Rohanás, feszültség, nézeteltérések, véleménykülönbségek – minden család számára ismerősek ezek a fogalmak az év végi ünnepi időszakban. Sőt, sajnos gyakran megesik, hogy az erőszakoskodás és a bántalmazás is megjelenik. Éppen ezért utána jártunk, hogy mit tehet az, aki erőszak áldozatává válik az elkövetkezendő napokban. Interjú Szabó Csilla rendőr főhadnaggyal
– Az év végi ünnepek jó esetben az év lezárásáról, egy új év kezdetéről, a családi és baráti összejövetelekről, a közös ünneplésről, örömről és együttlétről szólnak. Ez azonban nem mindenhol zajlik így, ami akár veszélyekkel is járhat. Gondoljuk először is az egyedülállókra, akik számára érzelmileg megterhelő lehet ez az időszak. Ezért érdemes fokozottan figyelni ismerőseinkre, rokonainkra, szomszédainkra, akikről tudjuk, hogy egyedül töltik az ünnepeket. Másrészről a felfokozott ünnepi hangulat, a készülődés, a téli szabadságok ideje alatti összezártság, okozhat a családokon belül is konfliktusokat – kezdte gondolatait dr. Szabó Csilla, a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának rendőr főhadnagya, áldozatvédelmi referens.
Kiemelte: ebben az időszakban a régi konfliktusok is képesek felerősödni.
– A vita tárgya természetesen családonként változó, és különbséget kell tennünk a karácsonyfa díszítése illetve az ünnepi asztal körüli viták, valamint a hozzátartozók között régóta fennálló nézeteltérések között. Ez utóbbiak ilyenkor felerősödhetnek. A meglévő, vagy lappangó feszültségek, kapcsolati nehézségek a nap 24 órájában való együttlét során fokozódhatnak és kirobbanhatnak. A veszekedések kifutását erőteljesen befolyásolhatja az elfogyasztott alkohol mértéke is, hiszen annak hatására fellazul az önkontroll. De, akár jó ürügyül is szolgálhat a bántalmazó számára, hogy az alkohol miatt tette azt, amit tett. Pedig ez nem így van. Nem az alkohol az oka a bántalmazásnak, legyen az fizikai vagy lelki. Egy bántalmazó kapcsolat hosszú idő alatt épül ki, melyben a bántalmazott számára sokszor éppen annak a belátása és bevallása a legnehezebb, hogy áldozattá vált. Pedig soha nem az áldozat a hibás. Senkinek nincs joga a másikat bántani, megalázni, kiszolgáltatott helyzetbe hozni. Nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy a gyermekek is elszenvedői a családon belüli konfliktusnak, bántalmazásnak, akkor is, ha őket nem éri közvetlenül a bántalmazás, de tanúi annak. Ugyanúgy traumatizálja őket is. Éppen ezért szerencsés, ha amikor az érintett észleli a kapcsolati erőszakra utaló jeleket, akkor megfelelő támogatókat találjon a környezetében ahhoz, hogy ki tudjon lépni abból. Lehet ez a támogató egy hozzá közel álló személy, vagy valamilyen segítő szervezet is. Fontos, hogy ne érezze magát egyedül a nehéz helyzetben és tudja, van segítség. Az összezártság más dinamikát mozgósíthat a kapcsolatokban, és a bántalmazott számára ekkor fokozott szorongást jelent, hogy az ünnepi időszak miatt nem a megszokott rutinban zajlanak a napok és nem érhetők el ugyanúgy a segítők. Legyenek azok barátok, rokonok, vagy segítő szervezetek. Fontos, hogy az érintettek elhiggyék: lehet találni segítséget – emelte ki a szakértő.
Arra a kérdésre, hogy mit tehetnek azok, akik bajba kerülnek ilyenkor, a rendőrfőhadnagy a következő választ adta:
– Bárki, aki úgy érzi, hogy testi, lelki bántalmazásnak, megalázásnak van kitéve, vagy veszélyben van a testi épsége, hívhatja a rendőrséget a 112-es központi segélyhívón, és természetesen működnek egyéb segélyhívó számok is, ahol akár névtelenül is kérhet tanácsot a bajba jutott, de van, ahol konkrét segítséget is. Ilyen a nap 24 órájában hívható Lelki Elsősegély Telefon (116 123, 06-80-810-600), az Áldozatsegítő Központ telefonos segélyvonala (06-80-225-225), valamint az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat (06 -80- 205-520). Fontos az, hogy a bántalmazott ne érezze magát egyedül. Ezért, ha van a közelünkben olyan személy, aki veszélyeztetett, vagy tanúi vagyunk a bántalmazásnak, akkor ajánljuk fel segítségünket, és szükség esetén hívjuk a rendőrséget – zárta gondolatait dr. Szabó Csilla.
Pósa Tamara
Fotó: Frank Yvette, vansegitseg.im.gov.hu, illusztráció