Szeged, Újraélesztés Nemzetközi Világnapja, Ments velünk életet, újraélesztés, rekordkísérletet, Pick Aréna, SZTE, egészségügy, segítségnyújtás

Rekordkísérlet az újraélesztés oktatására Szegeden is – a Rotary Club Szeged Dóm is csatlakozott

Helyi hírek

A Rotary Club Nyírség egyedülálló és közérdekű projektet álmodott meg: oktatófilmet készítettek az újraélesztés helyes technikájáról, amelyet hamarosan eljuttatnak a helyi és környékbeli iskolákba, közintézményekbe, sőt további társadalmi szervezetekhez is. Ehhez a kezdeményezéshez csatlakozott a Rotary Club Szeged Dóm is, az ő szervezésük segítségével több szegedi intézménybe is el fog jutni a program.

Az oktatófilm célja, hogy minél szélesebb körben, könnyen hozzáférhető módon segítse a gyermekeket és fiatalokat a reanimáció alapvető lépéseinek elsajátításában, hiszen sok esetben életmentő lehet, ha időben felismerik, mit kell tenni vészhelyzetben. Az újszerű oktatási kezdeményezés nemcsak a helyi diákokat célozza meg, hanem egy rekordkísérlet keretében hívja fel a figyelmet az újraélesztés ismeretének fontosságára.

A Rotary Club Nyírség célja, hogy minél több diák töltse le a filmet telefonjára egyetlen adott időpontban (2024.11.15-én 10-12 óra között), egy helyszínen elhelyezett NFC-chipes eszköz segítségével. A klub tagjai remélik, hogy ezzel a magyarországi rekordkísérlettel újabb figyelmet fordíthatnak arra, hogy akár egyetlen életmentő tudás is számos életet menthet meg. A szervezők célja, hogy az esemény a magyarországi rekordok könyvébe is bekerüljön, ami újabb mérföldkő lehet a fiatalok figyelmének felkeltésében az újraélesztés fontosságára.

A rekordkísérlet menete és célkitűzései

A klub már a megalakulásakor tervbe vette az oktatófilm elkészítését. Az átfogó és közérthető oktatóanyagban szakértők segítségével mutatják be az újraélesztés lépéseit, amelyeket bárki könnyedén megtanulhat és alkalmazhat szükség esetén.

A filmek kihelyezéséhez a Rotary a legmodernebb, NFC-chip technológiát alkalmazza, ami lehetővé teszi a diákok számára, hogy egyszerűen és gyorsan hozzáférjenek a tartalomhoz. Az oktatási intézmények és közintézmények stratégiai pontjaira helyezett NFC-chipekhez közelítve a diákok pillanatok alatt letölthetik az oktatófilmet, így nem kell külön internetes keresgéléssel időt veszíteniük.

A cél az, hogy a megfelelő ismeretek, gyorsan és egyszerűen elérhetők legyenek, még azok számára is, akik elsőre talán idegenkednek az egészségügyi témáktól. A kísérlet napján az NFC-chipet tartalmazó eszközöket országszerte egy adott időben aktiválják, és a diákokat arra biztatják, hogy töltsék le a filmet, így egy adott időkereten belül kerülhet sor a rekordkísérlet dokumentálására is.

A projekt nemcsak a helyi diákok figyelmét szeretné felkelteni, hanem példaként szolgálhat arra is, hogyan lehet az oktatási rendszeren keresztül széles körben fontos ismereteket közvetíteni.

Idézet egy Rotary-tag gondolataival:

„Egy élet megmentéséhez sokszor csak néhány másodpercre és egy helyes mozdulatsorra van szükség. Ha egy diák ennek hatására képes lesz segíteni vészhelyzetben, már megérte minden belefektetett erőfeszítésünk.”

Miért különleges ez a kezdeményezés?

A fiatalok megszólítása az újraélesztés témájában nemcsak azért fontos, mert így a tudás időben eljut hozzájuk, hanem mert a Rotary programja azon kevés kezdeményezések egyike, amely rekordot is dönthet egy oktatási projekt keretében. A fiatalok tehát nemcsak tanulhatnak, hanem részesei lehetnek egy közösségi összefogásnak, amely remélhetőleg hosszú távú hatással lesz a jövő generációinak szemléletére.

(Rotary Club Szeged Dóm közleménye)

Fotó: Frank Yvette