Szeged, október 23., megemlékezés, Rerrich Béla tér, zászló

Az 1956-os hősök előtt tisztelgett a szegedi önkormányzat

Helyi hírek

2024. október 23-án Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata az 1956-os forradalom 68., és a Magyar Köztársaság kikiáltásának 35. évfordulója alkalmából városi megemlékezést rendezett.

Hirdessen nálunk! Megéri!

A szeged.hu tudósítása szerint, a főhajtás reggel az 1956-os hősök emléktábláinak, szobrainak a megkoszorúzásával kezdődött. A Csillagbörtönnél Ménesi Imre; a Honvéd téri nemzetőri emléktáblánál, a Rerrich Béla téren és a Dóm téren a Pantheonban Kovács Tamás gazdasági alpolgármester; a Tisza Lajos körúton és a Takaréktár utcában Nagy Sándor városfejlesztési alpolgármester helyezte el az emlékezés koszorúit.

A főhajtások után a Széchenyi téren a Pavane Táncegyüttes táncosai segítségével felvonták a nemzeti lobogót, majd ez emlékezők a Kiss Ernő utcán, a Mérey utcán és a Tábor utcán át a Rákóczi térre vonultak Nagy Imre szobrához.

Október 23. Megemlékezés. Szeged.
Zászlófelvonás. 

Itt a Himnusz közös eléneklése után a megemlékezés narrátora, Krausz Gergő, a Szegedi Nemzeti Színház színművésze Sinka István Üdv néked Ifjúság! című versét mondta el. A vers után Bárdos Lajos Istené az áldás című kánonja hangzott el, a Szeged Városi Kórusegyesület Összkara énekelt, a kórust Seres Brigitta vezényelte, közreműködött: Sipos Márk üstdobon, Fehér Ilona, Ondrejó Tamás és Pintér Attila trombitán, Takács Zoltán, Sasvári Csaba és Bakos Zsolt harsonán; ők négyen a Szegedi Szimfonikus Zenekar művészei.

Mint azt a szeged.hu megírta: a kórusmű után Szabó Sándor beszélt. Szeged MSZP-s országgyűlési képviselője Göncz Árpádot idézte, többek között az 1992-es el nem mondott beszédéből – ismert, akkor a köztársasági elnököt kifütyülték, nem hagyták beszélni.

Szabó Sándor, országgyűlési képviselő. Szeged.
Szabó Sándor, országgyűlési képviselő. 

A megemlékezés ezután a Szegedi Nemzeti Színház négy színművészének zenés irodalmi összeállításával folytatódott. Először Mindszenty Józsefet idézték, majd utána Faludy Györgyöt, a költő Viharos évszázad című művéből. Végül elmondták Kányádi Sándor Naplótöredék, Nils Lindström Magyarországhoz, és Jobbágy Károly A rádió mellett című verseit.

A színművészek műsora után a pártok és civil szervezetek helyezték el koszorúikat Nagy Imre szobránál. Szeged önkormányzata és lakossága nevében Szabó Sándor országgyűlési képviselő, Martonosi Éva jegyző, Binszki József várospolitikai alpolgármester és Kovács Tamás gazdasági alpolgármester koszorúzott.

Október 23. Megmelékezés. Szeged.
Koszorúzás Nagy Imre szobránál.

Utánuk a Szegedi Tudományegyetem nevében Dömötör Máté főtitkár; a Szegedi Rendőrkapitányság nevében Szenti Szabolcs Sándor alezredes, kapitányságvezető és a Szegedi Hivatásos Tűzoltóparancsnokság parancsnoka Galiba Gábor tűzoltó alezredes; a Magyar Honvédség Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság 12. Hadkiegészítő és Toborzó Központ nevében Pontyik Pál őrnagy; Románia Főkonzulátusa képviseletében Trandafir-Florin Vasiloni főkonzul helyezte el az emlékezés koszorúit.

Végül a Demokratikus Koalíció, a Magyar Szocialista Párt, a Momentum Mozgalom, a Magyar Kétfarkú Kutyapárt, a Lehet Más a Politika, a Pro Jure – Egyesület a Szegedi Joghallgatókért és a Nagy Imre Társaság nevében politikus és civilek koszorúztak.

Az ünnepség a Szózat közös eléneklésével ért véget.

(szeged.hu)

Fotó: Frank Yvette, Szabó Sándor hivatalos Facebook-oldala