Ahogyan azt a Szegedi Nap is megírta a divany.hu nyomán, egyre többen élnek belőle, de csak kevesen tudják közülük, hogy szabálysértésnek minősül a szemetesbe dobott, betétdíjas palackok összegyűjtése. Amellett, hogy igencsak nagy összegű bírság járhat érte, Szegeden a Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. dolgozóinak munkáját is megnehezítik a gyűjtögetők.
– A betétdíjas rendszer bevezetésével megjelentek a kisebb közterületi gyűjtőedények, és a nagyobb méretű, lakossági kommunális, illetve szelektív edényzetek rendszeres fosztogatói. Sajnos egyre gyakrabban előfordul, hogy a palackot keresők kiöntik a gyűjtőedényzetek tartalmát és a helyszínen hagyják azt, ha nem találtak benne betétdíjas flakont – kezdte gondolatait Makrai László, a Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója.
Hozzátette: amellett, hogy mindezt környezetszennyezésnek minősül, több szempontból is megnehezíti a munkájukat.
– Egyrészt mindez szennyezi a környezetet és egyúttal a közterületeket, másrészt feleslegesen fokozza a kézi munkaerőre nehezedő feladatokat, elvonva a város szépítésére fordítandó kapacitásokat, forrásokat. Például, a belvárosi gyűjtőedényeket két-három óránkénti hullámokban, több eltérő személy is átvizsgálja, tartalmát kiöntik és, ha mondjuk, ezt szeles időben teszik, a szél nagy területen szétterítheti a hulladékot, ami senkinem sem jó – emelte ki.
A Nyugi Kert környékén található kukákat a napokban matricákkal látta el a vendéglátóegység tulajdonosa, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy az ott elhelyezett gyűjtőedényekben nem található visszaváltható palack.
– Sajnos hiába matricáztam fel a kukáinkat, az edényeket továbbra is átkutatják a hajléktalanok. Van, aki rendszerint nemcsak átkutatja, hanem ki is borítja őket és sokszor az is megesik, hogy így a tartalmuk összekeveredik, pedig mi az üveget, a műanyagot, a papírt és a kommunális hulladékot is külön-külön, szétválogatva gyűjtjük – mondta Kozma Zoltán, a Nyugi Kert tulajdonosa.
Kiemelte: ezzel nemcsak annyi a baj, hogy plusz munkát csinálnak nekik vele a guberálók, hanem az is, hogy a szétdobált szemét rontja az utcaképet és meglehetősen büdös is lesz tőle a környéken.
A tulajdonos azt remélte, hogy a feliratokkal megoldódik a probléma, de sajnos nem így lett és egyelőre nem is tudja, miként orvosolhatnák a helyzetet.
Pósa Tamara
Fotó: Frank Yvette