Szeged, Rokszin Richárd, sebész, főzés, sütés, gasztronómia, pizza

Így spékeld meg a karácsonyi és szilveszteri menüt – interjú Rokszin Richárddal

Helyi hírek

Szeged egyik legismertebb sebész orvosa imád főzni. Négy évvel ezelőtt, épp a gasztronómia iránt érzett szeretete miatt vágott bele az RTL Klubon futó, Konyhafőnök című műsorba, amelyben egész sokáig menetelt és, ahol nagyon sok plusz tudásra tett szert. Dr. Rokszin Richárdot, a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Sebészeti Klinikájának klinikai szakorvosát most arról kérdeztük, hogyan érdemes feldobnunk a klasszikus karácsonyi és szilveszteri menünket.

Hirdessen nálunk! Megéri!

– A főzés iráni szeretetem régre nyúlik vissza, többek között ennek is köszönhető, hogy 2020-ban úgy döntöttem, megmérettetem magam az RTL Klub Konyhafőnök című műsorában. Viszonylag hosszan meneteltem a műsorban, ám amikor kiestem, a séfek, Sárközy Ákos és Rácz Jenő, valamit Fördős Zé is arra biztatott, hogy folytassam a főzést, mert már akkor jól látszott rajtam véleményük szerint, hogy mindezt élvezetből csinálom. Hallgattam rájuk, sőt, azt kell, hogy mondjam, hogy a gasztronómia világa teljesen beszippantott. Talán ezt jól bizonyítja az is, hogy az elmúlt években külön konyha került kialakításra a részemre idehaza és sok-sok eszközbe fektettem be, amelyek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy minőségesebb, szebb, finomabb ételeket készíthessek – kezdte gondolatait Rokszin Richárd.

Majd elmesélte, hogy a kenyérsütés iráni rajongása után, az olasz konyha ragadta magával. Azóta pedig nemcsak ő, hanem a felesége és a két gyereke is odáig van a tésztaételekért, na meg persze a pizzáért, amihez a kedvünkért is nekilátott. A pizza tésztát már múlt szerdán megcsinálta, hogy a hétfői interjú alkalmával meg tudja azt sütni. Elmondása szerint ez a fajta tészta 4 fokon a hűtőben akár 1 hétig is eláll.

– Karácsonykor mi is maradunk a klasszikusoknál: lesz gyöngytyúk leves, házi májgombóccal; kakaspörkölt kapros túrós csuszával, pörccel – itt a körettől lesz különlegesebb ez az egytálétel; továbbá sütök majd még konfitált kacsacombot, almás párolt lilakáposztával. Emellett biztosan lesz még töltöttkáposzta, amihez magam savanyítottam a káposztát – szeptember 2-án raktam el és december 2-án lett kész. Maga a töltelék az sertés és bárányhús kombinációból készül majd. A desszertet egy ideje már a feleségem készíti, azt teljesen rábíztam. Abban biztos vagyok, hogy süt mézeskalács-ízű tortát, mákos-áfonyalekváros bejglit és zserbó-ízesítésű bejglit – ő is szeret kísérletezni… – mondta.

Majd hozzátette: a szilveszteri menü is hasonlóan gazdag lesz.

– Szilveszterkor tépett malac lesz francia salátával és kaszinótojással, lilahagymalekvárral és kéksajtos mártogatóssal, illetve lesz virsli indiai lencsefőzelékkel, eredeti nevén dal makhanival. Ez a főzelék fekete lencséből készül, sütőben, alacsony hőfokon, 6-7 órán át. Mindezt megelőzően hidegtállal készülök a vendégeinknek – mesélte Ricsi.

Arra a kérdésre is válaszolt, hogy azok, akiknek nincs lehetőség ennyi eszközzel és alapanyaggal dolgozniuk, hogyan turbózhatják fel a karácsonyi és szilveszteri menüt.

– Egy egyszerű marhapörköltöt is különlegessé lehet tenni, ha például egészen omlósra megfőzzük a húst és utána egy botmixerrel lepürésítjük, és beletöltjük egy rétes vagy leveles tésztába. Máris kapunk belőle egy húsos, sós finomságot. De egy borjúragulevest is meglehet bolondítani egy kis céklával, amit megsütünk, ettől barnás-feketés színe lesz, feldaraboljuk és összefőzzük a többi hozzávalóval. Minden azon múlik, hogy miként játszunk az állagokkal és a formákkal – emelte ki.

A kísérletezésen múlik minden?

– A főzés alapszabályait édesanyámtól tanultam meg, ő a mai napig a klasszikus vonalat képviseli. Tőle tanultam a legtöbbet, gyermek és fiatal felnőtt koromban. Aztán pedig a nagy klasszikusok tévé műsoraiból lestem el ezt-azt, olyan, mint Jamie Oliver vagy Gordon Ramsay. Majd jöttek a különböző Youtube videók és gasztro ihletésű weboldalak, közösségi oldalak, olyan, mint például Weibel Csaba, A Séf, a Tenger és a Kolbász nevű Facebook-oldala, ezt követően a Konyhafőnök, ahol, ahogyan azt már említettem is, nagyon sok trükköt tanultam. Csabával egyébként sikerült személyesen is megismerkednem, gyakorlatilag miatta utaztunk el Mallorcára, ahol nagyon jókat ettünk, barátkoztunk és természetesen tanulni is tanultam tőle sok mindent. És végezetül, de nem utolsó sorban, rengeteget kísérleteztem. Sőt, kísérletezek a mai napig. Megesik, hogy valami nem sikerül és később újra próbálkozom. Az ötletelés nem azon múlik, hogy ki, mennyire profi – mesélte.

Szeged, Rokszin Richárd, sebész, főzés, sütés, gasztronómia, pizza
Dr. Rokszin Richárd

A szegedi sebész privát Facebook-oldalán osztja meg az elkészített ételeket, egyelőre nem tervez erre külön felületet létrehozni, de csak azért nem, mert egyelőre nincs rá elég ideje.

– Látom, hogy a feleségem mennyi időt tölt azzal, hogy a közösségi felületei úgy nézzenek ki, hogy azok felkeltsék az érdeklődést a hivatása iránt, sajnos nekem erre egyelőre nincs időm. De a távoli jövőben még bármi megtörténhet. Még az is lehet, hogy a nyugdíjas éveimben éttermet nyitok Szegeden – mondta.

Amellett, hogy sokan követik őt a közösségi felületeken, legalább ennyien kérnek tőle egy-egy receptet vagy tanácsot kommentben, vagy privát üzenetben. Fiatalabbak, idősebbek, szakmabeliek, háziasszonyok és hobbi szakácsok egyaránt. Sőt a betegei is előszeretettel jelölik ismerősnek, hogy követhessék mindennapjait és elkészített ételeit.

– Megesik, hogy azoknak a pácienseimnek, akik kontrollra jönnek vissza hozzám, viszek egy kis kóstolót abból, amit előtte épp otthon alkottam, mert tudom, hogy követnek és kíváncsiak és örömmel fogadják a finomságokat. De a családom, a barátaim és a kollégáim is jószívvel tesztelnek – osztotta meg Ricsi, akit zárásképp a főzőműsorokról kérdeztünk.

Inkább show, mint sem örömfőzés – így jellemezte a televíziós főzőműsorokat.

– Sajnos azt látom, hogy az utóbbi néhány televíziós főzőműsor már nem arról szól, mint annak idején. Egyrészt teljes mértékben az érzelmekre kíván hatni, másrészt olyan elvárásokat támasztanak a versenyzők irányába, amelyeket 60-90 perc alatt szinte lehetetlen teljesíteni. Ennek pedig az az eredménye, hogy ha nem profiként méretteti meg magát az ember, akkor a végére még a főzéstől is elmegy a kedve – zárta a beszélgetést.

Pósa Tamara

Fotó: Frank Yvette