említette, azt gondolom ezek is egyfajta meghatározói a Szegedi Borfesztiválnak. Idén mennyibe fog kerülni egy felcímkézett borospohár?

Igen, ez így van. Az idei évben is a majdnem öt és 3,5 decis poharak közül választhatnak a kilátogatók. Igyekszünk megfizethető árat kérni értük. A nagyobb, amelyik nem visszaváltható és írja majd rajta, hogy 28. Szegedi Borfesztivál, 1800 forintba fog kerülni. A 3,5 decis, amelyen Szeged címere látható és visszaváltható, 1500 forint lesz. 1200 forintért váltják majd vissza a kiállítók, ami azt jelenti, hogy 300 forintba jön ki a „bérleti díja”.

Mi a titka a Szegedi Borfesztiválnak? Mitől ennyire népszerű, közkedvelt?

Azt hiszem, hogy a szegediek körében a tavaszi borfesztivál azért közkedvelt, mert képes összehozni a baráti társaságokat, az ismerősöket, rokonokat. Véletlenszerűen össze lehet velük futni és lehet velük egy jót beszélgetni, iszogatni, bulizni. Azoknak pedig, akik az ország más pontjáról érkeznek vagy esetleg a szomszédos országokból, Szerbiából vagy Romániából döntenek úgy, hogy ellátogatnak az eseményre, egy igen színes, programokban gazdag élményben lehet részük. A borkínálat rendkívül különleges, mindenféle fajtával találkozni. Meglehet őket kóstolni, vásárolni, ha tetszik.

Zárásképpen, önnek melyik a kedvence bora?

Főleg a villányi borvidék száraz borait kedvelem – ezen belül is a testesebb, villanyi franc az, amit szeretek. Szerencsére nagyon sok, kiváló magyar borász van, akik remek borokat tudnak készíteni. És örülök, hogy jórészük felvonultatja termékeit a Szegedi Borfesztiválon is.

Pósa Tamara

Fotó: Frank Yvette