Szeged, A szegedi hangszergyártás története, kiállítás, hangszer, hangszergyártás, Somogyi könyvtár, kamara, Móra Ferenc Múzeum

A szegedi hangszergyártás története címmel nyílt kiállítás a Somogyi-könyvtárban

Helyi hírek

Kétgenerációnyi hangszerkészítő-mestert és többezernyi ékszerszámba illő hangszert termelt ki az 50 évet élt Szegedi Hangszergyár. A muzsikaszó 2003-ban bezárt fellegvárának emléke most újra feléled a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara által, a szegedi hangszerkészítők kezdeményezésére a Somogyi-könyvtárban.

A Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara (CSKIK) a Mesterségek dicsérete rendezvénysorozat kapcsán ugyanis idén A szegedi hangszergyártás története tematikával szervezett időszaki kiállítást a Móra Ferenc Múzeummal, a Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtárral, Zsibók István hangszerkészítővel, a Csermák hangszerüzlettel, valamint a hódmezővásárhelyi T&T hangszerüzlettel együttműködve. Az időszaki kiállítás 2024. december 5-én, azaz ma nyitott meg és egészen 2025. január 22-ig tekinthető meg a Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtárban.

A kiállítást Dr. Kőkuti Attila, a CSKIK elnöke nyitotta meg. Az eseményen beszédet mondott Piri Ildikó, a könyvtár igazgatóhelyettese és Zsibók István hangszerkészítő mester. A megnyitón fellépett Csallner András Erik akusztikus gitáros.

A Mesterségek dicsérete és a hagyományos mesterségek fontossága

A kamara Mesterségek dicsérete ünnepségsorozata már több évtizedes múltra tekint vissza, legutóbb 2019-ben szervezték meg. A világjárvány miatt az elmúlt években ez a sorozat ideiglenesen megszakadt, de az idei évben újra feléled A szegedi hangszergyártás története témával.

A Mesterségek dicsérete célja, hogy a hagyományos kézműves szakmák értékeit és jelentőségét középpontba állítsa. A szegedi hangszergyártás egy ilyen kiemelkedő hagyomány, amely nemcsak a város, hanem az egész ország zenei kultúráját gazdagította. Az iparkamara kiemelt feladatának tartja, hogy támogassa és megőrizze ezeket az örökségeket, valamint megismertesse azokat a mai generációval.

Ez a kiállítás emléket állít azoknak a mestereknek, akik munkájukkal nemcsak eszközöket, hanem művészetet és identitást is teremtettek.

A kiállítás célja és anyagai

Ez a tárlat a szegedi hangszerkészítés történetét, a mesterek tehetségét és a helyi zenekultúra fejlődését mutatja be.

A kiállításon láthatóak többek között:

  • Hangszerkészítő mesterek munkái:
    • Babós Sándor és Braun János műhelyének emlékei, hangszertervek, reklámok és szerszámok.
    • Régi szegedi hangszerek és műszaki leírások.
  • Híres szegedi hangszerek, egyéb különlegességek:
    • Dankó Pista másodhegedűje és felesége, Joó Ilona fésülködőasztala.
    • Népi hangszerek
  • Egyéb emléktárgyak és dokumentumok:
    • A Szegedi Hangszergyár iratai, fényképei és egyedi készítésű szerszámai.
    • Zsibók István hangszerkészítő mester hangszergyártáshoz kapcsolódó eszközei.
    • A Csermák Hangszerüzlet hegedűi és dokumentumai.

A kiállításhoz kapcsolódóan a régi Szegedi Hangszergyár épületén egy emléktáblát is állít a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara az öt évtizedes munka előtt tisztelegve. A táblát december 9-én, 15 órakor leplezik le Szegeden, a Hétvezér utca 9. szám alatt.

(Somogyi-könyvtár közleménye)

Fotó: Frank Yvette