Czutor Zoltán kisfia a legfiatalabb, aki átvehette Szegeden a Barta Tamás Ifjúsági Emlékplakettet

Helyi hírek

Különleges eseménynek adott otthont decemberben Szeged: Czutor Zoltán, a Belmondo és az egykori Nyers zenekar frontemberének mindössze 12 éves kisfia, Czutor Simon vehette át a tehetséges, zenei pályájukon szárnyukat bontogató fiataloknak szóló elismerést, a Barta Tamás Ifjúsági Emlékplakettet. A díjat maga az alkotó, Józsa Gábor szegedi szobrászművész adta át ünnepélyes keretek között, a No Milk Today nevű klubban. Az esemény különlegessége, hogy Simi, aki az eddigi legfiatalabb díjazottként érdemelte ki a kitüntetést, nemcsak az elismerést vehette át, hanem édesapjával egy kis baráti, meghitt, közös jammelésre is invitálták az egybegyűlteket.

Hirdessen nálunk! Megéri!

Az idei Barta Tamás Ifjúsági Emlékplakettet egy mindössze 12 éves tehetség, Czutor Simon vehette át, aki ezzel a díj történetének legfiatalabb kitüntetettje lett. Mondhatni az alma nem esett messze a fájától, Simi édesapja ugyanis a tősgyökeres szegedi zenész, Czutor Zoltán, aki ezerszálon kötődik szülővárosához. Biológia-kémia szakos tanárként végzett az SZTE-n, az akkori Juhász Gyula Tanárképző Főiskolán, Szegeden született meg zenekara, a Nyers is, napjainkban pedig a Belmondo frontembereként láthatjuk őt viszont városszerte a színpadon. A zene iránti szeretet és elkötelezettség úgy tűnik, a Czutor család tagjainak a vérében van. Fia, Simi pályája ugyan még csak most indult, de az ifjú zenész a Street Sixteen zenekar basszusgitárosaként és énekeseként már most jelentős sikereket ért el.

A díj az LGT legendás gitárosának emlékét őrzi

Mint az esemény házigazdája, Pleskonics András, az SZTE Rocktörténeti kurzusának tanára elmondta, a Barta Tamás Emlékplakett Barta Tamás, az LGT tragikus körülmények között elhunyt, legendás gitárosának emlékét őrzi. Felidézte, a díj születése Józsa Gábor szegedi éremművész és Dr. Sipos Zoltán, néhai közismert fogorvos, – aki zenészként is meghatározó alakítója volt a szegedi könnyűzenei életnek –, nevéhez fűződik. Úgy gondolták, méltó emléket állíthatnának Barta Tamásnak, ha az emlékplakettel a legméltóbb zenei örökösöket és művészeket tüntethetnék ki. A szakmai és emberi értékekért járó elismerést első körben 2017-től Karácsony János, Varga János és Gál Gábor ismert zenészek kapták meg. 2023-ban pedig Józsa Gábor létrehozta a Barta Tamás Emlékplakett ifjúsági díj változatát is. Az elismerést ezidáig Syl Mohai, vagyis Mohai Szilárd, hódmezővásárhelyi gitáros kaphatta meg, illetve az X-Faktorban országos hírnevet szerzett Tabatabai Nejad Flóra.

Az idei díjazott, Simi különösen örült a díjnak, mivel az LGT a kedvenc zenekarai közé tartozik. A bronzból készült, művészi szobor egyedi részletei – a lepelbe gravírozott dalcímek – pedig Barta Tamás munkásságának állítanak örök emléket. „Ennyire míves díjat még én sem kaptam soha életemben” – árulta el a büszke édesapa, Czutor Zoltán. Hozzátette, mindketten azt vallják, a művész nem az elismerésekért alkot, de rendkívül jóleső érzés, amikor ilyen formában is értékelik a munkáját. „Nagyon örültünk, és hatalmas megtiszteltetésként éljük meg ezt a díjat. Ugyanakkor, mivel Simi még messze van attól, hogy életműről beszélhessünk, inkább úgy tekintünk erre az elismerésre, mint egy inspiráló iránymutatásra: a lécet nagyon magasra tették számára, de biztos vagyok benne, hogy képes lesz sikerrel venni az akadályokat” – fogalmazott Czutor Zoltán.

Czutor Zoli és a fia.

Simi még nem volt 10 éves, amikor megalakult zenekara, a Street Sixteen

Simi rajongása a zene iránt mutatja, eltökélt és rendkívül motivált, hogy átugorja ezt a bizonyos lécet. A fiatal művészt már másfél évesen elbűvölte a ritmusok és akkordok világa, amit szülei is gyorsan felismertek. Négyévesen már elektromos dobon próbálgatta szárnyait, hétévesen pedig egy John Lennonról szóló film hatására a Beatles zenéje nyitotta meg előtte a dallamok világát, és ekkor kezdett gitározni, majd énekelni. Kilencévesen már olyan basszusgitáron pengette a húrokat, amelyet Paul McCartney is használt. Az ifjú tehetség nem töltötte be még a tizedik életévét, amikor megalakult zenekara, a Street Sixteen, melynek neve társaival, Tóth Csanáddal és Tóth Mátyással a 16. utcai első találkozásukra utal. A zenekar gyorsan a figyelem középpontjába került, s olyan neves koncerthelyszíneken léptek már fel, mint a Szegedi Ifjúsági Napok (SZIN), a Sziget Fesztivál és a Budapest Park.

Czutor Zoltán hangsúlyozta, nagyon fontos számára, hogy fiát hagyja szabadon kibontakozni a zenei pályán, anélkül, hogy nyomást helyezne rá. Hiszen nem szabad arról sem megfeledkezni, hogy Simi a sikerek mellett gyermekként is megélhesse a mindennapjait. „Tapasztalatból tudom, hogy ha valaki nagyon fiatalon, 10-12 éves korában nagy eredményeket ér el – legyen szó fociról, zongorázásról vagy bármilyen más tehetségről –, kamaszkorára könnyen érdektelenné válhat számára az egész. Ezt mindenképp szeretnénk elkerülni Simivel, és remélem, hogy nem is fog így alakulni” – mondta. Simi maga is megerősítette, hogy a zene mindig is központi szerepet töltött be az életében, és bár más dolgok is érdeklik, a zene az, amihez igazán kötődik. Arról nem is beszélve, mekkora élmény az édesapjával közösen játszani, s milyen értékes számára az így együtt töltött idő.

Simon a díjjal.

Az ifjú tehetség a színház világában is próbálgatja szárnyait

A zene mellett Simi a színház világába is belekóstolt. A Magyar Színház, korábban Pesti Magyar Színház művészeti vezetője, Gémes Antos felkérésére volt szerencséje a Valahol Európában című darabban játszani, először Szeplős, majd Csóró szerepében. Jelenleg pedig Müller Péter és Tolcsvay László Koldus és királyfi című darabjában látható, ahol énekesi és színészi képességeit egyaránt kamatoztatja.

Czutor Zoltán egy különleges történetet is megosztott egy nem olyan régi találkozásról Harkányi Endrével, a ma már 90 éves legendás színésszel, aki annak idején gyermekszereplőként vált ismertté a Valahol Európában című filmben. Ő volt az, aki a klasszikus alkotásban először életre keltette Szeplős karakterét. A beszélgetés során szóba került, hogy fia, Simi a Valahol Európában színpadi változatában játszik, mire Harkányi Endre kíváncsian megkérdezte, melyik szerepet. Amikor Czutor Zoltán elárulta, hogy Szeplőst, Harkányi meghatottan megfogta a vállát, és így szólt: „De hát az én vagyok!” Mint az énekes felidézte, a pillanat annyira kedves és megható volt, hogy legszívesebben megölelte volna a színészlegendát.

Bár Simi a színház világában is egyre otthonosabban mozog, a zenei pálya továbbra is központi szerepet játszik életében, és a Barta Tamás Ifjúsági Emlékplakett átadása is újabb lépést jelentett számára ezen az úton. A fiatal zenész célja, hogy a következő években nemcsak előadóként, hanem dalszerzőként is maradandót alkosson. „Remélem, hogy egyszer majd az életművem is méltó lesz egy ilyen rangos díjra” – zárta gondolatait.

(SZTE)

Fotó: SZTE/Vass Gergő