Az adventi koszorúkon már ég a remény gyertyája, az otthonaink, a közvetlen környezetünk és a város is ünnepi díszbe öltözött, a bevásárlóközpontok megteltek, mindenki az ajándékok után rohan. De miről kellene, hogy mindezeken túl az adventi időszak szóljon? Többek között erről is kérdeztük Serfőző Leventét, a Szeged-Felsővárosi Szent Miklós Plébánia plébánosát.
Milyen jelentősége van napjainkban az adventi időszaknak?
Az advent a várakozás és készülődés időszaka, mellyel a Megváltó születésének ünnepére irányítjuk a lelki tekintetünket. Ma már nem különül el olyan egyértelműen a készülődés és az ünnep, hiszen már most minden csillogó díszben ragyog, mégis, ha valaki komolyan veszi az adventi időszak napjait, az érezheti, hogy ez a néhány hét megtaníthatja megállni, elcsendesedni, ráhangolódni a karácsonyra. Jelentősége tehát abban áll, hogy megtanít a lelki készületre, olyan, mint egy belső hangoló. Advent életünk belső hangolója.
Miről kell, kellene, hogy szóljon ez a pár hét?
A hangulat és a látvány mellett, legalább olyan nagy hangsúlyt lehetne fektetni a tartalomra, a valódi adventi események felidézésére, átélésére. Ilyenkor a keresztény ember jó, ha átgondolja életét, összegez és bátran reflektál önmagára, kapcsolataira. Az advent egy bűnbánati időszak is egyben, ezért sokkal intenzívebben éljük meg a hitünket, igyekszünk több feladatot és kihívást vállalni, lemondani a magunk komfortjáról. És ilyenkor mindezt nem önmagunkért tesszük, hanem azért, hogy társainkat tudatosan segítsük, bennük Istent keressük és szolgáljuk. Ilyenkor érzékenyebbek vagyunk a szív hangjára és örömmel adunk, ajándékozunk. Ez sokszor komoly lemondásokkal és önmegtagadással is jár. Így kerek az advent.
Mivel érdemes ilyenkor fizikálisan és szellemi értelemben is foglalkoznunk ahhoz, hogy felkészüljünk a karácsonyra?
A karácsony előtti hetek jó alkalmat nyújtanak számunkra, hogy meglássuk és meghalljuk a rászorulók, nehéz sorsban élők hangját és segítségükre siessünk. Adni és ajándékozni túl a tárgyakon és az anyagi világon, legfőképp önmagunk lehetőségeit és idejét kínáljuk fel mások számára. Meghallgatni, meglátogatni, konkrét segítséget nyújtani, ez mind-mind lehet az adventi készület része. Lelki értelemben továbbá arról is elmélkednünk kellene, hogy mire is készülődünk. Karácsony Jézus születésének ünnepe, ezért jó, ha tevékenységeink mellett imádságaink, lelki ráhangolódásunk középpontjába a betlehemi gyermek kerül.
Hogyan tudjuk méltón megőrizni ennek az ünnepnek a jelentőségét? Szeretetben, békében?
A legtöbb helyen ilyenkor összeülnek a családok, tagjaik közül pedig sokszor, sokan úgy esnek be az ünnepi asztal, vagy a karácsonyfa mellé. Igazából ez a rohanás és a készület nélküliség teszi őket aztán feszületté. Ez pedig gyakran megjelenik az ünnepi asztal körül is. Ilyenkor sokkal türelmesebbnek kell lennünk, hogy méltó módon tudjunk ünnepelni. Mivel az ünnep egyik jelentősége a béke, ezért ezen a békén munkálkodnunk kell. Nemcsak beszélni, hanem tenni is azért, hogy a szeretet és a békesség kézzelfogható legyen közöttünk.
Zárásképpen: mi várható a karácsonyi ünnepek idején a Szent Miklós plébánián?
Rögtön karácsony küszöbén, vagyis advent negyedik vasárnapján templomunkban is fogadjuk a betlehemi lángot, amely Jézus születésének barlangjából indult el és járja be a földet. A délelőtti szentmisén a cserkészek segítségével fogadjuk és osztjuk szét a családok és a hívek között. A karácsonyi ünnepet ezt követően hagyományosan az éjféli misével kezdjük, amely időpontját tekintve is nagyon különleges. Sokakat megszólít és valóban széppé teszi az ünnepet. Emellett a karácsony elengedhetetlen része a Pásztorjáték, amelyben megjelenítjük Jézus születésének történetét. Továbbá idén december 29-én, vasárnap, Szent Család ünnepén a 10 órakor kezdődő szentmisére meghívjuk a családokat és ekkor minden családot egyenként megáldunk. Ezek a legkiemelkedőbb eseményeink, amelyekre készülünk és bízunk benne, hogy felkészülten a karácsonyt megélve tudunk majd ünnepelni.
Pósa Tamara
Fotó: Frank Yvette